3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин гірничопрохідницького устаткування простої складності.
Повинен знати: будову, призначення, правила монтажу та демонтажу, способи налагоджування, електричні схеми простого гірничопрохідницького та іншого устаткування, апаратури та інструменту; сортамент матеріалів, що застосовуються; призначення та основні види кріпильних деталей та арматури; марки проводів; правила користування такелажними пристроями; способи виконання простих монтажних і електромонтажних робіт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт. Монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробування механічної та електричної частин насосів, розчинонагнітачів, перекидачів, живильників, шахтових вагонеток, транспортерів, бурових рам, підіймальних машин з лебідками діаметром до 1000 мм, вентиляторів провітрювання та іншого гірничопрохідницького устаткування простої складності. Установлювання драбин та огорож прохідницьких комплексів. Виготовляння та закріплювання номерних табличок. Очищання та змащування деталей. Установлювання світильників, вимикачів, перемикачів та штепсельних розеток. Різання кабелю, розрахованого на напругу до 10 кВ з тимчасовим оброблянням кінців, та заряджування акумуляторних батарей освітлювальної апаратури гірничопрохідницького устаткування. Монтаж і демонтаж опорних ізоляторів, рубильників, перемикачів, запобіжників, реостатів, трансформаторів. Розбирання муфт та воронок кабельних ліній, силових та освітлювальних мереж, мереж заземлення, засобів сигналізації. Прикріплювання деталей електроустаткування до конструкцій прохідницького комплексу. Установлювання та закладання деталей кріплення проводів, кабелів, муфт, воронок та шин заземлення. Пробивання гнізд, отворів та борозен; фарбування кабелів та монтаж, демонтаж, ремонт більш складного устаткування під керівництвом електрослюсаря-монтажника вищої кваліфікації. Установлювання кабельних конструкцій. Нарізування різьби на трубах вручну. Комплектування труб та фасонних частин. Виправляння металевих конструкцій. Виготовляння та установлювання підкладок і прокладок. Зачищання стиків металевих конструкцій, що збираються, кріплення монтажних болтових з’єднань, складання та скручування простих вузлів, нарізних і фланцевих з’єднань вентиляції. Замуровування розтрубів чавунних трубопроводів. Свердління отворів тріскачкою та дрилем. Пробивання гнізд, отворів та борозен. Стропування та розстропування деталей трубопроводів, колекторів, устаткування та металевих конструкцій до 10 т. Протравлення труб, розкотування проводу, кабелів з установленням барабанів. Комплектування матеріалів та устаткування для виробництва механомонтажних та електромонтажних робіт. Фарбування та маркування кабелів, фарбування устаткування та шин. Монтаж силових, контрольних, телефонних кабелів, освітлювальних та тролейних проводів. Обробляння кінців кабелів перерізом до 70 кв.мм. Монтаж трубопроводів діаметром до 500 мм. Монтаж металоізоляції.
4-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин гірничопрохідницького устаткування середньої складності.
Повинен знати: будову, призначення, правила монтажу та демонтажу, способи налагоджування устаткування; електричні схеми гірничопрохідницького устаткування середньої складності; способи з’єднування, обробляння кінців та приєднання проводів і кабелів; способи вимірювання опору ізоляції; правила маркування стальних труб, кабелів та відводів; правила стропування, розстропування та переміщання вантажів; правила та способи вивіряння устаткування, що монтується.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи електрослюсарем-монтажником підземного гірничопрохідницького устаткування 3 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин породонавантажувальних машин, підіймальних машин з лебідками діаметром більше 1000 мм, бурових верстатів, скіпових підіймачів, великовантажних вагонеток, вентиляційних і насосних установок та іншого гірничопрохідницького устаткування середньої складності. Монтаж та демонтаж силових високовольтних мереж, трубопроводів і запірної арматури діаметром до 200 мм, тиском до 40 кг/кв.см. Розмічання та обробляння кінців проводів та кабелів перерізом до 70 кв.мм; маркування труб, кабелів та відводів. Приварювання наконечників до жил кабелів і проводів. Монтаж, ревізія та сушіння силового електроустаткування масою до 50 кг. Різання кабелів, розрахованих на напругу більше 10 кВ. Установлювання компенсаторів, прожекторів, тролетримачів, клиць, сигнальних приладів та апаратів. Підбирання труб з кабелем за марками з розкладанням їх у чарунки прохідницького щита. З’єднування труб між собою та з перехідними коробками “метро”. Установлювання грязьовиків, вологовіддільників, трапів. Установлювання нагрівальних приладів, заміна кранів та вентилів. Розмічання, обробляння та з’єднання проводів, кабелів усіх марок перерізом до 95 кв.мм. Маркування труб, кабелів, відводів. Прокладання кабелю, мереж освітлення та силового устаткування. Монтаж вторинних електроланцюгів з розчищанням кінців консольних та спеціальних кабелів. Перевіряння та регулювання приладів автоматики. Вимірювання опору ізоляції електроустаткування. Монтаж шаф та пультів керування. Кріплення конструкцій та апаратів за допомогою монтажного поршневого пістолета. Монтаж дренажних пристроїв, установлювання фундаментних болтів для установки вентиляційних агрегатів та насосів, машин і механізмів. Збирання затворів, приєднання механізмів до затвора. Переміщання устаткування. Гідравлічні та пневматичні випробування трубопроводів та устаткування. Ревізія вентиляційних і насосних установок. Набивання сальників. Монтаж та вивіряння металоконструкцій. Монтаж та демонтаж муфт та кінцевих кабельних заправлень перерізом жил більше 70 кв.мм потужністю до 10 кВ. Монтаж, демонтаж, налагоджування систем гідравліки та устаткування середньої складності. Монтаж ЗГУ, ревізія, доведення та здавання в експлуатацію. Виконання комплексу робіт з монтажу компресорних та інших силових установок. Монтаж вентиляції та технологічних трубопроводів діаметром більше 200 мм. Монтаж, ремонт, налагоджування блокоукладальників.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин складного гірничопрохідницького устаткування.
Повинен знати: будову, призначення, правила монтажу та демонтажу, способи налагоджування, електричні схеми складного гірничопрохідницького устаткування; способи ревізії та сушіння електроустаткування; правила експлуатації силових та освітлювальних мереж; правила прокладання проводів та кабелів; правила випробовування та перевіряння електроустаткування та установок; способи розмічання місць установлення опорних конструкцій, устаткування, прокладання трас, проводів, кабелів і шин.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи електрослюсарем-монтажником підземного гірничопрохідницького устаткування 4 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин немеханізованих прохідницьких комплексів, шахтових клітей, гірничих комбайнів, агрегатів, самохідних бурових установок та іншого складного гірничопрохідницького устаткування. Монтаж, демонтаж систем енергопостачання, гідравліки, засобів телемеханіки, приладів автоматичного регулювання, металевих конструкцій під час армування шахтового стовбура, розподільних пристроїв, трубопроводів діаметром від 200 до 400 мм. Улаштовування металевої ізоляції. Складання монтажних схем. Розмічання місць установлення контрольно-вимірювальних приладів. Розмічання та обробляння кінців проводів та кабелів перерізом більше 70 кв.мм. Монтаж кінцевих заправлень та з’єднувальних муфт на кабелях напругою до 10 кВ. Укладання силових та контрольних кабелів в підземних спорудах. Монтаж, ревізія та сушіння силового електроустаткування масою від 50 до 100 кг, роз’єднувачів, заземлювачів, розрахованих на напругу до 100 кВ; монтаж, ревізія, центрування та перевіряння електричних схем підключення електричних машин та агрегатів масою до 500 кг; притирання щіток. Пробний пуск та випробовування механізмів породонавантажувальних машин, монтаж дистанційного керування, прокладання високовольтного кабелю. Монтаж, демонтаж систем енергопостачання, гідравліки, засобів телемеханіки, приладів автоматичного регулювання, металевих конструкцій під час армування шахтового стовбура, розподільних пристроїв, трубопроводів та запірної арматури діаметром більше 500 мм. Розмічання місць прокладання трубопроводів. Центрування валів за напівмуфтами. Монтаж складних вентиляційних установок та металевих конструкцій з вивірянням, налагоджуванням, прийманням для монтажу. Шабрування поверхонь. Монтаж масловіддільників, грязеуловлювачів. Балансування, центрування та налагоджування устаткування та механізмів. Монтаж та заряджання акумуляторних батарей. Виконання замірів та складання ескізів електропроводки та вентиляції для виготовлення. Контроль змонтованого устаткування та мереж. Підготовка кабелів до включення.
6-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин особливо складного гірничопрохідницького устаткування.
Повинен знати: будову, призначення, правила монтажу та демонтажу, способи налагоджування, електричні схеми особливо складного гірничопрохідницького устаткування; способи обробляння та монтажу високовольтних і контрольних кабелів; конструкції розподільних щитів, пультів, щитів керування та захисту; методи перевіряння та регулювання електроустаткування та систем.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи електрослюсарем-монтажником підземного гірничопрохідницького устаткування 5 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт. Монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування та випробовування механічної та електричної частин механізованих прохідницьких комплексів та іншого особливо складного гірничопрохідницького устаткування. Монтаж, демонтаж, ремонт, налагоджування автоматичних систем електронної та радіорелейної апаратури, датчиків, асинхронно-синхронізованого регульованого електроприводу гірничопрохідницького устаткування. Монтаж та демонтаж трубопроводів та арматури гідравлічної мережі високого тиску. Монтаж кінцевих заправлень та з’єднувальних муфт на кабелях, розрахованих на напругу більше 10 кВ. Монтаж, ревізія та сушіння силового електроустаткування масою більше 100 кг. Монтаж, ревізія, центрування та перевіряння електричних схем підключення електричних машин та агрегатів масою більше 500 кг для всіх видів з’єднань. Пробний пуск та випробування механізмів прохідницького комплексу (щитів, тюбінго- та блокоукладачів), електроприводів вентиляторів і дистанційного пристрою. Викреслювання чорнових та замірних ескізів з натури та за будівельними кресленнями з деталізацією та складанням специфікації. Монтаж та налагоджування сервомоторів. Ремонт струмопровода ротора та фазових перемичок статора. Монтаж механізмів та вентиляційних установок. Монтаж приладів фізико-хімічного аналізу та систем відбору проби. Монтаж елементів логіки всіх типів, АСУ-ТП. Виробництво аеродинамічних випробувань повітроводних систем. Підготовка приладів та автоматів до включення. Випробовування трубопроводів та проводок у вибухонебезпечній зоні. Перевірка схем з’єднання трансформаторів.