Завдання та обов’язки. Керує самохідним чи причіпним скрепером під час розробляння, транспортування, набирання та розподіляння по площі ґрунту при розроблюванні виїмок і насипів, резервів і кавальєрів у ході будівництва доріг різного призначення, судноплавних та зрошувальних каналів, земляних дамб, розкривання поверхні кар’єрів різних родовищ з використанням стабілізуючих пристроїв різання ґрунтів або без них.
Повинен знати: будову, принцип роботи, технічні характеристики скрепера; правила застосування контрольно-вимірювальних, спеціальних та універсальних приладів, пристроїв та інструментів; причини виникнення, способи виявляння й усунення несправностей; травила розробляння, набирання, транспортування та розподіляння ґрунтів; способи транспортування, відкладання та набирання ґрунту згідно з проектом організації скреперних робіт чи за відмітками майстра; режими змащування машини; норми витрат паливних і мастильних матеріалів та способи їх економії; слюсарну та електротехнічну (щодо скреперів з електроприводом) справи.
4-й розряд
Керує причіпним скрепером з трактором потужністю до 43 кВт включно з тяговим зусиллям до 3 т і місткістю ковша 2,25 куб. м і більше на простих роботах (розробляння і транспортування ґрунтів у ході улаштовування виїмок і насипів, резервів і кавальєрів під час будівництва невеликих доріг та зрошувальних систем).
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи трактористом та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 3 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
Керує причіпним скрепером з трактором потужністю від 43 до 73 кВт включно з тяговим зусиллям відповідно 36 т і місткістю ковша 2,25 куб. м і більше на простих роботах (розроблювання та транспортування ґрунтів у ході улаштовування виїмок і насипів, резервів і кавальєрів під час будівництва невеликих доріг та зрошувальних систем).
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом скрепера та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 4 розряду не менше 1 року.
6-й розряд
Керує причіпним скрепером з трактором потужністю до 210 кВт з тяговим зусиллям 10-15 т та пристроєм стабілізації різання ґрунту або скрепером самохідним потужністю від 73 до 118 кВт з місткістю ковша до 10 куб. м на роботах середньої складності (розроблювання та транспортування ґрунтів у ході улаштовування виїмок і насипів, резервів і кавальєрів під час будівництва місцевих доріг та судноплавних каналів, розкривання поверхні кар’єрів різних родовищ, земляних дамб).
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом скрепера та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин 5 розряду не менше 1 року.
7-й розряд
Керує причіпним скрепером з трактором потужністю від 210 до 282 кВт з тяговим зусиллям 25 т або самохідним скрепером потужністю від 118 до 276 кВт ковшем з місткістю від 10 до 15 куб. м включно на особливо складних роботах (розроблювання та транспортування ґрунтів у ході улаштовування виїмок і насипів, резервів і кавальєрів під час будівництва судноплавних каналів, магістральних доріг автомобільного та залізничного сполучення, відповідальних земляних споруд різного призначення, дамб, гребель, насипання площ тощо).
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом скрепера, слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин та електрослюсарем будівельним 6 розряду не менше 1 року. У разі керування скрепером самохідним та причіпним з електричним приводом — наявність посвідчення про присвоєння III кваліфікаційної групи з електричної безпеки.
8-йрозряд
Керує скрепером причіпним з трактором потужністю від 282 до 625 кВт з тяговим зусиллям 35 т і більше та самохідним потужністю від 276 до 625 кВт ковшем з місткістю 15 до 25 куб. м і більше у ході особливо складних робіт (розроблювання та транспортування ґрунтів під час спорудження великомасштабних виїмок, водосховищ, каналів, шламовідстойників, розкривання поверхні кар’єрів різних родовищ тощо, насипів, дамб, гребель, загат, шляхопроводів тощо).
Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи машиністом скрепера 7 розряду, слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів чи інших подібних за складністю машин та електрослюсарем будівельником 6 розряду не менше 1 року. У разі керування скрепером самохідним чи причіпним з трактором, що має електричний привід — наявність посвідчення про присвоєння III кваліфікаційної групи з електричної безпеки.
Примітка. Машиністи, що керують скреперами іноземного виробництва, тарифікуються за розрядом вищим на один, ніж ті, що керують аналогічними вітчизняними машинами.