2-й розряд
Завдання та обов’язки. Обслуговує насосні станції та установки з перекачування та підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральному трубопроводі, перевалочній нафтобазі і на нафтопереробних підприємствах; стежить за роботою насосів, систем змащування, охолодження та вентиляції, справністю трубопроводів, засувок, контрольно-вимірювальних приладів; підготовлює до роботи схеми технологічної обв’язки насосної станції, усуває втрати продуктів, що перекачуються, під керівництвом машиніста вищої кваліфікації. Набиває сальники та замінює прокладки. Здійснює пуск, зупинку та обтирання насосів. Відкриває та закриває засувки. Відбирає проби.
Повинен знати: будову насосів та приводів до них, схему насосної станції; принцип роботи насосів; характеристику; правила технічної експлуатації; правила змащування механізмів; властивості рідин, що перекачуються; розташування запірної арматури та запобіжних пристроїв; обладнання засобів пожежогасіння; інструкцію з охорони праці по професії та видах робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Здобуття професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Обслуговує насосні станції перекачування і підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральних трубопроводах або перевалочних нафтобазах із загальною продуктивністю насосів до 500 м.куб./год. Обслуговує насосні технологічні установки нафто- і газопереробних підприємств з сумарною продуктивністю до 1000 м.куб./год. Обслуговує насоси разом з електродвигунами загальною потужністю до 500 кВт на насосних станціях та технологічних установках магістральних трубопроводів, перевалочних нафтобазах і нафтогазопереробних підприємствах. Стежить за допомогою контрольно-вимірювальних приладів за навантаженням електродвигунів, робочим тиском на насосах і трубопроводах, роботою приладів автоматики, системами змащування, охолодження і вентиляції, розподільчих пристроїв, запірної арматури. Здійснює пуск та зупинку електродвигунів. Перевіряє наявність мастила в підшипниках. Розбирає, промиває, протирає підшипники. Замінює запобіжники, усуває втрати продуктів, що перекачуються, виконує слюсарні роботи з ремонту електрообладнання. Здійснює нагляд за режимом роботи обладнання.
Повинен знати: будову насосів та приводів до них;
технологічний процес та схему насосної станції, що обслуговується, технологічної установки, товарного парку, уловлюючого господарства; призначення і використання контрольно-вимірювальних приладів, регуляторів та засобів механізації; основи електротехніки, елементарні знання з гідравліки та механіки; засоби усунення недоліків у роботі обладнання та ліквідації аварій; систему умовної сигналізації; правила технічної експлуатації електрообладнання та правила безпеки під час обслуговування струмоприймачів і мереж; види електроматеріалів, їх властивості та застосування; систему заземлення електроустановок; схему електропостачання; пускові пристрої і розподільчі щити; призначення і властивості транспортних масел; допустиму температуру нагрівання і навантаження електродвигунів та електроприладів; слюсарну справу, обладнання засобів пожежогасіння, інструкцію з охорони праці по професії та видах робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або здобуття професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією машиніста технологічних насосів 2 розряду не менше 1 року.
У разі обслуговування електродвигунів та розподільчих пристроїв повинен мати допуск III групи з електробезпеки.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Обслуговує насосні станції перекачування та підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральних трубопроводах або перевалочних нафтобазах із загальною продуктивністю насосів від 500 м.куб./год. до 1000 м.куб./год. Обслуговує насосні технологічні установки на нафто- і газопереробних підприємствах сумарною продуктивністю насосів понад 1000-3000 м.куб./год. Обслуговує насосні технологічні установки на нафто- і газопереробних підприємствах із сумарною продуктивністю насосів понад 3000 м.куб./год. Обслуговує насоси разом з електродвигунами загальною потужністю понад 3000 кВт; на насосних станціях і технологічних установках магістральних трубопроводів, перевалочних нафтобазах та нафтопереробних підприємствах. Обслуговує трансформаторні підстанції.
Повинен знати: будову та правила експлуатації обладнання насосних станцій і технологічних установок великої потужності, оснащених двигунами і насосами різних систем; основи гідравліки, механіки, автоматики, електротехніки, методи та засоби визначання та усунення несправностей в роботі насосної станції; правила та форми ведення обліку роботи насосної станції; слюсарну справу; обладнання засобів пожежогасіння; інструкцію з охорони праці по професії та видах робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста технологічних насосів 3 розряду не менше 1 року.
У разі обслуговування електродвигунів та розподільчих пристроїв повинен мати допуск V групи з електробезпеки.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Обслуговує насосні станції перекачування та підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральних трубопроводах і перевалочних нафтобазах з загальною продуктивністю насосів від 1000 до 3000 м.куб./год. Обслуговує насосні технологічні установки на нафто- і газопереробних підприємствах із сумарною продуктивністю насосів понад 3000 м.куб./год. Обслуговує насоси разом з електродвигунами загальною потужністю понад 3000 кВт. На насосних станціях та технологічних установках магістральних трубопроводів, перевалочних нафтобазах і нафтопереробних підприємствах. Обслуговує щит керування. Обслуговує трансформаторні підстанції.
Повинен знати: будову та правила експлуатації обладнання насосних станцій і технологічних установок великої потужності, оснащених двигунами та насосами різних систем; основи гідравліки, механіки, автоматики, телемеханіки; методи та засоби визначення та усунення несправностей у роботі насосної станції; правила та форми ведення обліку роботи насосної станції; слюсарну справу; обладнання засобів пожежогасіння; інструкцію з охорони праці по професії та видах робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста технологічних насосів 4 розряду не менше 1 року.
У разі обслуговування електродвигунів і розподільчих пристроїв повинен мати допуск V групи з електробезпеки.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Обслуговує насосні станції перекачування і підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральних трубопроводах та перевалочних нафтобазах з загальною продуктивністю понад 3000 м.куб./год. Здійснює пуск, регулювання режиму роботи та зупинку всього обладнання насосної станції. Виявляє, запобігає та ліквідує недоліки в роботі обладнання насосної. Керує роботою машиністів нижчої кваліфікації.
Повинен знати: конструктивні схеми, правила експлуатації насосів та електродвигунів великої потужності та допоміжного обладнання станції, терміни та порядок планово-запобіжного ремонту, складання дефектних відомостей на ремонт обладнання, ревізію насосів, двигунів, контрольно-вимірювальних приладів та інших механізмів насосної станції, що обслуговується; обладнання засобів пожежогасіння; інструкцію з охорони праці по професії та видах робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста технологічних насосів 5 розряду не менше 1 року.
У разі обслуговування електродвигунів і розподільчих пристроїв повинен мати допуск V групи з електробезпеки.
7-й розряд
Завдання та обов’язки. Керує насосними станціями перекачування і підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральних трубопроводах і перевалочних нафтобазах продуктивністю понад 3500 м.куб./год. Веде і регулює заданий режим роботи насосних станцій. Обслуговує насосні агрегати, електродвигуни, технологічні трубопроводи. Вибирає оптимальні режими роботи насосних станцій. Проводить роботи з виявлення, відвертання та усунення несправностей у роботі обладнання насосних станцій. Бере участь у розробленні поточних планів (графіків) ремонту та випробування обладнання насосних станцій, заходів поліпшення експлуатації, поточного обслуговування та збільшення міжремонтного терміну служби обладнання. Керує роботою машиністів технологічних насосів нижчої кваліфікації.
Повинен знати: технологічний процес перекачування і підготовки нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин на магістральних газопроводах і перевалочних нафтобазах; будову і правила експлуатації обладнання насосних станцій, насосних агрегатів, електродвигунів великої потужності з урахуванням перекачування нафти, нафтопродуктів та інших в’язких рідин; терміни і порядок планово-запобіжного ремонту, складання дефектних відомостей на ремонт обладнання, ревізію насосних агрегатів, двигунів, контрольно-вимірювальних приладів та інших механізмів насосних станцій; інструкцію з охорони праці по професії та видах робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста технологічних насосів 6 розряду не менше 1 року.
У разі обслуговування електродвигунів і розподільчих пристроїв повинен мати допуск V групи з електробезпеки.