UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Слюсар-механік з радіоелектронної апаратури

Слюсар-механік з радіоелектронної апаратури

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає та виконує механічне регулювання блоків та вузлів. Виконує слюсарне та механічне оброблення простих деталей радіоелектронної апаратури за 12-14 квалітетами (5-7 класами точності). Складає прості вузли приладів з перевіркою якості деталей, які надходять на складання. Складає панелі та плати. Паяє прості деталі. Заточує різальний інструмент.

Повинен знати: основи знань про будову, найменування та призначення найважливіших частин устаткування, яке обслуговує, та способи керування ними; призначення та умови застосування найбільш розповсюджених універсальних та спеціальних пристроїв, робочих та контрольно-вимірювальних інструментів та приладів; основні поняття про систему допусків, посадок, чистоту оброблення та електроніку.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт:
1. Антени дециметрові — складання. 2. Блоки випрямні — встановлення шасі, лампових панелей, трансформаторів, дроселів та клемних плат. 3. Блоки лампові, які включають установлення простих механізмів — складання, механічне регулювання. 4. Блоки, механізми — складання. 5. Конденсатори змінної ємності — складання та підганяння з верньєром. 6. Панелі лампові, плати з діодами — складання. 7. Патрони сигнальні та лампотримачі — складання.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає та виконує механічне регулювання апаратури, приладів та механізмів середньої складності з підганянням та доведенням деталей за 11-12 квалітетами (4-5 класами точності). Загартовує та відпускає деталі з наступним доведенням. Паяє вузли середньої складності. Випробовує виготовлені прилади, усуває механічні дефекти. Установлює послідовність оброблення деталей середньої складності. Виготовляє прості пристрої та різальний інструмент (кондуктори, шабери тощо).

Повинен знати: будову та способи налагодження устаткування, яке обслуговує, спеціальних та універсальних пристроїв контрольно-вимірювального та різального інструментів, приладів середньої складності; принцип дії апаратури; складання та регулювання точних механізмів середньої складності; способи механічного та слюсарного оброблення; конструкцію різальних інструментів та правила їх заточування; виявлення вигідних режимів різання; загальні знання з електро- та радіотехніки, механіки, систему допусків та посадок, квалітети та параметри шорсткості.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Блоки живлення підсилювачів формування імпульсів — складання. 2. Валики карданні — складання зі свердлінням отворів у кільцях та головках валиків та запресування осей у кільця. 3. Електростопори — складання. 4. Калібратори кварцові — повне виготовлення деталей, складання та електрична перевірка. 5. Кронштейни з моторами — складання з жорстким установленням двигуна, яке забезпечує центрування положення осі двигуна з віссю черв’яка, що передає рух. 6. Лічильники — складання. 7. Механізми простих конструкцій з декількома кінематичними парами — складання, механічне регулювання. 8. Пружини контактні (бронзові та сталеві) — повне виготовлення без термічного оброблення. 9. Перемикачі — повне складання з підганянням усіх деталей, які складає, та регулювання. 10. Системи слідкуючі — складання. 11. Шестерні циліндричні та конічні — прикатування.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає та виконує механічне регулювання складної апаратури, приладів та вузлів з виготовленням, підганянням та доведенням деталей за 7-10 квалітетами (2-3 класами точності) за кресленнями та взірцями. Виконує повне оброблення складних деталей із значною кількістю сполучених розмірів, які вимагають застосування різних видів механічного та слюсарного оброблення. Загартовує та відпускає складні деталі з наступним доведенням. Виявляє механічні дефекти у виготовлених приладах та усуває їх у процесі випробувань. Установлює послідовність оброблення складних вузлів та приладів. Виконує різні види паяння. Виготовляє пристрої середньої складності, різальний інструмент. Виконує капітальний ремонт приладів середньої складності.

Повинен знати: будову устаткування, апаратури, кінематику, принцип будови електричної схеми та налагодження устаткування, яке застосовує; будову, призначення та умови застосування складних та точних контрольно-вимірювальних інструментів і приладів та правила поводження з ними, а також електровимірювальних приладів; принцип перевірки ексцентриків та інших кривих за гоніометром; методи механічного та слюсарного оброблення деталей та складань, механічного регулювання складної апаратури, приладів та вузлів, які виготовляють на даному виробництві; способи механічного та слюсарного оброблення складних деталей; правила термооброблення та доведення нормальних та спеціальних різальних інструментів; систему допусків та посадок, квалітетів та параметрів шорсткості; основи знань з електро- і радіотехніки та механіки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 3 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Амперметри, вольтметри — капітальний ремонт. 2. Антени, блоки живлення, механізми з редуктором та черв’ячною передачею — складання. 3. Апаратура НВЧ — складання та механічне регулювання. 4. Блоки гідродвигунів — складання, балансування. 5. Блоки на напівпровідниках — складання, настроювання. 6. Блоки живлення до кольорових телевізорів — виявлення та усунення механічних та електричних дефектів. 7. Головки високочастотні — складання. 8. Датчики імпульсів, індикатори, курсографи — складання. 9. Диференціал конічний — складання, прикатування зубчастих коліс доведенням “мертвого” ходу та моменту ведучої осі. 10. Диференціали циліндричні (гартовані та сирі) — складання з підганянням деталей та прикатуванням шестерень, які забезпечують розмір “мертвого” ходу та статичного моменту у межах вимог креслення та технічних умов. 11. Конденсатори змінної ємності на шарикопідшипниках з черв’ячним приводом — повне виготовлення деталей та складань. 12. Механізми програмні та еретируючі — складання та механічне регулювання. 13. Механізми часу — складання та регулювання. 14. Механізми розмножувальні — складання. 15. Перемикачі з ножовим вмиканням та іскрогасними щітками з черв’ячним зчепленням — повне виготовлення деталей, складання та регулювання. 16. Перемикачі на декілька положень на керамічній, текстолітовій та пластиковій основі — повне виготовлення деталей, складання та регулювання. 17. Редуктори з електроприводами — складання та регулювання.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає, виконує механічне регулювання особливо складної апаратури, приладів та вузлів з виготовленням, підганянням та доведенням деталей, які входять до неї; виконує механічне та слюсарне оброблення деталей з великою кількістю сполучених розмірів за 7-м квалітетом (2-м класом точності). Установлює послідовність та технологічний процес складання приладів за особливо складними кресленнями. Виконує термічне оброблення відповідальних деталей. Випробовує виготовлені прилади, виявляє механічні та електричні дефекти та усуває їх. Виготовляє складні пристрої, фасонні різальні інструменти та заточує їх. Вибирає види припою та паяє ними різні вузли. Виконує капітальний ремонт складних приладів.

Повинен знати: кінематику, електричні схеми, конструкції та способи перевірки різного устаткування особливо складних та точних приладів та механізмів; правила складання, механічного оброблення особливо складної апаратури, приладів, механізмів та вузлів, які виготовляються на даному виробництві; способи кріплення та вивіряння особливо складних деталей; систему допусків, посадок, квалітетів та параметрів шорсткості; основи електро- і радіотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 4 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Агрегати конденсаторів змінної ємності з комбінованою системою зчеплення (конічною, черв’ячною, кривим зубом) — виготовлення. 2. Амперметри, вольтметри класу точності 0,1-0,2 — капітальний ремонт. 3. Антени круглі та плоскі великогабаритні — складання вузлів та загальне складання. 4. Апаратура реєструюча та букводрукувальна — складання та регулювання. 5. Апаратура та прилади контрольно-вимірювальні особливо складні — механічне регулювання. 6. Побудовники, лічильно-розв’язувальні механізми — складання та підганяння деталей, регулювання плавності ходу каретки, перевірка “мертвих” ходів та моментів. 7. Генератори задавальні — складання. 8. Головки магнітні — повне виготовлення та складання. 9. Головки подільника — виготовлення та складання. 10. Гоніометри — виправляння всіх дефектів, які виявлені при регулюванні, з розбиранням, заміною деталей та наступним складанням та регулюванням. 11. Деталі антенних перемикачів з кулачковою системою — виготовлення, складання та регулювання. 12. Механізми стрічкопротяжні для відеомагнітофонів — складання та регулювання з підганянням деталей. 13. Механізми з різними зчепленнями — складання у малогабаритному тонкостінному корпусі. 14. Механізми з синхронними та контрольно-слідкуючими пристроями — складання. 15. Механізми ексцентрикові — складання. 16. Підсилювачі потужності — складання. 17. Прилади точні зі сполученням, електромагнітними, ексцентриковими та годинниковими механізмами — складання з підганянням, механічним та електричним регулюванням. 18. Прилади центральні та периферійні, які мають фрикційні та електромагнітні механізми, циліндричні та диференційні зчеплення — складання та регулювання з підганянням та притиранням деталей зчеплення. 19. Пристрої гіроскопічні — складання, статичне та динамічне балансування деталей, вузлів та приладів, механічне регулювання, випробування та здавання. 20. Пристрої друкувальні (реперфоратори, трансформатори, клавіатура) — складання, обкатування з підганянням деталей. 21. Пристрої касетні для відеомагнітофонів — складання та регулювання. 22. Пристрої антенні з потенціометрами, датчиками, редукторами, двигунами — складання (в умовах малосерійного виробництва). 23. Сельсини з трьома-чотирма черв’ячно-шестеренними переходами — складання та регулювання з точним вивірянням.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Складає, виконує механічне регулювання дослідних взірців особливо складної апаратури, приладів та механізмів з підганянням та доведенням деталей та виготовляє деталі будь-якої складності з великою кількістю сполучених розмірів із різним механічним та слюсарним обробленням за 5-6 квалітетами (1-м класом точності). Випробовує електричні та механічні частини виготовленої апаратури будь-якої складності. Виявляє конструктивні недоліки у деталях, вузлах та виготовлених приладах. Встановлює раціональну послідовність механічного оброблення з вибором базисних поверхонь, які гарантують одержання точності, що вимагається. Виготовляє універсальні пристрої та спеціальні різальні інструменти. Виконує капітальний ремонт особливо складних приладів.

Повинен знати: конструкцію, способи та правила перевірки на точність різних типів апаратури та устаткування; способи установлення, кріплення та вивіряння особливо складних деталей та вузлів: принцип дії різних систем механізмів будь-якої складності; методи складання та механічного регулювання апаратури, приладів та механізмів будь-якої складності; принцип розрахунку різних зубчастих та інших зчеплень; принцип будови, призначення та способи застосування особливо складних та спеціальних контрольно-вимірювальних приладів та інструментів, різних електровимірювальних приладів спеціального призначення; конструкції та способи застосування особливо складних пристроїв, нормальних та спеціальних робочих різальних інструментів; принцип розрахунків, які пов’язані з виконанням особливо складних та відповідальних робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 5 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:
1. Антени дециметрові — складання. 2. Апаратура реєструюча, букводрукувальна особливо складна - регулювання механічної частини, вимірювання електричних та механічних параметрів. 3. Апарати телеграфні 5-ти та 7-елементного коду — налагодження, регулювання дослідних взірців. 4. Побудовники — складання з підганянням деталей у межах заданих допусків та постановкою переднього та заднього циліндрів, кареток та зубчастих рейок з регулюванням “мертвих” ходів та крутних моментів згідно з технічними умовами та таблицями перевірок, а також постановка шкал. 5. Відеомагнітофони — складання та регулювання дослідних взірців. 6. Камери передавальні телевізійні — складання дослідних взірців. 7. Макети телевізійних приладів, які мають головний рух від системи кулачків, що знаходяться у взаємодії з зубчастими та черв’ячними зчепленнями та електромагнітними механізмами — повне виготовлення відповідальних деталей, складання та регулювання. 8. Осцилографи високочастотні — капітальний ремонт, настроювання. 9. Передавачі багатокаскадні та багатодіапазонні — складання дослідних взірців. 10. Прилади будь-якої складності, які мають з’єднання електромагнітні, годинникові механізми та диференційні зчеплення — складання, механічне регулювання з підганянням відповідальних деталей, вивіряння ексцентриків та кривих за гоніометром. 11. Прилади, які складаються з декількох механізмів, що знаходяться у стані взаємодії та пов’язаних між собою складною системою важелів, кулачкових, зубчастих та черв’ячних передач, електромагнітних механізмів і змонтованих на загальній основі — складання з підганянням деталей та регулювання. 12. Системи гоніометрів із зубчастою, тросовою, черв’ячною та іншими передачами обертання з помилкою обертання гоніометрів по відношенню один до одного не більше 0,10 — складання з виготовленням експериментальних взірців деталей. 13. Хвилемір гетеродинний, деталі до верньєрних пристроїв та конденсаторів змінної ємності — виготовлення, складання та регулювання з доведенням електричного люфта по частоті +- 0,01 від номіналу. 14. Шукачі декадно-крокові — складання дослідних взірців з виготовленням складних деталей, які входять у них (точне підганяння та доведення різних відповідальних зчеплень з розрахунком їх, складання вузлів з підганянням у приладі та кінцеве механічне регулювання приладів).


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору