RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Справочник квалификационных характеристик профессий работников
  3. Робітники
  4. Електромонтер з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування

Електромонтер з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує допоміжні роботи з ремонту і виготовлення циліндричних обмоток вищої і нижчої напруги силових сухих і масляних трансформаторів потужністю до 400 кВА, вимірювальних трансформаторів струму і напруги з класом напруги 3 кВ і класом точності 3, а також зварювальних і сухих трансформаторів спеціального призначення потужністю до 100 кВА і напругою до 1 кВ. Виконує ремонт обмоток та ізоляції, часткове або повне перемотування обмоток електричних машин постійного або змінного струму потужністю до 40 кВт, ремонт і виготовлення обмоток для дроселів, котушок індуктивності і котушок різної електричної апаратури. Заготовляє ізоляційні деталі для виготовлення обмоток.

Виконує роботи з просочення, сушіння і запікання обмоток та ізоляції. Ізолює виводи та відгалуження обмоток класу напруги до 10 кВ. Користується простим слюсарним інструментом. Виконує прості такелажні операції з перенесення обмотувальних проводів, перекочування барабанів з проводами, закладання і вивантаження обмотувальних проводів у піч відпалу і випалу. Виконує під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації нескладні роботи з ремонту і виготовлення головної ізоляції силових трансформаторів потужністю до 1000 кВА і трансформаторів вимірювальних, випробувальних, зварювальних і спеціальних з класом напруги до 35 кВ, корпусної ізоляції електричних машин потужністю до 500 кВт.

Повинен знати: елементарні знання про призначення і будову трансформаторів I — II габаритів, низьковольтних електричних машин; конструкції, типи обмоток та ізоляції сухих і масляних силових трансформаторів, вимірювальних трансформаторів струму і напруги, а також зварювальних сухих низьковольтних трансформаторів; конструкцію інструменту, пристроїв, оснащення і засобів вимірювань; марки, перерізи обмоточних проводів, що застосовуються для ремонту і виготовлення обмоток трансформаторів і електричних машин; апаратуру для паяння мідних проводів; способи паяння, м’які і тверді припої, флюси; просочення, запікання і сушіння обмоток та ізоляції; найменування і властивості ізоляційних матеріалів; прийоми робіт і послідовність операцій зі зняття і укладання обмоток роторів і статорів низьковольтних асинхронних електродвигунів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Відгалуження обмоток трансформатора ТМ-1000/10 — ізолювання крепованим папером і лакотканиною ручним способом. 2. Двигуни асинхронні низьковольтні — закладення ізоляції в пази. 3. Клини зрівняльні з електрокартону товщиною 2 мм для обмотки нижчої напруги трансформатора ТМ-100/6 — нарізання на механічних ножицях. 4. Лобові частини обмотки статора асинхронного електродвигуна потужністю 40 кВт — ізолювання місць паяння. 5. Мідь обмотувальна прямокутного перерізу — правлення і рихтування. 6. Обмотки вищої напруги циліндричні багатошарові з проводу круглого перерізу і нижчої напруги з проводу прямокутного перерізу для трансформатора ТМ-25/10 — намотування витків. 7. Обмотки секцій — укладання для випробовування виткової ізоляції, транспортування. 8. Обмотки циліндричні двошарові нижчої напруги для трансформатора ТМ-160/10 з обмоточного проводу прямокутного перерізу — ізолювання виводів обмоток. 9. Обмотки якорів електродвигунів постійного струму потужністю 4 — 5 кВт — намотування. 10. Стрижні ротора електродвигуна — обпилювання і правлення міді.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує ремонт і виготовляє обмотки та ізоляцію силових трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ, вимірювальних трансформаторів напругою до 35 кВ з класом точності 1, трансформаторів спеціального призначення потужністю до 630 кВА напругою до 10 кВ. Виготовляє обмотки і котушки електричних машин постійного і змінного струму потужністю до 500 кВт. Працює на ізолювальних верстатах з накладення ізоляції на прямокутні і круглі проводи. Підбирає і установлює шаблони, підготовляє обмоткові проводи і заготовляє ізоляційні деталі для виготовлення обмоток. Лудить і паяє мідні проводи круглого і прямокутного перерізу м’яким і твердим припоєм із застосуванням електроінструментів і відкритого полум’я. Накладає міжлистову ізоляцію на пластини електротехнічної сталі, а також ізоляцію на прямокутні і круглі мідні проводи машинним і ручним способом під час ремонту і виготовлення обмоток та ізоляції.

Повинен знати: конструкцію обмоток та ізоляції силових трансформаторів потужністю до 10000 кВА і вимірювальних трансформаторів потужністю до 1000 кВА, вимірювальних трансформаторів напругою до 35 кВ; будову обмоток та ізоляції низьковольтних електричних машин постійного і змінного струму, високовольтних електродвигунів потужністю до 500 кВт, їх принцип роботи і призначення; схеми з’єднання обмоток і позначення регулювальних відгалужень; допустиму густину струму в обмотках і регулювальних відгалуженнях; читання креслень, схем і розрахункових записок на обмотки та ізоляцію силових і вимірювальних трансформаторів і електричних машин; устаткування обмотувально-ізоляційного і сушильно-просочувального відділень; марки і сортамент обмоткових проводів з емалевою і скловолокнистою ізоляцією, властивості і область застосування матеріалів: мідь, алюміній, бук, дуб, електротехнічна сталь, епоксидні смоли і отверджувачі, міканіт, мікафолій, слюдиніт, лавсан, ізофлекс, стрічкокартон, кремнійорганічні лаки, резольні смоли тощо та вимоги до них; устаткування, спеціальні пристрої, оснащення, мірильний інструмент, електричні засоби вимірювання і апаратуру, що застосовуються під час ремонту і виготовлення обмоток та ізоляції трансформаторів і електричних машин; основи електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Електродвигуни асинхронні потужністю 500 кВт — виготовлення стрижневої обмотки під час ремонту. 2. Котушки двошарові, циліндричні, двозахідні низької напруги з проводу прямокутного перерізу в три паралелі для трансформатора ТМ-630/35 — намотування. 3. Котушки циліндричні багатошарові вищої напруги вимірювального трансформатора НОМ-35 — намотування. 4. Лобові частини обмотки статора асинхронного високовольтного електродвигуна потужністю 2000 кВт — ізолювання місць паяння. 5. Обмотки циліндричні вищої напруги з проводу прямокутного перерізу для трансформатора ТМ-630/35 — намотування. 6. Обмотки статорів — виготовлення обмотки секціями без підігрівання. 7. Обмотки якорів — кріплення обмотки дротяним бандажем. 8. Обмотки якорів генераторів постійного струму потужністю 1000 кВт — перемотування. 9. Обмотки роторів синхронних генераторів потужністю 50 тис. кВт — ізолювання відводів. 10. Протиральні лаки — приготування з розведенням розчинником.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує і виготовляє неперервні обмотки, ізоляцію головну й поздовжню силових трансформаторів загального і спеціального призначення всіх потужностей з класом напруги до 110 кВ. Ремонтує обмотки і ізоляцію, замінює частину обмотки або робить повну перемотку обмоток електричних машин змінного струму потужністю до 50 тис. кВт, а також шунтових, серієсних, компаундних електричних машин постійного струму за кресленнями, схемами й розрахунковими записками. Визначає стан ізоляції із застосуванням мегомметра і приладу контролю вологості (ПКВ). Просочує обмотку, проводить пресування ізоляції, їх запікання і сушіння. Вкладає стрижні в пази, піднімає і опускає крокові секції, згинає стрижні і виготовляє переходи, перез’єднує обмотки з зірки на трикутник, виготовляє на верстатах і за шаблонами полюсні котушки із фасонної міді на ребро і плазом. Виготовляє хвильові і петльові обмотки.

Повинен знати: конструкцію обмоток та ізоляції силових і вимірювальних трансформаторів з класом напруги до 110 кВ, трансформаторів для живлення випрямлячів, регулювальних трансформаторів, масляних реакторів; прийоми робіт і послідовність операцій під час виготовлення обмоток та ізоляції трансформаторів з класом напруги до 110 кВ; конструкцію обмоток та ізоляції і принцип роботи електричних машин змінного струму, синхронних електродвигунів потужністю до 25000 кВт і синхронних компенсаторів потужністю до 25000 кВА, а також шунтових, серієсних компаундних електродвигунів і генераторів постійного струму; різновиди переходів у лобових частинах обмоток з багатопаралельними провідниками у витку, схеми обмоток статорів, роторів, якорів; ізоляцію з азбестоскловолокнистих матеріалів на кремнійорганічній основі і епоксидних смолах; транспозицію витків обмотки.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Місця паяння проводів і регулювальні відгалуження обмоток трансформатора ТРДН-32000/110 — регулювання. 2. Обмотки вищої напруги випробувального трансформатора напругою 120 кВ потужністю 50 кВА — намотування. 3. Обмотки вищої напруги трансформатора ТРДЦН-63000/110 - ремонт із частковим перемотуванням. 4. Обмотки вищої напруги трансформатора ТМН-2500/35 — намотування. 5. Обмотки статорів асинхронних електродвигунів потужністю 3000 кВт напругою 6 кВ — намотування. 6. Обмотки статорів генераторів потужністю 50000 кВт — поновлення лакового покрову. 7. Полюсні котушки із фасонної міді на роторі синхронного компенсатора потужністю 3000 кВА — ремонт із заміною корпусної і виткової ізоляції. 8. Ротори електродвигунів потужністю 750 кВт — переізолювання листів сталі. 9. Шайби кутові з електрокартону марки Г для трансформатора ТМН-6300/110 — виготовлення. 10. Якорі серієсних електродвигунів постійного струму потужністю 250 кВт — перемотування.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтує і виготовляє гвинтові одноходові і неперервні циліндричні обмотки та ізоляцію силових трансформаторів загального і спеціального призначення, реакторів класу напруги до 330 кВ, вимірювальних і випробувальних трансформаторів напругою до 500 кВ. Ремонтує і виготовляє ізоляцію під час часткового або повного перемотування електричних машин змінного струму, синхронних і асинхронних електродвигунів синхронних генераторів і компенсаторів, машин спеціального призначення потужністю до 100 тис. кВт. Здійснює просочення, вакуумсушіння і запікання обмоток та ізоляції трансформаторів.

Повинен знати: конструкцію обмоток, ізоляції, схеми обмоток трансформаторів всіх типів і габаритів та електричних машин потужністю до 300 тис. кВт; конструктивні особливості обмоток трансформаторів залежно від класу напруги, системи охолодження потужності, умов і режиму роботи; правила виконання обмоток трансформаторів з рівномірно розподіленою транспозицією проводів; ознаки і причини пошкодження обмоток та ізоляції; прийоми робіт і послідовність операцій під час ремонту і виготовлення обмоток та ізоляції трансформаторів і електричних машин постійного та змінного струму.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Генератори потужністю 100 тис. кВт — зміна контактних кілець генератора із заміною ізоляції. 2. Генератори синхронні потужністю 2500 кВт — переізолювання всієї однорядної шипи обмотки ротора з виконанням ізоляції за класом Б. 3. Електродвигуни синхронні потужністю 2000 кВт — укладання котушок нової двошарової кошикової обмотки статора з ізоляцією, виконаною за класом Б. 4. Електричні машини постійного струму потужністю 3500 кВт - переізолювання всіх котушок і заміна корпусної ізоляції. 5. Лобові частини обмотки-статора турбогенератора потужністю 100 тис. кВт — усунення місцевих пошкоджень ізоляції, переізолювання комплекту шпильок і вивідних кінців, заміна деталей кріплення. 6. Обмотки вищої напруги трансформатора ТРДН-40000/110 — виготовлення. 7. Обмотки статорів синхронних компенсаторів потужністю 10000 кВА напругою 10, 5 кВ — частковий ремонт із заміною однієї верхньої котушки на запасну з ізоляцією, виконаною за класом Б. 8. Статори синхронних компенсаторів потужністю 15000 кВА — заміна міжлистової ізоляції активної сталі. 9. Трансформатори ТРДЦН-63000/220 — ремонт обмотки, заміна кутових шайб, переізолювання відводів. 10. Трансформатори ТДЦ-400000/110 — ремонт виткової ізоляції і обмотки. 11. Трансформатори ТДТН-40000/110 — виготовлення регулювальної обмотки.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Виявляє дефекти, визначає обсяги і виконує роботи з ремонту обмоток та ізоляції силових трансформаторів напругою 500 кВ і вище, пускових і струмообмежувальних реакторів з повітряним і масляним охолодженням. Виготовляє за кресленнями та розрахунковими записками обмотки та ізоляцію складних конструкцій і обмотки з багатопаралельними витками провідників, з регулюванням напруги під навантаженням. Проводить обмотувальні і ізолювальні роботи під час часткового перемотування обмоток всіх класів електричних машин всіх потужностей і напруг. Ремонтує обмотки та ізоляцію турбогенераторів з усіма видами штучного охолодження обмоток і активної сталі.

Повинен знати: конструкції обмоток та ізоляції силових, вимірювальних, випробувальних і інших трансформаторів спеціального призначення і електричних машин постійного і змінного струму будь-якої потужності; причини старіння ізоляції, ознаки пошкодження ізоляції та обмоток, способи їх усунення; читання креслень, схем і розрахункових записок на обмотки трансформаторів і електричних машин; виконання ізоляції за класами; прийоми робіт і послідовність операцій під час ремонту обмоток та ізоляції з частковим або повним перемотуванням обмоток і котушок.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Автотрансформатори напругою від 330 кВ і вище потужністю понад 200000 кВА — намотування обмотки високої напруги. 2. Обмотки котушкові неперервні спіралеподібні з прямокутного проводу для силових трансформаторів і автотрансформаторів на напругу понад 330 кВ — намотування обмотки. 3. Обмотки роторів турбогенераторів — сушіння методом вентиляційних втрат. 4. Обмотки статорів асинхронних електродвигунів потужністю 8000 кВт і вище — демонтаж і укладання нової двошарової кошикового типу. 5. Реактори з’єднувальні трансформаторів ТРДН-32000/35 — виготовлення нової обмотки. 6. Ротори турбогенераторів потужністю 200 тис. кВт і вище — часткове перемотування обмотки. 7. Статори турбогенераторів 500 тис. кВт і вище — частковий ремонт обмотки із заміною частини стрижнів. 8. Статори турбогенераторів 300 тис. кВт — усунення замикання на корпус обмотки в пазовій частині. 9. Трансформатори ТДЦГ-400000/220 — ремонт пошкоджень обмотки, заміна виткової ізоляції.


Ищете работу?

Ищете персонал?

↑ Наверх