2-й розряд
Завдання та обов’язки. Здійснює слюсарну обробку деталей за 12 — 14 квалітетами (5 — 7 класами точності). Очищає, промиває і протирає демонтовані деталі, виготовляє прості металеві та ізоляційні конструкції. Подає на робоче місце, підготовляє до роботи і прибирає слюсарний інструмент, інвентар, пристрої і матеріали. Упаковує електровимірювальні прилади, мірильні інструменти і апаратуру для перевезення. Під керівництвом електрослюсаря вищої кваліфікації розбирає, ремонтує і складає прості деталі і вузли електричних машин, приладів і допоміжної апаратури із застосуванням простого слюсарного інструменту і пристроїв, перевіряє і ремонтує просту пускорегулювальну апаратуру, виконує нескладні такелажні роботи, пов’язані з переміщенням окремих деталей і вузлів устаткування.
Повинен знати: розташування і призначення електричних машин дільниці, що обслуговується, загальні знання про їх будову і принцип роботи; прийоми виконання робіт з розбирання, ремонту і складання електричних машин; призначення і правила застосування простого слюсарного і вимірювального інструменту, ремонтних пристроїв і такелажних засобів; про небезпеку електричного струму й наближення до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою; основні види слюсарних робіт; загальні знання про матеріали, що застосовуються для ремонту електричних машин; прості електромонтажні схеми деталей і вузлів; порядок і правила ввімкнення і вимкнення електричних машин; прості прийоми такелажних робіт; загальні вимоги до вантажопідйомних механізмів, до сигналізації під час роботи з мостовим електричним краном.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт.
1. Болти — прогонка різьби.
2. Генератори — розбирання і укладання настилу під час виймання ротора.
3. Коробки ізоляторні електрофільтрів — чищення стопорних і прохідних ізоляторів.
4. Обмотка роторів — очищення витків до металевого блиску під час переізолювання.
5. Охолоджувачі — чищення і промивання кришок і виготовлення ущільнюючих прокладок.
6. Обмотки статорів, роторів, якорів, полюсів — чищення ізоляції.
7. Прокладки нескладної конфігурації — вирубування і обробка.
8. Ротори — чищення і обпилювання пазових клинів під час перемотування, опресування повітрям центрального отвору валу ротора і визначення величини витікання.
9. Частини лобові обмотки статора — притирання, обдування стисненим повітрям.
10. Щітки — притирання на макеті.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Розбирає, ремонтує і складає електричні машини та їх пускорегулювальну апаратуру, електрофільтри, центрує напівмуфти електричних машин. Здійснює слюсарну обробку деталей за 11 — 12 квалітетами (4 — 5 класами точності), маркування деталей. Складає креслення, ескізи нескладних деталей, електричні схеми. Креслить розгортки нескладних деталей і проводить розмітку їх для заготовлення матеріалів. Обробляє за кресленням ізоляційні матеріали. Проводить паяння оловом, міддю, срібним припоєм. Вимірює опори мегомметром. Здійснює налагодження і заправляння слюсарного і спеціального інструменту, перевіряє і готує до роботи ремонтні пристрої і механізми. Користується електричним, пневматичним інструментом і мірильним інструментом. Виконує такелажні роботи під час ремонту електричних машин з переміщення вузлів і деталей за допомогою простих засобів механізації.
Повинен знати: конструктивну будову електричних машин, засоби захисту машин від впливу зовнішнього середовища; відмінність між синхронними і асинхронними машинами, машинами явно і неявнополюсними, способи охолодження турбогенераторів; поняття про серії електричних машин; загальні знання про ізоляцію електричних машин і норми випробовування ізоляції; умови застосування універсальних і спеціальних пристроїв, інструменту під час ремонту електричних машин; величини допусків та посадок; вимоги до вантажопідйомних машин і механізмів і правила випробовування такелажу; читання нескладних робочих креслень електричних схем; елементарні знання з електротехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту електричних машин
2-й розряд
Приклади робіт. 1. Вкладиші — очищення внутрішніх поверхонь від задирок.
2. Генератори з повітряним охолодженням — розбирання і складання зовнішніх і внутрішніх щитів, виймання і установлення охолоджувачів за допомогою мостового крану.
3. Газоохолоджувачі — підвальцювання і заглушення дефектних трубок.
4. Корпуси водневих ущільнень — виготовлення і паяння пластикатових шайб.
5. Колектори машин постійного струму — продорожування.
6. Котушки полюсні — перевірка ізоляції мегомметром.
7. Обмотка статорів з водяним охолодженням — підготовка обмотки до випробовування.
8. Отвір — розмічання та кернування на відповідальних деталях.
9. Прокладки фасонні — вирубування і обробка.
10. Ротори з форсованим охолодженням обмотки — підготовка до випробовування на продування.
11. Система коронуючих електродів електрофільтрів — армування і установлення опорних і прохідних ізоляторів.
12. Щіткотримачі і щітки — установлення по контактних кільцях або колектору.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує поточний та капітальний ремонт за типовою номенклатурою турбогенераторів та їх збуджувачів, синхронних компенсаторів, перетворювачів, умформерів тощо. Ремонтує ущільнюючі підшипники, газоохолоджувачі та електричні частини електрофільтрів. Виконує точні і складні ремонтно-складальні роботи, слюсарну обробку деталей за 7 — 10 квалітетами (2 — 3 класами точності) з підгонкою і доводкою, ремонтує устаткування приєднань генераторів, синхронних компенсаторів тощо. Визначає несправності і дефекти устаткування і апаратури та способи їх усунення. Визначає сортамент і якість матеріалів, що застосовуються для ремонту електричних машин. Складає креслення і ескізи. Підбирає необхідне такелажне оснащення для підйому і переміщення вузлів і деталей устаткування, працює за допомогою вантажопідйомних машин і механізмів, спеціальних пристроїв.
Повинен знати: прийоми робіт і послідовність операцій з розбирання, ремонту і складання за типовою номенклатурою електричних машин потужністю до 100 тис. кВт; пошкодження в електричних машинах, способи їх виявлення і усунення; схеми електричних машин постійного струму залежно від способу їх збудження; конструктивну будову машин постійного струму серій, що ремонтуються, схеми обмоток електричних генераторів, підшипники і ущільнення генераторів; марки щіток і сферу їх застосування; конструкції роторів генераторів; призначення роторних бандажів; посадки циліндричних з’єднань і їх позначення; загальні знання про сушіння і просочення обмоток; прийоми складних такелажних робіт, читання складних креслень і ескізів; загальні знання про ізоляцію електричних машин постійного і змінного струму; порядок організації роботи ланки; основи електротехніки і механіки.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електричних машин
3-й розряд
Приклади робіт.
1. Вентилятори — зняття і установлення.
2. Газоохолоджувачі — підвальцювання трубок в трубних дошках.
3. Двигуни механізмів струшування електрофільтрів — ревізія і ремонт.
4. Корпуси водневих ущільнень — шабрування рознімів і дороблення ущільнюючих канавок.
5. Машини постійного струму — заміна полюсів, зняття і надівання котушок на головні і додаткові полюси.
6. Механізми для підйому щіток — розбирання, ремонт, складання і регулювання.
7. Обмотки статорів з водяним охолодженням — проведення гідравлічних випробувань на щільність, усунення течі в кульових полях і армуванні.
8. Обмотки якорів — перевірка опору ізоляції по відношенню до валу.
9. Пальці траверси — ремонт ізоляції, накатаної з кабельного паперу.
10. Ротори електричних машин з явновиявленими полюсами -
зняття і установлення полюсів.
11. Статори турбогенераторів — розбирання і складання системи водяного охолодження.
12. Турбогенератори з водневим охолодженням — перевірка газового і масляного поста контролю і сигналізації.
13. Турбогенератори — часткове переклинювання пазів обмотки статора; ревізія, складання і розбирання зовнішніх і внутрішніх щитів.
14. Фільтри вісцинові — очищення і розрядження комірок вісциновим маслом.
15. Шпильки контрольні — зняття і установлення, розмічання, свердління і розвертання отвору під них.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує розбирання, ремонт і складання, реконструкцію електричних машин постійного і змінного струму, поточний і капітальний ремонт за типовою номенклатурою електричних машин всіх конструкцій з повітряним, водневим і водяним охолодженням, зокрема, реконструкцію системи охолодження обмоток статорів і роторів, перешихтування активної сталі тощо. Здійснює слюсарну обробку деталей за 6 — 7 квалітетами (1 — 2 класами точності) з підгонкою і доводкою, ремонт і реконструкцію струмопроводів. Ремонтує і проводить заміну контактних кілець і колекторів. Перевіряє вал на прогинання і спрацювання шийок, центрування валів агрегатів. Виконує складання і налагодження випробувальних установок, посадку деталей у гарячому стані, складний ремонт такелажу та ремонтних пристроїв. Керує такелажними операціями, пов’язаними із розбиранням вузлів електричних машин. Виконує такелажні роботи з переміщення, складання, розбирання і установлення особливо складних і відповідальних вузлів, деталей і елементів устаткування.
Повинен знати: особливості конструкції турбогенераторів, синхронних компенсаторів, перетворювачів та інших допоміжних пристроїв; прийоми робіт і послідовність операцій з розбирання, ремонту і складання електричних машин великих потужностей за типовою номенклатурою; пристрої теплового контролю і автоматики, протипожежні пристрої; апаратуру газомасляної системи турбогенераторів з водневим охолодженням; устаткування для забезпечення воднем електростанцій; норми випробувань електричної міцності ізоляції електричних машин; прийоми робіт з виймання і введення роторів генераторів; прийоми робіт із часткового й повного перемотування статорних і роторних обмоток; способи центрування і балансування електричних машин; прийоми особливо складних такелажних робіт під час ремонту електричних машин будь-якої потужності; порядок організації і роботи бригади; нормування.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електричних машин
4-й розряд
Приклади робіт.
1. Генератори з водневим охолодженням — перевірка газощільності і ущільнення статора.
2. Диски упорні вала ротора — обробляння спеціальними пристроями (шліф-машинами), приймання якості робіт після проточування.
3. Ізоляція обмоток статора і ротора — вимірювання опору постійному струму.
4. Колектори збуджувачів — перепаювання півників.
5. Напівмуфти — посадка на вал генератора з гарячим запресуванням.
6. Підшипники генераторів і збуджувачів — перевірка стану ізоляції.
7. Сталь активна розточки статорів — огляд, ремонт і ущільнення.
8. Секції статорні генераторів — паяння в лобових частинах фосфористомідним припоєм із застосуванням електропаяльних ключів.
9. Статори турбогенераторів 500 тис. кВт і вище — заміна верхнього пошкодженого стрижня.
10. Система коронуючих електродів електрофільтрів — центрування коронуючих електродів відносно осаджувальних.
11. Струмопроводи — усунення течі і ремонт для всіх типів генераторів.
12. Турбогенератори типу ТВ-2-100-2 — установлення немагнітних вставок на кронштейни статора.
13. Турбогенератори потужністю до 300 тис. кВт — повне переклинювання пазів обмотки статора, типовий ремонт з виведенням ротора і зняттям бандажів.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує особливо складні і відповідальні роботи з ремонту і реконструкції електричних машин постійного і змінного струму різних виконань, будь-яких способів охолодження, всіх потужностей і напруг із застосуванням спеціальних ремонтно-монтажних пристроїв, механізмів, такелажного оснащення, засобів вимірювань і випробувальних установок. Реконструює системи охолодження генераторів за спеціальною технологією на генераторах будь-якої потужності. Виготовляє різноманітні прес-форми. Ремонтує і випробовує устаткування приєднань генераторів. Проводить випробовування і налагоджувальні роботи після ремонту електричних машин, підготовку їх до пуску в експлуатацію. Організовує роботи з ремонту устаткування і його налагодження, з налагодження ремонтних пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів. Виконує особливо складні такелажні роботи.
Повинен знати: основні знання з опору матеріалів; обсяги приймально-здавальних і профілактичних випробувань електричних машин і способи їх проведення; схеми внутрішніх з’єднань різних типів обмоток електричних машин; основні технічні характеристики устаткування, пристроїв, інструменту, що застосовуються під час ремонту електричних машин; порядок розташування, призначення і конструкцію терморезистора для контролю температури обмоток генераторів і електродвигунів; технологію проточування і шліфування контактних кілець роторів генераторів; призначення, склад і властивості епоксидно-резольного лаку; порядок організації і роботи бригади; нормування.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електричних машин
5-й розряд
Приклади робіт.
1. Гільзи роторні турбогенераторів — виготовлення.
2. Електрофільтри — перевірка стану активної частини і випробовування високою напругою.
3. Збуджувачі — налагодження комутації.
4. Ротори генераторів — виймання і заведення, зняття бандажів.
5. Ротори турбогенераторів — заміна контактних кілець, що сидять на ізоляційному шарі.
6. Система рідинного охолодження обмотки статора — ремонт.
7. Статори турбогенераторів — заміна верхнього пошкодженого стрижня, розбирання і складання системи водяного охолодження.
8. Схеми електричного сушіння генераторів великої потужності — складання.
9. Турбогенератори з водневим охолодженням — перевірка газового і масляного поста контролю і сигналізації.
10. Ущільнення водневі — розбирання і складання.