2-й розряд
Завдання та обов’язки. Готує трасу, канал, тунель, колектор для прокладання кабелю; виконує земляні роботи. Виконує допоміжні роботи під час демонтажу, ремонту і монтажу муфт і маслонаповнених кабельних ліній, пофарбування металоконструкція і укладеного на них кабелю. Підготовляє, подає і прибирає кабель, інструмент, матеріали, пристрої, розставляє пристрої на трасі. Під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації розбирає, ремонтує і складає просту арматуру і устаткування кабельних ліній напругою до 3 кВ.
Повинен знати: елементарні знання про марки кабелів і кабельної арматури, області їх застосування; правила зберігання і способи розкочування кабелів з барабанів; слюсарний, мірильний і спеціальний інструмент для кабельних робіт; призначення монтажних пристроїв і конструкцій; загальні знання про кабельні і прошпарювальні маси, припої та флюси, матеріали, що застосовуються для ремонту кабельних ліній; правила навантажування і перевезення кабелю і кабельних барабанів; правила проведення земляних робіт; навички практичного надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. 1. Баки живлення маслонаповнених кабелів — розпакування.
2. Барабани кабельні — розшивання і установлення на домкрати.
3. Колектори кабельні — протягування кабелю по роликах, укладення на конструкції з виправленням і установленням прокладок і хомутів.
4. Кабелі маслонаповнені — засипання з’єднувальних муфт, очищення трубок сталевими йоржами під час складання і установлення колекторів.
5. Муфти з’єднувальні, — підготовка і протирання перед установленням, пофарбування антикорозійною сполукою.
6. Прокладки захисні — виготовлення і установлення.
7. Траншеї кабельні — влаштування верхнього шару і установлення захисного покриття (цегли або сигнальної стрічки), вийняття з траншеї демонтованої муфти і кінців кабелю з очищенням від землі під час заміни кабелю.
3-й розряд
Завдання, та обов’язки. Виконує прокладання в траншеї кабельних ліній напругою до 10 кВ монтаж кабельних конструкцій, демонтаж силових кабелів і кабельної арматури в траншеях, колекторах, трубах і блоках із застосуванням слюсарного інструменту і пристроїв. Проводить окінцювання і з’єднання силових кабелів з мідними, алюмінієвими жилами, виконує опресування і паяння. Ремонтує броньовий покрив, свинцеву оболонку, ізоляцію і струмоведучі жили кабелю. Проводить демонтаж кінцевих і з’єднувальних муфт, розігріває тугоплавкі припої на установках, що працюють від скрапленого газу. Перевіряє ізоляцію кабелю на вологість перед монтажем, влаштовує проводки для підігрівання кабелю, влаштовує освітлення робочого місця. Перевіряє і готує до роботи інструмент, пристрої, механізми і матеріали.
Повинен знати: марки кабелів і кабельної арматури, конструкцію силових кабелів, кабельної арматури і область їх застосування; такелажні і спеціальні пристрої, що застосовуються під час монтажу і ремонту кабельних ліній; найбільш поширені дефекти прокладання і монтажу кабельних ліній і арматури; загальну технологію з’єднання і окінцювання мідних і алюмінієвих жил; загальні знання про маслонаповнені кабелі, їх арматуру і апарати до них; фазування кабелів, технологію прогрівання кабелю в зимовий час, правила прокладання кабелів, правила охорони підземних комунікацій, основи електротехніки; навички практичного надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, в тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту і монтажу кабельних ліній
2-й розряд
Приклади робіт. 1. Барабани з кабелем масою до 5 т — зашивання.
2. Воронки кінцеві — розбирання.
3. Ізоляція кабелю — перевірка мегомметром 2500 В до і після прокладання кабелю.
4. Кабелі — оброблення із сухим заправленням поліхлорвініловою стрічкою і лаком.
5. Колектори масляної системи — установлення і кріплення хомутами.
6. Муфти з’єднувальні — оброблення кінців і фазування.
7. Муфти кабельні — установлення заземлюючого хомута і заземлення, доливання і заливання кабельної маси.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує демонтаж, ремонт і монтаж кабельних ліній, увідних пристроїв кабельної арматури напругою до 35 кВ в закритих приміщеннях, в землі, в колодязях і тунелях. Здійснює розмітку і оброблення кабелю в закритих приміщеннях, в землі, в колодязях і тунелях із застосуванням пневматичного та електрифікованого інструменту. Виконує окінцювання і з’єднання силових кабелів з мідними і алюмінієвими жилами газовим і електричним зварюванням. Управляє складними універсальними і спеціальними пристроями і механізмами з електричним і пневматичним приводом. Виконує ремонт і монтаж кінцевих і з’єднувальних муфт і заправок зовнішнього і внутрішнього установлення напругою до 35 кВ.
Повинен знати: марки і область застосування маслонаповнених кабелів; схеми дільниць кабельної мережі; призначення і конструкцію з’єднувальних стопорних і кінцевих муфт; способи з’єднання і окінцювання струмопровідних мідних і алюмінієвих жил кабелю; характерні пошкодження кабельних ліній і арматури, способи їх визначення і усунення; технологічний процес прокладання силових кабелів по трасі діючих кабельних ліній; прийоми робіт і послідовність операцій під час ремонту, демонтажу і монтажу маслонаповнених кабелів; призначення арматури і устаткування кінцевих кабельних приміщень; навички практичного надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту і монтажу кабельних ліній
3-й розряд
Приклади робіт. 1 . Баки тиску — перемикання.
2. Воронки кабельні — заливання і доливання кабельної маси.
3. Заправки кінцеві — виготовлення на кабелі із застосуванням епоксидних смол.
4. Кабелі — фазування жил, заправлення кінців свинцевим наконечником.
5. Кабелі маслонаповнені — рубання, заправлення кінців, ізоляція з’єднувальних муфт.
6. Колектори — прокладання кабелю.
7. Конструкції металеві для кріплення кабельних муфт і воронок — виготовлення і установлення.
8. Манометри контактні, сигнальні — установлення.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує демонтаж, ремонт і монтаж маслонаповнених і газонаповнених кабельних ліній напругою понад 35 кВ. Здійснює розбивку трас для риття траншей. Прокладає кабельні лінії під водою. Виконує монтаж і ремонт з’єднувальних і кінцевих муфт особливо відповідальних кабельних ліній напругою до 35 кВ, заправлення кінців контрольних кабелів, монтаж і ремонт з’єднувальних, стопорних і кінцевих муфт маслонаповнених кабелів, з’єднувальних, напівстопорних муфт і кінцевих пристроїв газонаповнених кабелів. Здійснює технічне обслуговування газонаповнених і маслонаповнених кабельних ліній (вимірювання тиску, доливання масла тощо). Керує ланкою електромонтерів під час прокладання кабелів з паперовою ізоляцією в траншеях, каналах і по конструкціях, в трубах, блоках і колекторах. Визначає місця пошкодження кабелю.
Повинен знати: особливості виконання ізоляції силових кабелів високої напруги всіх конструкцій і муфт; призначення і конструкції маслонаповнених кабелів, арматури і апаратури до них; особливості зберігання маслонаповнених кабелів; технологічний процес монтажу і розкривання з’єднувальних, стопорних і кінцевих муфт на маслонаповнених кабелях; прийоми робіт і послідовність операцій під час ремонту, монтажу і демонтажу силових кабельних ліній всіх конструкцій за будь-яких умов прокладання; технологію прокладання і монтажу газонаповнених кабелів із збіднено-просоченою ізоляцією; методи випробовування високовольтних кабелів після ремонту, прокладання і монтажу; загальні знання про кабелі в сталевих трубах з маслом або газом під тиском; навички практичного надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту і монтажу кабельних ліній
4-й розряд
Приклади робіт. 1. Баки живлення — установлення.
2. Вводи з чавунного лиття із вбудованими воронками — установлення і монтаж.
3. Кабелі — прогрівання в зимовий час, вирізання пошкодженої ділянки і монтаж вставки.
4. Кабелі в колекторах, трубах, блоках маслонаповнених — прокладання.
5. Кабелі маслонаповнені — вимірювання тиску масла, кріплення муфт і кабелів на кронштейнах (після сушіння, вакуумування і заливання маслом муфт).
6. Колектори маслонаповненого кабелю — складання і установлення.
7. Кабелі контрольні — заправлення кінців.
8. Муфти кінцеві і воронка кабельна — монтаж.
9. Муфти з’єднувальні типу СС на кабелі — монтаж.
10. Рукавички свинцеві — припаювання до свинцевої оболонки кабелю.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує ремонт, ревізію, монтаж і демонтаж кабельних ліній до 330 кВ, ремонт, монтаж і демонтаж маслонаповнених і газонаповнених кабельних ліній в сталевих трубопроводах під тиском, роботу на кабелях спеціальних конструкцій. Виконує ремонт особливо відповідальних кабельних ліній і унікальної кабельної апаратури. Проводить ревізію, ремонт, монтаж силових кабельних ліній на найбільш відповідальних дільницях. Проводить сушіння і вакуумування муфт, випробовування маслопідживлюючих систем, визначає місця витікання масла. Керує бригадою електромонтерів на всіх роботах з ремонту, монтажу і демонтажу кабелів з в’язким просоченням, підводних силових кабелів і кабельних підводних переходів, маслонаповнених і газонаповнених кабельних ліній і пристроїв напругою до 330 кВ. Організовує роботи з ремонту, монтажу і демонтажу кабельних ліній всіх конструкцій, призначень і за будь-яких умов прокладання.
Повинен знати: конструктивну будову силових кабелів постійного і змінного струму всіх типів і напруг, устаткування і арматури кабельних пристроїв; особливості монтажу кабелів у вибухонебезпечних приміщеннях; технічні умови і способи прокладання кабелів за будь-яких умов, в тому числі по болоту, через ріки, струмки, по конструкціях мостів; призначення і принципові схеми приєднань автоматичних підживлюючих насосних установок для підтримання тиску в кабельних лініях у сталевих трубах із маслом під тиском; особливості спорудження кабельних ліній в сталевому трубопроводі, допустимі радіуси згинання і методи згинання труб; навички практичного надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, у тому числі способи штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту і монтажу кабельних ліній
5-й розряд
Приклади робіт. 1. Жили кабельні мідні і алюмінієві — з’єднання газовим або електричним зварюванням.
2. Кабелі броньовані — монтаж з’єднувальної муфти.
3. Кабелі в сталевому трубопроводі з маслом під тиском -
монтаж з’єднувальної муфти.
4. Кабелі силові підводні — заміна з’єднувальної муфти, прокладання з баржі за буксиром.
5. Кабелі підводні напругою 35 кВ — заміна з’єднувальної муфти.
6. Муфти стопорні типу МСТО-35 — монтаж, ремонт.
7. Муфти з’єднувальні СПО на кабель ОСБ-3х120 — монтаж.
8. Муфти стопорні маслонаповнених кабелів напругою 110 кВ -
монтаж, ремонт.
9. Системи маслопідживлюючі — паяння свинцевих труб.
10. Траси маслонаповнених кабелів — прокладання і приєднання свинцевих броньованих труб діаметром до 40 мм у пунктах живлення в колодязях.
7-й розряд
- у разі виконання робіт на кабельних лініях напругою 500 кВ, а також роботи в кабельних тунелях, колекторах, траншеях за умови діючого устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту і монтажу кабельних ліній