RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Справочник квалификационных характеристик профессий работников
  3. Робітники
  4. Електромонтер з ремонту апаратури релейного захисту й автоматики

Електромонтер з ремонту апаратури релейного захисту й автоматики

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання і складання реле простих електричних засобів вимірювань і апаратури постійного і змінного струму, механічної частини простих реле і засобів вимірювань. Промиває і чистить вузли та деталі засобів вимірювань і апаратури, чистить контакти і контактні поверхні. Виконує прості слюсарні операції з обробки деталей з обпилюванням під розмір. Маркує і здійснює просте пофарбування поверхонь, антикорозійне змащування деталей. Упаковує електровимірювальні прилади і апаратуру для перевезення. Ремонтує і здійснює технічне обслуговування простої апаратури релейного захисту і автоматики, установлює на стендах засоби вимірювання і підключає їх для перевірки під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації. Виконує монтаж контрольних кабелів і вторинної комутації на панелях і в шафах.

Повинен знати: загальні поняття про призначення релейного захисту; про кола захисту, автоматики, керування та їх призначення; правила виконання нескладних робіт з ремонту і обслуговування простої апаратури релейного захисту і автоматики; загальні знання про матеріали, що застосовуються для ремонту апаратури, правила поводження з олійними фарбами і розчинниками: призначення основного слюсарного й монтерського інструменту та прийоми робіт з ним; найменування і призначення простої перевірної та вимірювальної апаратури і пристроїв, що застосовуються для ремонту апаратури і засобів вимірювань; перевірку кіл вторинної комутації.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.
1. Апаратура і прилади — вирізання за розміром стекол, вставляння, укріплення і промазування.
2. Бірки маркування — заміна.
3. Кабелі — розкладання, звільнення від обплетення, зачищення, лудіння і паяння кінців.
4. Коробки затискачів — складання зі зміною затискачів.
5. Кола електричні — перевірка наявності напруги за допомогою вольтметра.
6. Лампи сигнальні і освітлювальні — заміна.
7. Наконечники для проводів — лудіння і паяння.
8. Прокладки, скоби, шайби — виготовлення.
9. Панелі — закладання отворів, установлення лампи, рубильника або реле.
10. Стенди — установлення приладів або реле з підімкненням їх для перевірки і регулювання.
11. Шнури, штепселі, кнопки, мікрофонні трубки — ремонт.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ревізію, ремонт апаратури нескладних захистів і налагодження простих захистів. Визначає елементарні несправності апаратури й усуває їх. Проводить монтаж всіх типів запобіжників в приводах і на панелях. Здійснює розбирання, ревізію і ремонт автоматичних вимикачів, простих реле, обробку за кресленням ізоляційних матеріалів; виконує нескладні роботи за кресленнями, схемами, ескізами; складає ескізи, схеми і креслення на прості деталі. Працює зі всією перевірною та вимірювальною апаратурою. Перевіряє правильність здійснення вторинної комутації і проводить випробовування кіл вторинної комутації підвищеною напругою.

Повинен знати: основні вимоги до релейного захисту; прийоми робіт з розбирання, ремонту, складання і регулювання механічної і електричної частини реле середньої складності; конструкції і захисні характеристики автоматичних вимикачів; принцип дії реле, класифікацію реле; джерела і схеми живлення постійного і змінного оперативного струму; схеми дистанційного керування вимикачами; апаратуру для перевірки захисту, для регулювання струму та напруги; основні вимоги до перевірок релейного захисту й автоматики; способи перевірки опору ізоляції і випробовування її підвищеною напругою; режим роботи акумуляторних батарей; будову універсальних і спеціальних пристроїв, монтерського інструменту і засобів вимірювань; основи електротехніки і телеавтоматики.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту апаратури релейного захисту та автоматики


2-й розряд

Приклади робіт.
1. Вимикачі автоматичні низької напруги — розбирання, усунення дефектів і регулювання.
2. Деталі реле, засобів вимірювань, автоматів — запресовування втулок.
3. Кола постійного струму — відшукування замикання на землю.
4. Котушки індукційні — перемотування.
5. Котушки вимкнення і ввімкнення — регулювання напруги спрацьовування.
6. Котушки реле часу — заміна. 7. Коробки клемні — ревізія. 8. Мікросхеми — паяння. 9. Прилади напівпровідникові — ревізія і монтаж. 10. Реле струму індукційні, реле струму і напруги електромеханічні — ревізія і усунення дефектів у схемі внутрішніх з’єднань. 11. Реле газові й перепускні клапани — перевірка балончиків ртутних і герконових контактів. 12. Реостати секційні з послідовним і паралельним ввімкненням секцій — ремонт. 13. Трансформатори напруги — перевірка схеми ввімкнення. 14. Трансформатори струму, вбудовані у вводи вимикачів і трансформаторів — визначення відгалужень.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ревізію, складання, технічне обслуговування і усуває дефекти устаткування, змонтованого на панелях релейного захисту середньої складності. Ремонтує і регулює реле середньої складності із розкриттям реле, усуненням дефектів механізму кінематики, електричної схеми, регулюванням, балансуванням, заміною деталей. Здійснює частковий ремонт пристроїв складних захистів. Ремонтує і здійснює технічне обслуговування комплектних випробувальних приладів для перевірки захистів середньої складності, пристроїв електромагнітної і електромеханічної блоківок. Здійснює складання випробувальних схем для перевірки, налагодження релейних захистів середньої складності, пристроїв автоматики, вимірювальних трансформаторів і випробовування ізоляції кіл вторинної комутації з напівпровідниковими приладами та інтегральними мікросхемами.

Повинен знати: технічні характеристики устаткування, що обслуговується; види пошкоджень в електричних установках; умови вибіркової дії захисних пристроїв; конструкції електромагнітних і індукційних реле; принципові схеми керування і сигналізації вимикачів з дистанційним приводом; схеми ємнісних подільників напруги; вимоги до точності трансформаторів струму; призначення і основні вимоги до максимального струмового захисту, струмової відсічки, максимально-направленого захисту, диференціального, газового, дистанційного захисту; призначення пристроїв автоматичного повторного ввімкнення (АПВ); призначення автоматичного ввімкнення резерву (АВР) і основні вимоги до АВР; основні параметри і схеми ввімкнення напівпровідникових приладів (діоди, транзистори, тиристори); апаратуру для перевірки захистів; розрахунки в межах побудови геометричних кривих для регулювання апаратів релейного захисту; поводження з комплектними випробувальними пристроями для перевірки захистів; основи електроніки і напівпровідникової техніки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту апаратури релейного захисту й автоматики


3-й розряд

Приклади робіт.
1. Вимикачі автоматичні низької напруги — ревізія, настроювання електричних характеристик.
2. Захисти газові, струминні реле — перевірка дії на вимкнення.
3. Захисти дистанційні електромеханічні і електронні — участь у ревізії і відновленні.
4. Захисти диференціально-фазні всіх типів (за винятком мікропроцесорних) — участь у ревізії і відновленні.
5. Панелі аварійних осцилографів і реєстраторів аварійних подій — налагодження і перевірка.
6. Приставки вимикаючі до електромагнітних приводів — установлення, механічне регулювання.
7. Прилади світлової і звукової сигналізації — підбір, установлення і перевірка.
8. Приводи електромагнітні, реле часу електромеханічні, електронні, моторні та на напівпровідниковій базі — виявлення дефектів і несправностей.
9. Реле максимального струму всіх типів (окрім мікропроцесорних), проміжні і сигнальні реле всіх типів — налагодження.
10. Трансформатори струму і напруги — перевірка електричних характеристик.
11. Шафи автоматики насосних, компресорних установок системи охолодження трансформаторів і автотрансформаторів — ревізія, налагодження.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює розбирання, ремонт, складання, технічне обслуговування складних захистів електродвигунів, генераторів, трансформаторів, синхронних компенсаторів, кабельних мереж і високовольтних ліній електропередачі. Складає дефектні відомості на прилади, апаратуру релейного захисту і автоматики. Виконує складні ремонтні і складальні роботи механічної, електричної і електронної частини реле, приладів і пристроїв автоматики, механізмів кінематики із заміною всіх спрацьованих деталей з використанням точного вимірювального інструменту і пристроїв.

Здійснює перевірку, ремонт і налагодження контрольних установок, контактно-релейної апаратури. Випробовує і налагоджує окремі елементи пристроїв релейного захисту і автоматики (РЗА) на інтегральних мікросхемах (ІМС). Перевіряє і знімає характеристики релейних захистів генераторів, трансформаторів, кабельних і повітряних ліній електропередачі, складає під керівництвом інженера або майстра складні випробувальні схеми для перевірки і налагодження релейних захистів і пристроїв автоматики, проводить заміну пошкоджених елементів пристроїв РЗА на електронній та мікроелектронній базі. Під керівництвом інженера або майстра здійснює перевірку приладів РЗА робочим струмом і напругою.

Повинен знати: схему комутації, режим роботи і детальні знання про захисти генераторів, трансформаторів, електродвигунів, кабельних і повітряних ліній електропередачі; читання і укладання принципових, суміщених, розгорнутих і монтажних схем релейного захисту і автоматики; призначення і види високочастотних захистів; способи перемикання пристроїв захисту з одного трансформатора струму або напруги на інший; основні способи виконання захисту на змінному оперативному струмі; призначення автоматичного повторного ввімкнення ліній електропередачі, трансформаторів і шин підстанцій; розрахунки в межах побудови геометричних кривих для регулювання апаратів релейного захисту; основи механіки, фізики, електроніки, радіотехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту апаратури релейного захисту й автоматики


4-й розряд

Приклади робіт.
1. Блоки живлення пристроїв релейного захисту і автоматики типу БПТ і БПН, блоки живлення високочастотної апаратури АНКА-АВПА, АКПА-В та напівпровідникових панелей на інтегральних мікросхемах — участь у ревізії, налагодженні.
2. Вісімкові захисти ліній електропередачі — ревізія, ремонт.
3. Захисти диференціальні — складання схем перевірки і налагодження.
4. Захисти диференціальні, з реле типу РНТ і ДЗТ — участь у перевірці і налагодженні.
5. Захист зворотної потужності генераторів (РОМ, ЗОМ) — зняття характеристик, перевірка правильності ввімкнення.
6. Панелі складних релейних захистів — огляд, перевірка монтажу, виявлення дефектів, механічна ревізія апаратури.
7. Пристрої автоматичного повторного ввімкнення (АПВ), автоматичного ввімкнення резерву (АВР) — налагодження.
8. Пристрої автоматики тракту подавання палива — ремонт, перевірка.
9. Пристрої РЗА комплектних розподільних пристроїв типу КРУ і КРУН на напівпровідникових елементах — ревізія, налагодження, зняття характеристик.
10. Регулятори збудження генераторів пропорційної дії на магнітних підсилювачах — ревізія, налагодження.
11. Реле потужності — перевірка правильності ввімкнення.
12. Реле проміжні і сигнальні — перевірка та регулювання.
13. Реле прямої дії типу РТЗ — перевірка.
14. Реле опору всіх типів (окрім мікропроцесорних) — регулювання і перевірка електричних характеристик.
15. Реле частоти електромеханічні та електронні — регулювання і перевірка електричних характеристик.
16. Синхронні двигуни, електролізні установки — перевірка, ремонт приладів автоматики і збудження.
17. Системи реле рухомі всіх тинів — перевірка, регулювання.
18. Схеми керування масляних і повітряних вимикачів всіх типів — ревізія, налагодження.
19. Струмові реле, засоби обліку — заміна на працюючому устаткуванні.
20. Трансформатори струму вбудовані — перевірка, зняття електричних характеристик.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виявляє і усуває дефекти, причини і ступінь спрацювання деталей складної електромеханічної апаратури релейного захисту й автоматики, ремонтує електронну апаратуру, виявляє несправності і виконує найбільш складні роботи з ремонту механічної і електричної частини реле, блоків високочастотних захистів, приладів і апаратів. Реставрує складні деталі. Виконує монтаж панелей особливо складних захистів. Ремонтує пристрої захисту і автоматики всіх видів і будь-якої складності. Працює з електронно-вимірювальною апаратурою, осцилографами, високочастотними вимірювачами і генераторами. Здійснює налагодження і ремонт особливо складної перевірної апаратури, складання складних схем для проведення спеціальних нетипових випробувань релейного захисту і автоматики. Застосовує і обслуговує комплексні пристрої для перевірки релейного захисту і автоматики. Перевіряє під керівництвом інженера або майстра особливо складний релейний захист і пристрої автоматики (у тому числі і мікропроцесорні).

Повинен знати: керівні вказівки з ремонту, налагодження, перевірки та експлуатації апаратури релейного захисту, автоматики і кіл вторинної комутації; призначення і схеми блокувальних пристроїв; принцип дії захисту з високочастотним блокуванням; поняття про перехідні режими, про стійкість і коливання в енергосистемах; методи складних електричних розрахунків, пов’язані з технічним обслуговуванням, перевіркою, ремонтом, оперативних кіл і електричних схем релейного захисту й автоматики; зняття і побудову характеристик релейних захистів і векторних діаграм; структурні схеми панелей захисту й автоматики на інтегральних мікросхемах та мікропроцесорних панелей.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту апаратури релейного захисту й автоматики


5-й розряд

Приклади робіт.
1. Автоматика розвантаження системи за частотою — ремонт і налагодження.
2. Автоматичні синхронізатори — налагодження, ремонт.
3. Електронні частотоміри — ремонт, регулювання, настроювання.
4. Захисти дистанційні всіх типів (у тому числі і мікропроцесорні) — участь у перевірці, налагодження.
5. Захисти диференціально-фазні всіх типів — перевірка електричних характеристик високочастотного захисту, ремонт і настроювання.
6. Захист від замикання на землю — перевірка, ремонт, налагодження. Канали високочастотні — настроювання всіх елементів, зокрема тракту загороджувачів, фільтрів, приєднань, розділяючих фільтрів, перевірка затухання і запасів за затуханням високочастотних каналів.
7. Комплекси керування і захисту — перевірка, налагодження.
8. Магнітографи, осцилографи, реєстратори аварійних подій - участь у регулюванні, налагодження.
9. Панелі захисту й автоматики електронні і мікропроцесорні — ремонт, регулювання, настроювання.
10. Панелі РЗА на інтегральних мікросхемах — проведення тестового контролю.
11. Прилади телевимкнення і телемеханіки ВЧТО, АИКА, АВПА, АКПА-В — ревізія, ремонт, налагодження.
12. Регулятори автоматичні безщіткового збудження синхронних генераторів і електродвигунів — участь у ревізії, налагодження.
13. Регулятори збудження синхронних компенсаторів — ревізія, ремонт, регулювання.
14. Регулятори збудження сильної дії — перевірка, ремонт, зняття характеристик.
15. Регулятори тиристорного збудження — ремонт, регулювання.
16. Регулятори струму акумуляторних батарей — ремонт, регулювання, настроювання.
17. Реле диференціальні з гальмуванням — перевірка, ремонт, налагодження.
18. Реле інтегральних захистів великих генераторів, комплекти захисту ротора тощо — налагодження, зняття характеристик.
19. Тиристорні перетворювачі — ремонт, перевірка, зняття характеристик.
20. Шафи тиристорного збудження: панелі керування, тиристори силові — перевірка параметрів, регулювання, настроювання.


Ищете работу?

Ищете персонал?

↑ Наверх