UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
  3. Кваліфікаційні характеристики
  4. Електромонтажник-схемник

Електромонтажник-схемник

1-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує допоміжні роботи, пов'язані з монтажем електросхем, вузлів та виробів. Ріже захисні та маркувальні трубки й проводи в розмір на пневматичних, механічних та ручних ножицях за упором або взірцем. Зачищає проводи та встановлює кабельні наконечники. Виготовляє скоби, хомутики та кабельні наконечники невеликого розміру; розмічає із застосуванням простих шаблонів. Фарбує провідники у встановлені кольори. Ізолює провідники та маркує кабелі.

Повинен знати: правила монтажу простих схем за шаблоном та взірцем; найменування, призначення та спосіб застосування найпростішого слюсарного та електромонтажного інструменту і пристроїв; правила різання, правлення та зачищення ізоляції провідників; призначення найпростіших електричних машин; заходи з роботи прокладання провідників; способи виготовлення гнучкого монтажу; елементарні основи знань з електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.
1. Бирки картонні - виготовлення.
2. Бензоелектричні агрегати - розроблення провідників перед паянням для магнітного підсилювача та дроселя.
3. Деталі пускорегулювальної апаратури прості - виготовлення.
4. Корпуси запобіжників - установлення плавкої вставки.
5. Шафи релейні - встановлення втулок та скоб.

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Монтує та в'яже прості електросхеми за кресленнями та зразками. Зв'язує групи провідників та ізолює їх, просочує ізоляцію лаком. Виготовляє нескладні шини силового ланцюга за кресленнями або шаблонами та установлює їх на виробі. Укладає монтаж за схемою. Прокладає проводи та групові з'єднання за ескізами.

Повинен знати: правила монтажу простих схем; способи виготовлення м'якого монтажу простих схем з провідників різного перетину та марок; призначення та правила застосування інструменту і пристроїв, які застосовуються під час монтажу; умовні позначення основних вузлів схем; марки та перетини проводів; читання креслень та схем у межах роботи, яку виконує; основи електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 1 розряду - не менше 0,5 року.

Приклади робіт.
1. Бензоелектричні агрегати - встановлення та підключення вольтметра, амперметра та частотоміра.
2. Джгути монтажні для апаратури бензоелектричних агрегатів - виготовлення.
3. Кінці монтажних проводів - паяння наконечників та бандажування.
4. Мережа освітлювальна - розмічання під проводку.
5. Турбогенератори - транспозиція провідників обмотки статора.
6. Установки конденсаторні високовольтні - повний електромонтаж.
7. Щитки малогабаритні пускові та освітлювальні - монтаж та укладання провідників.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує монтаж та в'яже електросхеми середньої складності за кресленнями, ескізами та зразками. Закріпляє змонтовані схеми скобами. Складає з'єднувальні шини для паяння та паяє їх. Виготовляє шарнірні переходи груп провідників на двері та кришки шаф. Виконує монтаж силового ланцюга у розподільних секціях з вільним допуском до місця встановлення. Комутує магнітні станції, щитки керування, агрегати та прилади.

Повинен знати: найменування та призначення пускорегулювальної апаратури; призначення та правила застосування контрольно-вимірювальних приладів та установок, які застосовує під час монтажу; монтажний інструмент, пристрої та різне устаткування для паяння, відпалу, свердлення та інших робіт; основи електротехніки та електромеханіки в межах роботи, яку виконує.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 2 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Блоки розрядних пристроїв бензоелектричних агрегатів - електромонтаж.
2. Генератори - електромонтаж з блоком апаратури.
3. Контактори змінного струму - встановлення.
4. Контактори інгітронні - підводка електромонтажу та підключення за всіма елементами.
5. Машини пральні - повний електромонтаж.
6. Панелі контактні - встановлення, підключення та випробування.
7. Пульти керування машин для зварювання - монтаж, установлення та продзвонювання схеми.
8. Труби діаметром до двох дюймів - прокладання за схемою.
9. Установки конденсаторні низьковольтні першого габариту - повний електромонтаж.
10. Шаблони для в'язання джгутів - виготовлення.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує монтаж та в'яже складні електросхеми за кресленнями, ескізами, взірцями або за місцем. Ріже шини та гне на ребро у декількох площинах з відпалом місць гнуття на нагрівальних установках та пристроях. Виготовляє еталонні шаблони складної схеми. Виконує монтаж електричного та пневматичного устаткування, пневматичних ланцюгів у електровозах постійного та змінного струму. Перевіряє опір ізоляції мегометром або іншими приладами. Підбирає гнучкі монтажні проводи за електричною схемою. Знаходить та усуває дефекти монтажу.

Повинен знати: будову та принцип дії пускорегулювальної апаратури, контрольно-вимірювальних приладів та установок, які застосовує під час монтажу; допустимі радіуси вигину мідних шин на ребро залежно від перетину; призначення та принципові монтажні схеми виробів, які виготовляє; технологічну послідовність монтажу, класифікацію гнучких монтажних проводів, призначення ізоляційних матеріалів, їх види та властивості; дефекти, які виникають у процесі складання та монтажу електричних машин, апаратів і приладів, та способи їх усунення.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 3 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Бензоелектричні агрегати - електромонтаж блоку напруги та регулювання.
2. Блоки підсилювачів - складання та електромонтаж.
3. Електровози магістральні - повне виготовлення шин до головного трансформатора та випрямляча, підготування та монтаж.
4. Нагрівачі трубчасті для калориферних та камерних печей - виготовлення та монтаж.
5. Перетворювачі статичні кварцові генераторів - повний монтаж.
6. Установки конденсаторні низьковольтні більші першого габариту - повний електромонтаж.
7. Шини силового ланцюга екскаваторів - виготовлення та кріплення до контакторів та вивідних шпильок.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує монтаж особливо складних електросхем з великою кількістю провідників різного перегину, апаратури та приладів. Укладає монтаж та кріпить його в умовах великої насиченості апаратурою. Виконує повний монтаж станцій та пультів керування. Установлює шини зі складним розташуванням їх на панелях. З'єднує схеми панелей та секцій щитків у загальну схему. Виконує монтаж силового ланцюга мідними щитками складної конфігурації на щитках керування із селекторними зображальними перемикачами. Виготовляє шаблони для шин складної конфігурації. Розмічає схеми на панелях під укладання джгутів, установлює допоміжні опори у ланцюга, перевіряє схеми, правильність вмикання, взаємодію всіх апаратів та системи блокування.

Повинен знати: будову, призначення та принцип роботи апаратів, приладів, пультів керування та станцій; принцип та послідовність роботи апаратів та приладів, з'єднаних у схему; способи найбільш складного електромонтажу та способи вимірювання різних параметрів електроланцюгів; методи контролю змонтованих схем за допомогою спеціальних приладів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 4 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Апарати спеціального призначення - монтаж та регулювання.
2. Електровози магістральні - монтаж та налагодження електричних ланцюгів.
3. Панелі монтажні та реле для магістральних електровозів - повне складання, електричний монтаж, регулювання та випробування.
4. Перетворювачі статичні декадних лічильників електромонтаж.
5. Щити керування - монтаж за місцем згідно зі схемою.
6. Щити пірометричні та керування - монтаж та комутація.

6-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує монтаж дослідних та експериментальних електросхем з великою кількістю провідників різного перетину, апаратури та приладів. Підбирає монтажні проводи залежно від апаратури, сили струму, напруги та виду виконання апаратів і приладів. Перевіряє роботу установок з наступним усуненням дефектів монтажу та складання, заміною ділянок схеми на більш раціональне розташування. Налагоджує найбільш складну захисну та комутаційну апаратуру та електромеханізми унікального та прецизійного устаткування. Складає принципові схеми монтажу та маркування.

Повинен знати: конструктивні особливості та принцип роботи електричних машин, апаратів та приладів, які складає; правила та технічні умови з монтажу устаткування, різного роду складних електричних ланцюгів різної потужності та напруги; допустимі навантаження та перегрівання у схемах.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтажника-схемника 5 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Блоки керування та стабілізації станцій живлення - електромонтаж та продзвонювання схеми.
2. Контролери магнітні - повний електромонтаж.
3. Машини універсальні електронні лічильні та перетворювачі - повний монтаж та налагодження.
4. Печі електрокалориферні з автоматичним регулюванням температури та керуванням всіма механізмами - монтаж та комутація.
5. Станції живлення та керування - повна комутація, виготовлення шаблонів, регулювання роботи станції.
6. Щити спеціальні електроруху - повний монтаж силового ланцюга та ланцюга керування.


Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

↑ Вгору