UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Електрослюсар з ремонту електроустаткування електростанцій

Електрослюсар з ремонту електроустаткування електростанцій

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює слюсарну обробку деталей за 12 — 14 квалітетами (5 — 7 класами точності). Проводить очищення, промивання і протирання демонтованих деталей і складальних одиниць електротехнічного устаткування ГЕС. Виготовляє прості металеві та ізоляційні конструкції. Подає на робоче місце, підготовляє до роботи і прибирає слюсарний інструмент, інвентар, пристрої і матеріали. Упаковує для перевезення електровимірювальні прилади, мірильний інструмент і апаратуру. Виконує нескладні малярні і теслярські роботи, нескладні такелажні роботи, пов’язані з переміщенням окремих деталей і вузлів. Під керівництвом електрослюсаря вищої кваліфікації розбирає, ремонтує і складає прості деталі і вузли електричних машин, силові кабелі напругою до 3 кВ, силові сухі й масляні трансформатори I і II габаритів потужністю до 1000 кВА напругою до 10 кВ, устаткування і апаратуру розподільних пристроїв напругою до 10 кВ, вводи напругою до 35 кВ, проводить нескладні роботи з ремонту і виготовлення головної ізоляції трансформаторів I і II габаритів корпусної ізоляції електричних машин, перевіряє і ремонтує просту пускорегулювальну апаратуру.

Повинен знати: розташування і призначення устаткування і апаратури розподільних пристроїв, трансформаторів силових зварювальних, вимірювальних, вводів низьковольтних і високовольтних, низьковольтних електричних машин гідроелектростанцій; принцип роботи устаткування; про небезпеку електричного струму і наближення до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою; призначення і будову слюсарного, монтерського і вимірювального інструменту, пристроїв, оснащення, засобів вимірювань, захисних засобів; встановлення за паспортним щитком основних параметрів електротехнічного устаткування ГЕС; прийоми робіт, послідовність операцій і знання про матеріали, що застосовуються під час ремонту електротехнічного устаткування; способи переміщення барабанів з кабелями, правила зберігання кабелів; способи розкочування кабелів з барабанів; загальні знання про прокладання кабелів у траншеях, по конструкціях в блоках і трубах, через водосховища, у будинках; маркування кабелів; загальні вимоги до вантажопідйомних механізмів, сигналізацію для роботи з мостовим електричним краном.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Баки трансформаторів типу ТД-10000/35 — огляд, очищення від забруднень і промивання трансформаторним маслом. 2. Вантажопідйомні механізми та пристрої — розбирання, очищення, складання простих вузлів і деталей електроустаткування, очищення ізоляції. 3. Вимикачі ВМПЕ-10 — зливання масла з циліндра. 4. Газоохолоджувачі — обтягування болтів. 5. Ізоляція стрижнева трансформатора ТМ-250/10 — заготовлення. 6. Ізолятори фарфорові вводів 10 кВ для силового трансформатора ТМ-1000/10 — армування у фланець і ковпачок. 7. Кабелі силові — обрізання і заправлення кінців кабельною стрічкою. 8. Лобові частини обмоток статорів асинхронних двигунів потужністю 40 кВт — протирання та ізолювання місць паяння. 9. Обмотки статорів, роторів, якорів і полюсів — чищення ізоляції. 10. Проводи мідні круглі — ізолювання бавовняною пряжею на ізолювальному верстаті до трьох потоків з виконанням ізоляції проводу марки ПБД. 11. Статори асинхронних електродвигунів потужністю до 40 кВт — укладення секцій в пази. 12. Ущільнення — заготовлення під фарфор і фланці.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує розбирання, ремонт і складання електричних машин та їх пускорегулювальної апаратури, закритих розподільних пристроїв напругою до 10 кВ, капітальний ремонт і технічний огляд двообмоткових трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ. Виконує ремонт обмоток і котушок електричних машин постійного і змінного струму потужністю до 500 кВт, вимірює опір ізоляції обмоток і виводів мегомметром. Перевіряє ізоляцію кабелю на вологість. Вирізає й розбирає муфти й воронки кабелю напругою до 10 кВ. Виконує експлуатаційно-ремонтне обслуговування маслоочищувальної апаратури ГЕС. Проводить зовнішній огляд устаткування розподільних мереж.

Перевіряє кріплення ошиновки і збірних смуг, заміняє пошкоджені ізолятори, проводить ревізію приводів роз’єднувачів. Перевіряє роботу викатних камер комплектних розподільних пристроїв. Працює з розчинниками і емаллю. Заміняє штирі і фарфорові вводи з висвердлюванням, паянням, армуванням, лудінням олов’янистим припоєм струмоведучих деталей вводу. Працює на ізолювальних верстатах з накладенням ізоляції на фасонні і круглі проводи. Креслить розгортки нескладних деталей і робить їх розмітку для заготовлення матеріалів. Здійснює слюсарну обробку деталей за 11 — 12 квалітетами (4 — 5 класами точності), такелажні роботи за допомогою простих засобів механізації.

Повинен знати: конструктивні форми виконання електротехнічного устаткування ГЕС, способи захисту електротехнічного устаткування від впливу зовнішнього середовища; способи кріплення машин; відмінність між синхронними і асинхронними машинами, машинами явно- і неявнополюсними; способи охолодження генераторів; конструктивні особливості гідрогенераторів; загальні знання про ізоляцію електричного устаткування та норми випробування ізоляції, розміри допусків і посадок; прийоми робіт і послідовність операцій під час розбирання, ремонту і складання електричних машин потужністю до 3000 кВт, трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ і трансформаторів спеціального призначення; призначення і конструкцію силових кабелів, ввідних пристроїв напругою до 35 кВ; загальні знання про маслонаповнені кабелі, їх арматуру й апарати до них; обслуговування кабелів; поняття про релейний захист; призначення, конструкцію і ремонтне обслуговування вводів напругою до 35 кВ, масло- і вакуумапаратуру; вимоги до вантажопідйомних машин і механізмів і правила випробування такелажу; елементарні знання з електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електроустаткування електростанцій


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Вимикачі навантаження типу ВНП-16 — ревізія. 2. Вводи високовольтні трансформатора ТД-10000/35, розширювачі на трансформаторах напругою 35 кВ — зняття і установлення. 3. Вводи — ремонт з перезаливанням мастики. 4. Вимикачі масляні типу ВМП-10 — регулювання контактної системи, ремонт. 5. Відводи і місця паяння трансформатора ТД-10000/35 — переізолювання лакотканиною і кабельним папером. 6. Кабелі — оброблення із сухим заправленням поліхлорвініловою стрічкою і лаками. 7. Котушки циліндричні багатошарові вищої напруги трансформатора ТМ-630/35 — намотування. 8. Лобові частини обмоток — лакування. 9. Лобові частини електродвигуна потужністю 350 кВт — усунення замикання між сусідніми секціями. 10. Магнітні пускачі — зняття, ремонт. 11. Обмотки трансформаторів типу ТМ-1600/35 — просочування і запікання. 12. Обмотки трансформаторів ТМ-6300/35 — опресування. 13. Обмотки статорів із водяним охолодженням — підготовка обмотки до випробовування на гідравлічний опір по вітках. 14. Реле трансформаторів газові — зняття, ремонт і установлення. 15. Роз’єднувачі на напругу 10, 35 кВ — ремонт. 16. Талі електричні, лебідки електричні, пристрої з електроприводом — розмотування і прокладання живильного кабелю; зняття, ремонт магнітних пускачів. 17. Траси кабельні з перешкодами — розкочування і прокладання кабелю.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт з частковою заміною устаткування, монтаж, демонтаж, профілактику, регулювання і налагодження електроустаткування і апаратури відкритих і закритих розподільних пристроїв ГЕС напругою до 35 кВ, демонтаж, ремонт і монтаж кабельних ліній, ввідних пристроїв кабельної апаратури напругою до 35 кВ. Виконує технічний огляд і ремонт силових двообмоткових трансформаторів потужністю до 40000 кВА напругою до 110 кВ, вимірювальних трансформаторів напругою до 35 кВ, пічних і зварювальних, сухих і масляних трансформаторів потужністю до 6300 кВА напругою до 35 кВ, поточний і капітальний ремонт за типовою номенклатурою гідрогенераторів та їх збуджувачів, перетворювачів.

Проводить розбирання, заміну зламаних деталей, армування, вакуумсушіння, заливання трансформаторним маслом негерметичних маслонаповнених вводів напругою до 110 кВ. Проводить ревізію реакторів, дугогасильних котушок, силових трансформаторів без виймання керна, вимірює ізоляцію натяжних гірлянд відкритих розподільних пристроїв. З’єднує мідні і алюмінієві проводи методом опресування і обтиснення. Складає ескізи і схеми простих вузлів електричних машин. Виконує складні слюсарні операції з обробкою за 7 — 10 квалітетами (2 — 3 класами точності) з підгонкою і доводкою. Ремонтує компресорні установки. Підбирає необхідне такелажне оснащення для підйому і переміщення вузлів і деталей устаткування, виконує роботи за допомогою вантажопідйомних машин і механізмів, спеціальних пристроїв.

Повинен знати: елементи конструкції електротехнічного устаткування гідроелектростанцій; прийоми робіт і послідовність операцій під час розбирання, ремонту і складання за типовою номенклатурою електротехнічного устаткування розподільних пристроїв напругою до 110 кВ, під час виготовлення обмоток та ізоляції трансформаторів з класом напруги до 110 кВ, під час ремонту, монтажу і демонтажу силових кабелів, кінцевих і з’єднувальних муфт, апаратури і устаткування фідерних і трансформаторних підстанцій, кабельних мереж напругою до 35 кВ; найбільш характерні пошкодження, способи їх виявлення і усунення; схеми електромашин залежно від способу їх збудження; призначення роторних бандажів; марки щіток і області їх застосування; посадки циліндричних з’єднань та їх позначення; основні знання про профілактичні випробування електроустаткування, методи їх проведення і випробувальну апаратуру; призначення та будову термосифонних і повітряних фільтрів та простих пристроїв азотного захисту масляних трансформаторів, масляних реакторів; призначення і конструкції кабельної апаратури та ввідних пристроїв силових кабелів напругою до 110 кВ, з’єднувальних, стопорних і кінцевих муфт різних конструкцій для зовнішніх і внутрішніх установок; способи з’єднання і окінцювання струмоведучих жил кабелів; загальні знання про газонаповнені кабелі; схему кабельної мережі дільниці і ввідних пристроїв; допустимі струмові навантаження для кабельних ліній в умовах експлуатації; технологічний процес прокладення кабелів на трасі діючих кабелів; різновиди переходів у лобових частинах обмоток з багатопаралельними провідниками у витку; схеми обмоток статорів, роторів і якорів; сигналізацію під час виконання такелажних робіт; розрахунок допустимих навантажень на такелажне оснащення, способи і терміни випробування такелажних засобів, захисних та ізолюючих пристроїв; правила і прийоми верхолазних робіт і робіт під напругою; організацію верхолазних і стропильних робіт; порядок організації роботи ланки; основи електротехніки й механіки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електроустаткування електростанцій


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Вводи маслонаповнені напругою 110 кВ — ремонт із заміною фарфорової оболонки із наступним заповненням маслом. 2. Вимикачі МГ-10 і приводи — регулювання спільної роботи. 3. Котушки дискові з двома паралельними вітками для броньових трансформаторів типу ОМ — накладення багатошарової ізоляції кабельним папером К-0,8 і К-12 з прокладенням полоски з електрокартону марки ЕМ між проводами. 4. Кабелі — фазування жил, заправлення кінців свинцевим наконечником. 5. Колектори — прокладення кабелю. 6. Котушки полюсні із фасонної міді на роторі синхронного компенсатора потужністю 3000 кВт — ремонт із заміною корпусної та виткової ізоляції. 7. Обмотки силових трансформаторів ТДН-40000/110 — підпресування і розклинювання. 8. Обмотки якорів — перевірка опору ізоляції відносно валу. 9. Обмотка вищої напруги трансформатора ТД-10000/35 — намотування. 10. Розрядники на відкритій підстанції напругою 110 кВ — установлення і зняття. 11. Ротори електродвигунів потужністю 750 кВт — переізолювання листів сталі. 12. Роз’єднувачі на напругу 220 кВ — капітальний ремонт із заміною ножа. 13. Ротори гідрогенераторів ВГС — напресування на вал контактних кілець. 14. Талі електричні, лебідки електричні — ремонт електроустаткування із частковою заміною, демонтаж, регулювання, налагодження, складання ескізів і креслень простих вузлів електричних машин. 15. Трансформатори силові ТДН-25000/35 — капітальний ремонт зі зміною обмоток.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт, демонтаж, монтаж, реконструкцію, регулювання і налагодження складного електротехнічного устаткування ГЕС: розподільних пристроїв напругою 110 — 330 кВ, силових трансформаторів напругою 110 — 220 кВ всіх типів і потужностей, вимірювальних трансформаторів напругою 110 — 220 кВ і трансформаторів спеціального призначення; електроустаткування і апаратури первинної комутації напругою до 330 кВ; електричних машин постійного і змінного струму, синхронних і асинхронних двигунів, гідрогенераторів. Виконує ремонт із частковою або повною заміною ізоляції і ущільнень вводів напругою 110 — 330 кВ. Виготовляє гільзи роторного паза, виконує реконструкцію і ремонт вузлів роторних бандажів, проводить особливо складні слюсарні операції з обробкою деталей за 6 — 7 квалітетами (1 — 2 класами точності) з підгонкою і доводкою, ремонт і реконструкцію струмопроводів, ремонт і заміну контактних кілець і колекторів.

Перевіряє вал на прогинання і спрацювання шийок, центрує вали агрегатів. Бере участь у випробуваннях електричних машин, проводить посадку деталей в гарячому стані. Виконує ремонт і монтаж масло- і газонаповнених кабельних ліній напругою понад 35 кВ, арматури і апаратури до них, заводить кінці підводних кабелів у берегові колодязі, проводить сушіння, вакуумування і заливання маслом муфт маслонаповнених кабелів, паяння у важкодоступних місцях із застосуванням фосфористомідного й срібного припою. Усуває несправності електричної частини і виконує ремонт складного інструменту, пристроїв, вантажопідйомних механізмів, проводить їх випробування, виконує такелажні роботи з переміщення, розбирання і установлення особливо складних і відповідальних вузлів деталей і елементів устаткування.

Повинен знати: особливості конструкції і принцип роботи гідрогенераторів, перетворювачів та іншого складного електротехнічного устаткування гідроелектростанцій; основні параметри і технічні характеристики силових масляних трансформаторів потужністю до 250000 кВА і напругою до 220 кВ, а також трансформаторів спеціального призначення; апаратуру розподільних пристроїв напругою до 330 кВ; конструктивну будову вводів напругою до 330 кВ та їх деталей; прийоми робіт і послідовність операцій під час розбирання, складання і ремонту вводів; принцип роботи асинхронних електродвигунів із фазним і короткозамкнутим ротором, синхронних електродвигунів і генераторів; ознаки й причини пошкодження обмоток та ізоляції трансформаторів; особливості виконання ізоляції кабелів високої напруги та муфт; призначення та конструкції маслонаповнених кабелів, арматури і апаратів до них; особливості зберігання маслонаповнених кабелів; норми та обсяги випробувань електротехнічного устаткування, що ремонтується; схему масляного господарства; складні креслення, схеми, ескізи й розрахункові записки, пов’язані з ремонтом електротехнічного устаткування ГЕС; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електроустаткування електростанцій


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Автотрансформатори напругою до 220 кВ — усунення виткового замикання в обмотці. 2. Автотрансформатори типу АТДЦТН потужністю 250000 кВА з класом напруги 110 — 220 кВ — капітальний ремонт за типовою програмою. 3. Вводи масляних вимикачів — регулювання нахилу за допомогою прокладок. 4. Диски упорні вала ротора — оброблення спеціальними пристроями. Приймання якості робіт після проточування. 5. Крани електричні, кран-балки, електропідіймачі — ремонт, регулювання і налагодження електроустаткування, центрування валів агрегатів, участь у випробуваннях. 6. Муфти стопорні маслонаповнених кабелів напругою 110 кВ - монтаж і ремонт. 7. Магнітопроводи трансформаторів ТДЦ-125000/220 — видалення джерел замикання пластин електротехнічної сталі. 8. Обмотки роторів — паяння та ізолювання міжкотушкових з’єднань. 9. Схеми електричні сушіння потужних генераторів — складання. 10. Трансформатори вольтододавальні типу ВРТДНУ-405000/35 — капітальний ремонт зі зміною перемикаючого пристрою. 11. Трансформатори ОЦДГ з обмоткою вищої напруги 220 кВ — ремонт обмотки, заміна кутових шайб, переізолювання відводів.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує особливо складні і відповідальні роботи з ремонту і реконструкції електротехнічного устаткування різних типів виконання, всіх потужностей і класів напруги, всіх компоновок, а також розподільних пристроїв гідроелектростанцій і підстанцій напругою 330 кВ і вище із застосуванням різних спеціальних ремонтних пристроїв, механізмів, такелажного оснащення, засобів вимірювань і випробувальних установок. Виготовляє різноманітні прес-форми. Проводить випробування і налагоджувальні роботи під час ремонту устаткування і підготовку його до пуску в експлуатацію. Організовує роботи з ремонту устаткування і його налагодження, а також з налагодження ремонтних пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів. Проводить дегазацію та азотування трансформаторного масла для заливання трансформаторів. Обслуговує і ремонтує технологічні установки з дегазації та азотування масла, осушення повітря і виморожування парів масла.

Повинен знати: порядок організації проведення ремонтних робіт в умовах діючих цехів ГЕС; загальні знання з опору матеріалів; особливості монтажу кабелів у вибухонебезпечних і пожежонебезпечних приміщеннях; технічні умови, призначення і принципові схеми приєднань автоматичних підживлюючих насосних установок для підтримання тиску в кабельних лініях і в спеціальних трубах з маслом під тиском; порядок приймання устаткування і апаратури, що вводиться в експлуатацію; основні параметри та технічні характеристики, конструкцію і класифікацію високовольтних вводів та їх деталей на напругу 500 кВ і вище для електричних апаратів і пристроїв постійного й змінного струму, ознаки та причини їх пошкоджень; основні параметри, технічні характеристики, конструкції, класифікацію високовольтних комутаційних апаратів (масляних, газових, повітряних вимикачів), привідних механізмів приводів вимикачів і роз’єднувачів, струмообмежувальних і захисних апаратів (реакторів, запобіжників, захисних розрядників); методики розрахунків коефіцієнта трансформації, перерізів проводів обмоток трансформаторів, навантажень на підйомні пристрої тощо; методику побудови і зняття кругової діаграми; умови роботи ізоляції високовольтних апаратів і вимоги до них; коефіцієнти запасу міцності і норми відбраковування металоконструкцій, проводи й троси, ізолятори, контактні затискачі, арматуру і розрядники, фундаменти і заземлюючі пристрої; способи сушіння, регенерації, очищення, дегазації і азотування трансформаторного масла.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електроустаткування електростанцій


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Болти стяжні магнітопроводу трансформатора типу ТДТН-63000/110 — відновлення ізоляції. 2. Вимикачі повітряні ВВШ-200 — ремонт, налагодження. 3. Вводи маслонаповнені і контактна система вольтододавального бустер-трансформатора — капітальний ремонт. 4. Вводи мастиконаповнені бакелітові — реконструкція з установленням на вводі фарфорової покришки. 5. Ізоляція обмоток статора і ротора — вимірювання опору постійному струму. 6. Кабелі силові підводні — заміна з’єднувальної муфти; прокладення з баржі за буксиром. 7. Крани мостові, козлові, Г-подібні та інші — усунення несправності і проведення особливо складних і відповідальних робіт з ремонту і налагодження електроустаткування; налагодження ремонтних пристроїв; участь у випробуваннях вантажопідйомних кранів, механізмів. 8. Муфти з’єднувальні маслонаповнених кабелів напругою 110 кВ — монтаж. 9. Обмотки силових трансформаторів класу напруги 220 кВ — перевірка масляних каналів між котушками. 10. Підшипники збуджувача генератора — перевірка стану ізоляції. 11. Силові трансформатори класу напруги 220 кВ — ремонт обмотки, заміна шайб, переізолювання відводу. 12. Трансформатори ТРДН-32000/110 — ремонт обмотки із заміною розклинювання та виткової ізоляції. 13. Трансформатори напругою 110 кВ — ревізія з підйомом та оглядом виємної частини і заміною масла.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору