UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робітники
  4. Слюсар з ремонту парогазотурбінного устаткування

Слюсар з ремонту парогазотурбінного устаткування

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює слюсарну обробку деталей за 12 — 14 квалітетами (5 — 7 класами точності), очищення, промивання і протирання демонтованих деталей. Виготовляє нескладні металеві та ізоляційні конструкції. Доставляє на робоче місце, підготовляє до роботи і прибирає слюсарний інструмент, інвентар, пристрої та матеріали. Працює спільно з електрогазозварником у приміщенні цехів, на відкритому майданчику, в закритих посудинах. Зачищає поверхні для лудіння і паяння. Перевіряє і ремонтує іонітні фільтри, механізми насоса-дозатора. Під керівництвом слюсаря вищої кваліфікації здійснює із застосуванням нескладного слюсарного й вимірювального інструменту і пристроїв розбирання, ремонт і складання простих елементів і вузлів основного та допоміжного устаткування, що ремонтується, вантажопідйомних машин і механізмів, ремонт і прокладання трубопроводів з установленням фасонних деталей і арматури, а також виконує нескладні такелажні роботи під час переміщення вузлів і деталей устаткування.

Повинен знати: принцип дії, розташування і призначення устаткування, що ремонтується, і його вузлів; прийоми виконання робіт з розбирання, ремонту і складання простих вузлів і деталей устаткування; призначення і правила застосування нескладного слюсарного і вимірювального інструменту; небезпечні місця в цехах; захисні і запобіжні засоби для роботи з ручним, пневматичним і електрифікованим інструментом; правила установлення інвентарних риштувань; принцип дії, розташування і призначення іонітних фільтрів, вузлів і механізмів насоса-дозатора; технологічну послідовність розбирання, ремонту й складання іонітних фільтрів і насоса-дозатора; елементарні знання з матеріалознавства; прості прийоми такелажних робіт; будову й правила користування простими такелажними засобами; правила стропування вантажів малої маси; розпізнавальне забарвлення трубопроводів залежно від середовища теплоносія; будову й схеми розташування трубопроводів всіх призначень, способи їх прокладання і кріплення в каналах, тунелях, по стінах і колонах; конструкцію і призначення запірної, запобіжної і регулювальної арматури.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Арматура — перебивання сальників. 2. Баки — чищення. 3. Диски ротора турбіни — очищення від заносів та іржі. 4. З’єднання болтові — розбирання, промивання, складання і шплінтування. 5. Каркаси обшивки корпусу машини — розбирання, складання. 6. Колектор дренажної системи — огляд. 7. Конденсатори — механічне чищення, зняття і установлення кришок і лючків. 8. Лючки, лази — розкривання. 9. Муфти — розбирання і складання огорожі. 10. Насос-дозатор — розбирання, очищення, промивання деталей, ремонт, складання редуктора. 11. Прокладки простої конфігурації з азбесту, гуми, картону, пароніту — розмічання і вирубування за розміткою. 12. Підшипники — заміна мастила. 13. Сітки фільтра водоприймача — чищення. 14. Трубки, конденсатора, маслоохолоджувача, повітроохолоджувача — чищення, допоміжні роботи під час вальцювання кінців трубок. 15. Фаски — вирубування під зварювання. 16. Фільтри — чищення від іржі й бруду, вивантаження відпрацьованих завантажувальних матеріалів. 17. Штуцера — очищення отвору для променів іонітних фільтрів.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт і складання нескладних вузлів і механізмів основного і допоміжного устаткування, вантажопідйомних машин і механізмів, слюсарну обробку деталей за 11 — 12 квалітетами (4 — 5 класами точності). Виготовляє і складає за кресленнями нескладні вузли металоконструкцій під зварювання. Перевіряє і ремонтує іонітні фільтри, механізми насоса-дозатора. Складає з натури ескізи нескладних деталей. Проводить підготовчі роботи для дефектоскопії зварних з’єднань. Розмічає і виготовляє прокладки складної конфігурації. Підготовляє і установлює під вальцювання сталеві й латунні трубки в конденсаторах і підігрівачах. Проводить паяння оловом. Ремонтує і налагоджує ручний, пневматичний і електрифікований інструмент. Виконує такелажні роботи з переміщення, складання, розбирання, установлення деталей і вузлів за допомогою простих засобів механізації.

Повинен знати: будову парогазотурбінного устаткування, що ремонтується, вантажопідйомних машин і механізмів, що застосовуються, призначення і взаємодію вузлів і механізмів; технологічну послідовність розбирання, ремонту й складання устаткування; технологію вальцювання сталевих і латунних трубок; способи згинання труб на верстаті і з нагріванням; читання креслень і схем; технічні умови на гідравлічне випробовування; правила ввімкнення і вимкнення трубопроводів усіх призначень; принцип роботи засувки з гідроприводом; основні знання про газове й електричне зварювання труб і присадні матеріали; принципову схему паророзподілу, регулювання і змащування машини; порядок підготовки деталей і труб під зварювання, вимоги до фланців, труб, арматури, прокладок, кріпильних матеріалів залежно від параметрів середовища; будову й призначення спеціального інструменту, пристроїв і засобів вимірювань середньої складності; технологічну послідовність розбирання, ремонту і складання іонітних фільтрів і насоса-дозатора; правила загартування, заправлення і відпускання слюсарного інструменту; правила центрування валів; допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості; порядок ввімкнення і вимкнення діючих трубопроводів усіх призначень; елементарні знання з механіки, теплотехніки, електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту парогазотурбінного устаткування


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура низького і середнього тиску: маслопароводозапірна, регулююча, запобіжна — ремонт з притиранням ущільнюючих кілець, сідла і клапана. 2. Вали турбоагрегатів — шліфування шийок. 3. Діафрагми циліндрів турбін — ревізія. 4. Канавки шпонкові — розмічання і підгонка. 5. Компенсатори — заміна, установлення. 6. Лопатки турбін — видавлювання і видалення заклепок. 7. Насоси — розбирання, ремонт окремих деталей, складання. 8. Паропровід середнього тиску — заміна прокладки. 9. Підшипники опорні — визначення зазорів під час циліндричного і овального розточування. 10. Підігрівачі мережної води — ремонт, заміна трубок. 11. Підшипники ковзання і кочення — заміна. 12. Сітки водоочисні обертові — ремонт або заміна спрацьованих секцій. 13. Фільтри — розбирання, ремонт і складання.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, складання, регулювання, випробовування вузлів і механізмів основного і допоміжного устаткування, вантажопідйомних машин і механізмів середньої складності із застосуванням складного пневматичного й електрифікованого інструменту, спеціальних пристроїв, устаткування і засобів вимірювань. Виготовляє різні установлювальні і розмічувальні шаблони. Проводить гідравлічне випробовування відремонтованого устаткування. Перевіряє і ремонтує іонітні фільтри, мембранно-виконавчі клапани (МВК), здійснює слюсарну обробку деталей за 7 — 10 квалітетами (2 — 3 класами точності) з підгонкою і доводкою.

Проводить необхідні вимірювання під час ремонтів насосів, обертових механізмів, компенсаторів різної потужності, теплообмінників, фільтрів, регуляторів всіх систем, трубопроводів, запобіжної і регулювальної арматури, у тому числі діючої автоматично. Прокладає за кресленнями і схемами трубопроводи всіх категорій з додержанням технічних умов, проводить газове різання і зварювання листового і профільного металу нескладної конфігурації. Виявляє дефекти, що виникають на обладнанні, і усуває їх, виконує складальні, реконструктивні і монтажні роботи на станційних трубопроводах і арматурі в діючих цехах електростанцій, такелажні роботи з вертикального й горизонтального переміщення вузлів і деталей за допомогою вантажопідйомних машин, механізмів і пристроїв. Випробовує такелажне устаткування і оснащення.

Повинен знати: детальну будову основного і допоміжного устаткування, що ремонтується, вантажопідйомних машин і механізмів; схеми трубопроводів турбінної установки; правила виконання робіт з регулювання і центрування відремонтованого устаткування; основні дефекти устаткування і методи їх усунення; правила вальцювання труб; технічні умови на ремонт, складання і виготовлення складних вузлів і елементів турбінного устаткування; будову підшипників ковзання і кочення; сфера застосування труб, виготовлених різними способами (шовні, безшовні, катані, суцільнотягнуті); конструктивні особливості спеціального інструменту, пристроїв і устаткування, що застосовуються під час ремонту турбінного устаткування; правила випробовування посудин і трубопроводів; основні положення планово-запобіжного ремонту; правила виведення устаткування в ремонт і оформлення наряду-допуску; порядок організації роботи ланки; основи теплотехніки, механіки, гідравліки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту парогазотурбінного устаткування


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Арматура високого тиску — ремонт з притиранням ущільнюючих кілець, сідла і клапана, випробовування на щільність. 2. Баки — розкриття, перевірка щільності, закриття. 3. Діафрагми — видалення і установлення нових металокерамічних ущільнень. 4. Деаератори — ремонт розбризкуючого пристрою. 5. Дренажно-розподільний пристрій — огляд стану цілісності антикорозійного покриття корпусу. 6. Ежектори парові — розбирання, ремонт і складання. 7. Конденсатори — хімічне чищення, заміна трубок, вальцювання кінців трубок під час заміни, гідравлічне випробовування. 8. Маслоохолоджувачі — заміна трубок. 9. МВК — розбирання, ремонт, складання. 10. Насоси всіх типів, окрім осьових і багатоступеневих - розбирання, ремонт, складання, випробовування під навантаженням. 11. Пальці крейцкопфів компресорів — припасовування за конусами. 12. Поверхні рознімів — шабрування. 13. Підігрівачі низького тиску — ремонт із заміною трубок. 14. Підшипники турбоагрегату — визначення зазорів, шабрування за калібрами. 15. Труби — опресування. 16. Устаткування водоочищення — виявлення дефектів на фільтрах, посудинах. 17. Устаткування водопідготовних установок (ВПУ) і нейтралізуючих установок із використанням агресивних хімічних сполук — усунення дефектів, ремонт, випробовування. 18. Установки газотурбінні — ремонт газополуменевих труб, пальникових форсунок, складання і підготовка до роботи. 19. Ущільнення надбандажні — заміна сегментів ущільнень. 20. Хвостовики лопаток парових турбін — обпилювання за розміром і шаблоном.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, реконструкцію, складання, регулювання, випробовування і налагодження складних вузлів, деталей і механізмів основного і допоміжного устаткування: парових і газових турбін, парових машин, компресорів, насосів, підігрівачів, маслоохолоджувачів трубопроводів високого та надвисокого тиску, теплообмінних апаратів. Проводить відновний ремонт арматури різних параметрів, а також ремонт, відновлення, складання складних вузлів вантажопідйомних машин і механізмів, регулювання, випробовування після ремонту, налагодження, здавання в експлуатацію. Здійснює слюсарну обробку деталей за 6 — 7 квалітетами (1 — 2 класами точності) з підгонкою і доводкою.

Виявляє дефекти, визначає причини і ступінь спрацювання окремих вузлів і деталей устаткування, арматури, визначає придатність деталей до подальшої роботи, можливість їх відновлення; проводить газове різання і зварювання листового та профільного металу нескладної конфігурації. Робить розмітку деталей особливо складних. Перевіряє в роботі основне і допоміжне устаткування після ремонту, здає його в експлуатацію. Виконує такелажні роботи з горизонтального й вертикального переміщення а також складання, розбирання і установлення особливо складних і відповідальних вузлів і механізмів парогазотурбінного устаткування.

Повинен знати: технічні умови на розбирання, ремонт, складання, випробовування: регулювання, виготовлення особливо складних деталей і вузлів парогазотурбінного устаткування: призначення, принцип дії, детальну будову МВК; технічні умови на розбирання, ремонт, складання іонітних фільтрів, МВК; правила випробовування іонітних фільтрів, МВК; правила, прийоми статичного й динамічного балансування роторів; основні вимоги правил Держнаглядохоронпраці до посудин і трубопроводів, що працюють під тиском; норми спрацювання окремих елементів і деталей турбоагрегату; вимоги до фланцевих з’єднань, ущільнюючих поверхонь в арматурі, до трубопроводів, що працюють під тиском, до складних вантажопідйомних машин і механізмів, вантажозахватних пристроїв; особливості складання, центрування зубчатих передач; заходи щодо запобігання передчасному спрацюванню елементів і деталей турбоагрегату; правила проведення такелажних робіт у цеху; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту парогазотурбінного устаткування


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Імпульсні запобіжні клапани — ремонт і настроювання. 2. Клапани стопорні, регулювальні — розбирання, ревізія, складання. 3. Насоси головні масляні — розбирання, ремонт, складання. 4. Насоси осьові, багатоступеневі, у тому числі живильні електронасоси і осьові вертикальні циркуляційні насоси — розбирання, ремонт, складання, випробовування під навантаженням. 5. Поршні компресорів низького й високого тиску — установлення в циліндр, з’єднання з крейцкопфом і закріплення. 6. Регулятори частоти обертання — ревізія і ремонт гідромеханічної частини. 7. Система регулювання — ремонт і налагодження вузлів. 8. Сервомотор частини високого тиску з відсічним золотником і зворотним зв’язком — розбирання, ревізія, ремонт і складання. 9. Теплообмінники різної конструкції, у тому числі підігрівачі високого тиску і деаератори — заміна трубної системи, гідравлічне випробовування. 10. Фільтри — виявлення дефектів, ремонт і регулювання дренажних систем. 11. Ущільнення діафрагмові і надбандажні — перевірка, підгонка і установлення мінімальних зазорів.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт, реконструкцію, відновлення, складання, регулювання, випробовування і налагодження особливо складних вузлів і механізмів турбоагрегатів парових і газових, арматури високого і надвисокого тиску, устаткування спецводоочищення з використанням особливо складних засобів механізації, інструменту з пневматичним і електричним приводом, складних засобів вимірювань, такелажних і транспортних засобів. Перевіряє якість виготовлених деталей і відповідність їх розмірів до креслень.

Ремонтує і налагоджує системи регулювання, захисту й паророзподілу турбоагрегату, відновлює ущільнюючі поверхні в парових і водяних засувках високого й надвисокого тиску великих розмірів. Проводить вимірювання і заповнює формуляри. Перевіряє і підготовляє відремонтовані вузли турбоагрегату до випробовування, бере участь у їх налагодженні зі здаванням в експлуатацію під навантаженням. Організовує роботи з ремонту і налагодження устаткування і ремонтних пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів.

Повинен знати: технічні характеристики, кінематичні і гідравлічні схеми основного й допоміжного устаткування, що ремонтується; методи ремонту, складання, демонтажу й монтажу, перевірки на точність і випробовування відремонтованого устаткування; допустимі навантаження на вузли, деталі й механізми устаткування і профілактичні заходи щодо запобігання пошкодженням, корозійному спрацюванню та аваріям; основні технічні показники нормальної роботи турбоагрегату, види основних його пошкоджень; схеми головних паропроводів, живильних і дренажних трубопроводів, маслосистеми, системи регулювання, захисту й паророзподілу турбінної установки; терміни огляду посудин, що працюють під тиском, підіймачів, кранів; методи визначення якості матеріалів, придатності арматури залежно від параметрів середовища; правила випробовування і зберігання такелажних пристроїв і оснащення, вантажопідйомних машин і механізмів; порядок і організацію робіт бригади з ремонту турбін; нормування.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту парогазотурбінного устаткування


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Вали турбіни — заміна оболонки валу. 2. Диски упорні роторів турбін — проточування, шліфування, перевірка на биття, заміна диску. 3. Конденсатори — повна або часткова заміна трубок, хімічне чищення, гідравлічне випробовування. 4. Клапани стопорні, регулюючі — заміна, наварювання і розточування сідел. 5. Насоси всіх типів, у тому числі турбоживильні з гідромуфтою — повний ремонт, проведення вимірювань, випробовування і пуск. 6. Підігрівачі високого й низького тиску — ремонт із заміною трубок. 7. Регулятори частоти обертання — ревізія і ремонт гідромеханічної частини, арматури й маслонасосів. 8. Система регулювання турбіни — ремонт, настроювання, зняття характеристик. 9. Установки газотурбінні — налагодження системи регулювання подавання газотурбінного палива. 11. Ущільнення надбандажні — перевірка, підгонка і установлення мінімальних зазорів, заміна окремих вставок.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору