RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Справочник квалификационных характеристик профессий работников
  3. Робітники
  4. Електромонтер з ремонту повітряних ліній електропередачі

Електромонтер з ремонту повітряних ліній електропередачі

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує прості слюсарні операції з виготовлення нескладних конструкцій і деталей: кронштейнів, крючків, скоб, шплінтів, заклепок тощо. Виконує земляні роботи, складання простих опор, малярні роботи з пофарбування опор без підйому на висоту, найпростіші низові допоміжні роботи з експлуатації вимкненої лінії електропередачі (ЛЕП) 35 кВ і вище, найпростіші такелажні роботи під час кріплення і розкріплення вантажів. Розставляє вздовж траси на місці ремонту ремонтні, монтажні і такелажні пристрої. Під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації виконує прості верхові і низові роботи на вимкнених лініях електропередачі напругою понад 35 кВ з вимірюванням габаритів, зміною приставок і зміною ізоляторів, а також перевіряє стан опор.

Повинен знати: розташування і призначення повітряних ліній електропередачі; знання про призначення, конструкції і різновиди опор, проводів, ізоляторів і арматури, про небезпеку електричного струму і наближення до струмоведучих частин високої напруги; прийоми слюсарних операцій, захисні і запобіжні засоби для проведення робіт; загальні знання про роботи, що виконуються під напругою; простий слюсарний і монтерський інструмент, пристрої, просте такелажне оснащення і вантажопідйомні механізми для ремонту ліній електропередачі; правила верхолазних робіт, прийоми робіт на висоті; правила проведення обходів; основні дефекти елементів ліній електропередачі і способи їх усунення; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт. 1. Болти анкерні — прогонка різьби. 2. Барабани порожні і з проводом — зняття з розкочувальних пристроїв, установлення на розкочувальні пристрої. 3. Болти і гайки — затягування. 4. Бандажі — підтягування, ремонт і виправлення. 5. Елементи дерев’яних опор — заготовлення і складання. 6. Металоконструкції опор — очищення від іржі, пофарбування. 7. Проводи і троси — розкочування вручну. 8. Траса повітряної лінії електропередачі (ПЛ) — розчищення сокирою ділянки, порослої чагарником. 9. Ящики з ізоляторами — розпаковування.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує верхові ремонтні роботи на вимкнених лініях електропередачі напругою 35 кВ і вище, верховий огляд лінії електропередачі до 110 кВ під напругою, ремонт дерев’яних опор з виправленням і заміною деталей, перевірку на загнивання елементів опор під напругою. Здійснює пофарбування металевих опор на висоті, ремонт фундаментів, механічне очищення проводів і тросів від ожеледі. Зрощує проводи і троси. Складає ізолятори в гірлянди. Установлює і замінює трубчасті розрядники на лініях електропередачі до 110 кВ. Виконує такелажні роботи з переміщення вантажів за допомогою простих засобів механізації.

Повинен знати: типи і конструкції дерев’яних, металевих і залізобетонних опор повітряних ліній електропередачі; прийоми перевірки деревини опор на загнивання; технічні характеристики проводів і тросів; характеристики механізмів і пристроїв, що застосовуються під час ремонтів ліній електропередачі; конструкцію натяжних затискачів, зчіпної арматури та інших деталей кріплення проводів, тросів та ізоляторів до опор і вимоги до них; схему мережі, основні параметри й траси ліній електропередачі дільниці, що обслуговується; допустиму густину струму в електричних проводах та ізоляційні відстані до струмоведучих частин; способи зрощування та кріплення проводів і тросів; вимоги до захисних пристроїв для робіт під напругою; прийоми верхових робіт під час ремонту та профілактики ліній електропередачі без напруги і під напругою; будову такелажного оснащення і поводження з ним; сигналізацію під час проведення такелажних робіт; правила охорони електричних мереж; основи електротехніки; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту повітряних ліній електропередачі


2-й розряд

Приклади робіт. 1. Барабани з проводом або тросом — навантажування і розвантажування. 2. Гасителі вібрації на проводах і тросах — установлення на вимкненій лінії. 3. Затискачі на проводах — опресування. 4. Ізолятори — відбраковування, складання гірлянд. 5. Лінії електропередачі напругою 35 кВ і вище — заміна бандажів; захист основ опор від гниття; заміна в’язок проводів на штирових ізоляторах; підрізання бокових дерев, рубання дерев поблизу лінії електропередачі; участь у механічному чищенні проводів і тросів від ожеледі, нумеруванні опор, верховому огляді ПЛ під напругою, розкочуванні і підніманні проводу на опору, чищенні ізоляторів, у заміні натяжної, підтримуючої гірлянди ізоляторів і затискачів, перевірці іржавіння металоконструкцій опор, пофарбуванні опор. 6. Опори дерев’яні П- і АП-подібні — заміна стояків, траверс і підтраверсних брусів, складання складних опор. 7. Розрядники на ПЛ напругою 35 — 110 кВ — установлення і зняття. 8. Спуски, петлі, перемички — заготовлення.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює ремонт, монтаж, демонтаж і технічне обслуговування ліній електропередачі напругою 35 кВ і вище, засобів ізоляції і грозозахисту із застосуванням засобів механізації, технічне обслуговування ЛЕП всіх напруг, заземлюючих спусків, контурів заземлення. Оформляє результати обстеження і складає технічну документацію. Готує робочі місця на ЛЕП-35 кВ і вище. Здійснює верхову перевірку високовольтних ліній електропередачі з вийманням проводів і тросів із затискачів з детальною перевіркою підвісної та натяжної арматури. Перевіряє і визначає ступінь іржавіння металевих опор і металевих траверс залізобетонних опор. Перевіряє стан механізмів і захисних засобів для виконання робіт на висоті і під напругою. Очищає і фарбує металеві опори, що знаходяться під напругою, у складних умовах вручну і за допомогою механізмів. Керує найпростішими роботами на високовольтних лініях напругою 35 — 110 кВ. Проводить такелажні роботи з вантажами за допомогою вантажопідйомних механізмів і спеціальних пристроїв.

Повинен знати: основні характеристики повітряних ліній електропередачі; категорії електроприймачів в частині забезпечення надійності їх електропостачання; вимоги до фундаментів опор; технічні умови на проведення і приймання будівельних і монтажних робіт під час спорудження фундаментів; технічні вимоги до дерев’яних опор, допуски на складання дерев’яних опор; інструменти, що застосовуються для вимірювання опор; марки сталей, що застосовуються для виготовлення металевих опор; конструкцію проводів і тросів, їх маркування і область застосування; конструкцію ізоляторів, їх технічні дані, способи відбракування, різні конструкції зчіпної арматури, конструкцію натяжних і підтримуючих затискачів; будову захисної арматури; дефекти, що виникають в арматурі, розрядниках, громовідводах, на лініях електропередачі і способи їх усунення; правила безпеки під час проведення верхолазних робіт і робіт під напругою; складні монтажні пристрої, такелажні засоби, вантажопідйомні машини і механізми, що застосовуються для ремонту високовольтних ліній електропередачі; основи електротехніки, механіки; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту повітряних ліній електропередачі


3-й розряд

Приклади робіт. 1. Блоки монтажні — ревізія. 2. Заземлення — влаштування, заміна заземлюючого спуску, контуру заземлення. 3. Ізолятори — складання в подвійні і потрійні гірлянди, установлення і зняття, заміна натяжної і підтримуючої гірлянди ізоляторів і затискача. 4. Лінії електропередачі напругою 35 кВ і вище — ремонт заземлення опор; розкочування і підняття проводу і троса на опору; влаштування якорів і розчалок, відтяжок; верхові огляди; накладення заземлення; перевірка загнивання деревини. 5. Опори дерев’яні АП-подібні — заміна розкосів, приставок за допомогою шпал і підкладок. 6. Опори дерев’яні і залізобетонні — заготовлення, складання, установлення, демонтаж, заміна, виправлення під напругою. 7. Проводи і троси — вимірювання стріли провисання і візування, зрощування способом обтискання і опресування. 8. Розпірки дистанційні — ревізія з виходом на проводи розщепленої фази. 9. Такелажні роботи — виконання. 10. Шунти на дефектні з’єднувачі — установлення.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює капітальний ремонт, монтаж і демонтаж ліній електропередачі напругою 35 кВ і вище із застосуванням спеціальних механізмів і машин. Працює на вимкненому ланцюгу дволанцюгової лінії. Ремонтує залізобетонні опори, палі і бетонні фундаменти. Обходить лінії електропередачі у важкодоступних місцях. Працює на лініях без зняття напруги з підйомом до верху опори або з розбиранням її конструкційних елементів. Працює з торканням проводів, що знаходяться під напругою. Керує роботами з розчищення трас, роботами на лініях електропередачі напругою 35 — 330 кВ і простими роботами на лініях більш високих напруг.

Повинен знати: конструктивні особливості всіх елементів лінії електропередачі, технічні умови на їх приймання і відбракування; номенклатуру ремонтних робіт на лінії без зняття напруги з підйомом до верху опори і розбиранням конструкційних елементів; розрахунки, пов’язані із розплановуванням на трасі (місцевості) площ під фундамент і основу опор ліній електропередачі з розташуванням технологічного, силового і такелажного устаткування за заданою схемою; розрахунки навантажень на такелажне оснащення вантажопідйомних механізмів, пов’язаних із застосуванням тимчасових підйомних споруд; конструкцію ізолюючих пристроїв і захисних засобів для роботи під напругою, способи і терміни їх випробовування; допустимі відстані і розриви від елементів високої напруги до поверхні землі і різних споруд; ремонтно-монтажне устаткування, ремонтні машини, механізми і спеціальні пристрої; склад антисептичних паст і гідроізоляційних покриттів; електричні схеми і технічні характеристики ліній електропередачі району, що обслуговується; основи електротехніки, механіки; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту повітряних ліній електропередачі


4-й розряд

Приклади робіт. 1. Агрегати опресувальні — ревізія. 2. Вимірювання опору заземлення опор із грозозахисним тросом. 3. Лінії електропередачі — заміна проводу, заміна дефектних з’єднань, вимірювання габаритів теодолітом. 4. Опори металеві масою до 5 т — установлення за допомогою падаючої стріли. 5. Перевірка стану проводів і тросів з вийманням із затискачів. 6. Проводи і троси — розкочування на трасі і підняття на опори. 7. Розпірки дистанційні — перевірка із застосуванням спеціального візка. 8. Стояки П-подібної опори — заміна під напругою за допомогою допоміжного стояка. 9. Траверси П-подібних дерев’яних опор на лінії напругою до 110 кВ — заміна під напругою. 10. Фундаменти опор — ремонт, гідроізолювання.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює технічне обслуговування, ремонт, монтаж і демонтаж ліній електропередачі напругою 35 кВ і вище із застосуванням спеціальних особливо складних ремонтно-монтажних механізмів, пристроїв, вантажопідйомних машин такелажного оснащення, засобів вимірювань і захисних засобів будь-якої складності. Ремонтує струмоведучі частини устаткування, що знаходиться під напругою. З’єднує проводи термітним зварюванням. Визначає придатність частин і деталей устаткування до їх подальшої експлуатації. Здійснює огляд відбраковування і випробовування такелажного устаткування для його подальшої експлуатації. Забезпечує заходи щодо безпечного проведення робіт. Установлює і знімає захисні заземлення. Виконує за кресленнями і ескізами складні роботи з розбирання, складання, регулювання і випробовування конструкцій, що ремонтуються, і підйомно-транспортних механізмів. Керує роботами на лініях електропередачі напругою 35 кВ і вище і особливо складними вантажно-розвантажувальними роботами, підготовляє робочі місця і допускає бригаду до роботи. Керує підлеглими робітниками.

Повинен знати: порядок, правила експлуатації і проведення профілактичних і ремонтних робіт на діючих високовольтних лініях електропередачі будь-яких напруг; порядок приймання в експлуатацію споруджуваних ліній електропередачі; правила експлуатації складних вантажопідйомних механізмів, такелажного оснащення, терміни і методи їх випробовування, технологію опресування, зварювання і паяння мідних, алюмінієвих і сталево-алюмінієвих проводів; області застосування різних способів зварювання; методи контролю якості зварювання металоконструкцій; технічні умови на лісоматеріали; діючі правила оглядів, профілактичних вимірювань і охорони високовольтних ліній; експлуатаційні допуски; коефіцієнти запасу міцності й норми відбракування опор, проводів, тросів, ізоляторів, контактних затискачів, арматури й розрядників, фундаментів і заземлюючих пристроїв; технологію ремонту дерев’яних, металевих і залізобетонних опор, проводів і тросів, арматури; основні технічні характеристики ремонтно-монтажних засобів і пристроїв, машин і механізмів, що застосовуються для ремонту високовольтних ліній електропередачі; електротехніку, основи механіки; навички практичного надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Спеціальна підготовка з управління та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту повітряних ліній електропередачі


5-й розряд

Приклади робіт. 1. Затискачі з’єднувальні — монтаж методом термітного зварювання. 2. Лінії електропередачі напругою 35 кВ і вище — заміна ізоляторів і арматури, проводів і тросів; заміна проводу на переходах; верхова ревізія проводу; робота з доторканням до проводів, що знаходяться під напругою; забезпечення безпечного проведення робіт. 3. Лінії електропередачі напругою 330 кВ і вище — заміна проводу розщепленої фази. 4. Опори металеві на відтяжках — установлення за допомогою падаючої стріли. 5. Опори ПЛ 110 кВ і вище — заміна під напругою підтримуючих гірлянд. 6. Опори проміжні металеві — складання. 7. Проводи і троси — натягування і кріплення їх на анкерних опорах. 8. Такелажні засоби і пристрої — ревізія і ремонт, виконання складних вантажно-розвантажувальних робіт. 9. Траверси П-подібних дерев’яних опор — заміна за допомогою кронштейнів (перечеплення проводів у горизонтальній площині). 10. Траси ПЛ — розчищення від чагарника хімічним способом. 11. Фундаменти металевих опор — установлення похилих закладних частин і похилих анкерних болтів перед бетонуванням.


Ищете работу?

Ищете персонал?

↑ Наверх