UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Робiтники
  4. Гiрник пiдземний (будівництво метрополітенів)

Гiрник пiдземний (будівництво метрополітенів)

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує підкочування та відкочування завантажених й порожніх вагонеток із застосуванням лебідок, підштовхувачів верхньої дії та вручну. Приймає та направляє вагонетки через заїзд та плити. Зчіплює і розчіплює вагонетки та вантажні площадки, переводить стрілки. Супроводжує потяги та окремі вагони. Приймає та подає звукові та видимі сигнали. Підіймає вагонетки, вагони, що зійшли з рейок. Допомагає стовбуровому у його роботі під час спостереження за правильним і безпечним проведенням навантажування і розвантажування підйомної кліті. Зачищає грунт, листи, дерев’яні настили скатів, пропускає по них корисні копалини.

Виконує допоміжні роботи під час скреперування гірничої маси, формування та розформування ешелонів. Керує гальмівною бремсберговою установкою, наглядає за її роботою, станом канату, роликів, рейки, гальмового шківу і сигнального пристрою, змащує підшипники гальмового шківу. Доставляє вибухові речовини під наглядом підривника до місця виконання вибухових робіт. Керує та обслуговує гідроелеватор, пускає та зупиняє його, усуває дрібні несправності у його роботі. Спостерігає за надходженням пульпи до зупфу гідроелеваторів і землесосів, вилучає з пульпи сторонні предмети.

Очищує горловини всмоктувача. Бере участь у ремонті машин, механізмів, пристроїв, які обслуговує. Очищає підземні споруди вручну. Викачує воду ручними насосами. Перевіряє щільність завантаження вагонеток. Доставляє буровий інструмент, матеріали.

Повинен знати: принцип роботи навантажувально-розвантажувальних пристроїв, лебідок, підштовхувачів, конвеєрів, пристроїв, правила роботи з ними; типи вагонеток і зчіплювальних пристроїв, приладів для осланцювання і побілки виробок, правила експлуатації канатної обкатки; правила перевезення людей та вантажів; раціональні і безпечні заходи з пропуску гірничої маси скатами; способи улаштування дерев’яних помостів; схеми відкатки та колійних маршрутів; профіль колії на дільниці, що обслуговується; правила регулювання руху поїздів; навантажування, розвантажування та відкатки вагонеток; схему вентиляції і напрямок виходу струменя шахтою; правила зберігання, транспортування, перенесення вибухових матеріалів гірничими виробками, властивості вибухових матеріалів, улаштування захисних засобів і правила розміщення постів; встановлену сигналізацію під час проведення вибухових робіт; правила зберігання вибухових матеріалів на місці проведення вибухових робіт та на інших об’єктах.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. Обслуговування лебідок, підштовхувачів та інших пристроїв під час виконання гірничих робіт.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує приймання у шахтному стовбурі, шурфі або свердловині кріпильних, вибухових, будівельних, мастильних матеріалів, запасних частин та обладнання. Навантажує та розвантажує їх вручну або із застосуванням такелажних механізмів, пристроїв та навантажувальних машин у вагонетки, на площадки, у цебра, підйомні кліті та здійснює доставку гірничими виробками до місця призначення, з дільниці на дільницю, до шахтного стовбура (шурфу), видавання з шахти. Керує дренажними машинами під час проведення відновлювання дренажів, водовідливних канав і колодязів. Виконує кріплення, відбудову та чищення водовідливних, дренажних канав і колодязів вручну від породи та різних відходів матеріалів; прибирає шлам. Оглядає стан гірничих виробок, обирає боки і покрівлі із застосуванням перфоратора, відбійного молотка.

Очищує вагонетки від налипання породи із застосуванням пневмоінструменту. Допомагає машиністу електровоза в проведенні маневрової роботи. Виконує роботи з підземного улаштування. Затягує боки та покрівлю виробки, замінює затяжки, забутовує порожнини поза кріпленням. Підготовляє вруб для перемичок. Виготовляє всі види перемичок і здійснює їх ремонт. Підбирає грунт і зачищає боки виробки. Улаштовує та ремонтує вентиляційні щити, вікна, замірювальні станції, дерев’яні щити, труби, заслони, помости, риштування. Виготовляє, встановлює, розбирає та ремонтує трапи, люки, драбини, риштування, захисні засоби, поручні, бункери у гірничих виробках з кутом нахилу до 45 град. Обшиває вентиляційні стовбури шахт. Заготовляє штанги, бетонну суміш, розчин та доставляє до місця роботи. Проводить набризкування бетону торкрет-апаратом, ущільнює бетон електровібратором.

Підбирає та заготовляє елементи кріплення та опалубку. Доставляє породу вагонетками до місця сухого закладання виробленого простору. Випускає гірничу породу з рудоскатів з перепуском її через грохот до бункеру або рудоспуску, розбиває негабарити, нарощує рудоспуск. Виконує буріння шпурів та підбурків вручну. Заготовляє та забиває чопи у пробурені шпури. Підбирає бури і коронки. Бере участь під керівництвом підривника в зарядженні свердловин, шпурів, мінних камер з доставленням вибухових речовин до місця проведення вибухових робіт. Очищає зумпфи, уловлювальні камери (під підйомною кліттю, скіпом), водозбирачі від мулу, розсипану гірничу масу з навантаженням до вагонеток і розвантаженням з них.

Розробляє породу виробок відбійним молотком. Розбиває великі шматки породи. Нарощує та укорочує трубопроводи. Приводить місце роботи у безпечний стан до початку роботи і протягом всієї зміни. Виконує кріпильні та монтажно-демонтажні роботи поза очисним простором. Виконує роботу на підвісному помості під час проходки або заглиблення вертикальних шахтних стовбурів: пропускання цебер, матеріалів, обладнання через розтруби підвісного помосту; пропускання поставів труб через ляди помосту під час підйому помосту або поставів труб.

Повинен знати: будову транспортних засобів, устаткування, пристроїв, машин, електро- та пневмоінструментів, що застосовуються у ході роботи; гатунки, породи деревини і розміри лісових матеріалів; способи і правила проведення і кріплення дренажних, водовідливних канав і колодязів у різних умовах; прийоми та правила такелажних робіт; призначення і будову перемичок різних типів; схему дільничних і шахтних водовідливів: будову і розміщення водозбирачів, зумпфів; графіки роботи підйомних клітей та скіпів, будову і призначення помостів, трапів, драбин, люків та іншого обладнання гірничих виробок; способи виконання теслярських робіт у шахті; механічні властивості та гатунки дерев різних порід; види та типи, що застосовуються у роботі; роботи зі спорудження та ремонту кріплення; характеристику гірничих виробок різних типів; способи проходки горизонтальних, похилих та вертикальних виробок і стовбурів; особливості спорудження та ремонту обладнання ходових відділень гірничих виробок з кутом нахилу більше 45 град.; фізичні властивості гірничих порід; комунікаційні схеми трубопроводів; графіки організації робіт з армування шахтних стовбурів; розміри цебер, розтрубів, труб, що проходять через поміст; конструкцію постійної колії метрополітену; основи електротехніки та слюсарної справи.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи гірником підземним 2 розряду не менше 1 року.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Керує дренажними машинами під час проведення, відновлення дренажних, водовідливних канав і колодязів. Обслуговує машини під час проведення дренажних робіт. Улаштовує і ремонтує кросинги, трапи, завантажувальні люки, драбини, перила, ляди, огорожі, бункери в гірничих виробках з кутом нахилу більше 45 град. Очищає стовбур шахти від льоду, обшиває стіни і ремонтує обшивку баддьового і драбинного відділень стовбура, підняттєвих виробок з кутом нахилу більше 45 град.

Надає допомогу у керуванні самохідним устаткуванням, вантажними машинами, іншими машинами та установками під час проходки гірничих виробок. Закладає вироблений простір закладкою, що твердне. Регулює і спрямовує по трубопроводах закладний матеріал. Стежить за показаннями засобів вимірювання. Нарощує і вкорочує трубопроводи. Веде облік прийнятої закладки. Керує скреперною лебідкою на закладних роботах. Улаштовує опалубку і перегородки з дерева, металу та інших матеріалів. Установлює металеві штанги для кріплення перегородок і опалубки.

Виконує кріпильні та монтажно-демонтажні роботи поза очисним простором. Здійснює навантаження у кліть і зняття з-під кліті негабаритних матеріалів, обладнання і запасних частин. Виконує роботи на підвісному помості під час проходження чи заглиблення вертикальних стовбурів: пропускання цебер, матеріалів, устаткування через розтруби підвісного помосту; пропускання поставів труб через ляди помосту під час спускання та підняття помосту або поставів труб.

Повинен знати: будову, технічні характеристики машин і устаткування, що застосовуються; порядок проведення дренажних канав машинами; види кріплення; порядок виконання робіт щодо зведення та ремонту кріплення; закладання виробленого простору; характеристику гірничих виробок різних типів; особливості будови і ремонту устаткування ходових відділень гірничих виробок з кутом нахилу більше 45 град.; фізичні властивості гірських порід; комунікаційні схеми трубопроводів; графіки організації робіт з армування стовбурів; розміри цебер, розтрубів, труб, що проходять через поміст, основи електротехніки і слюсарної справи.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією гірника підземного 3 розряду не менше 1 року.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору