RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Справочник квалификационных характеристик профессий работников
  3. Робiтники
  4. Електромонтер контактної мережi

Електромонтер контактної мережi

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює демонтаж і монтаж контактної мережі трамвайних і тролейбусних ліній з використанням електричного та пневматичного інструменту, такелажних пристроїв та механізмів при знятій напрузі під керівництвом електромонтера більш високої кваліфікації. Виконує роботи на висоті при знятій напрузі і подалі від частин, які знаходяться під напругою. Бере участь у виправленні опор. Розбирає і фарбує арматуру, конструкції та опори на лінії. Копає котловани під опори. Переключає роз’єднувачі з ручним дистанційним та дистанційним керуванням.

Повинен знати: будову окремих елементів контактної мережі, принцип роботи та умови застосування такелажних пристроїв і механізмів; марки та перерізи проводів, тросів та дроту; типи опор; основні заходи обережності під час роботи на контактній мережі і високовольтних лініях; правила перебування на залізничних коліях; основи електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.


3-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює монтаж, демонтаж, огляд, вимір, перевірку стану, ремонт контактної мережі постійного та змінного струму, високовольтних ліній, які підвішені на опорах контактної мережі, трансформаторних підстанцій, які підключені до цих мереж. Доустановлює опори. Виконує електромонтажні роботи у складі бригади зі зняттям напруги та заземлення. Виміряє довжину прогонів.

Огороджує місця виконання робіт на станціях і перегонах. Здійснює монтаж і демонтаж контактної мережі трамвайних і тролейбусних ліній з розгортанням на трасі та з використанням електричних, пневматичних та такелажних пристроїв і механізмів. Перевіряє та регулює приводи перемикачів. Заготовляє заміс бетону. Установлює тимчасові сигнальні знаки на опори контактної мережі. Виконує відновлювальні роботи під час різних атмосферних умов.

Повинен знати: ознаки пошкоджень або відхилень від нормального стану пристроїв, які обслуговуються, та способи їх усунення; схему живлення і секціонування контактної мережі та інших пристроїв електропостачання дистанції (дільниці), яка обслуговується; будову усіх елементів пристроїв, що обслуговуються, та їх призначення; навантаження, що допускаються на проводах; ізоляційні відстані до струмоведучих частин; способи стикування та кріплення проводів; порядок огородження під час роботи на контактній мережі; Правила улаштування та технічної експлуатації контактної мережі, відповідно до кола своїх обов’язків; принцип роботи залізничного зв’язку.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або підготовка безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією електромонтера контактної мережі 2 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт
1. Кабель — установлення або заміна захисних кутників, прокладання. 2. Ланцюги електротягові рейкові — огляд. 3. Приводи роз’єднувачів огляд. 4. Пристрої компенсаторні — перевірка роботи. 5. Струни, електричні з’єднувачі, монтажні струбцини-виготовлення. 6. Шланги, що заземляються — перевірка роботи.


4-й розряд

Завдання та обов’язки. Виконує операції з проводами контактної мережі трамвайних і тролейбусних ліній під час розведення та зведення мостів. Виготовляє троси середніх анкерувань. Перевіряє, підтягує та фарбує бандажі. Перевіряє габаритні ворота. Переключає роз’єднувачі контактної мережі залізничних, трамвайних та тролейбусних ліній в межах дистанції (дільниці), яка обслуговується. Здійснює планово-запобіжний ремонт контактної мережі постійного та змінного струму, високовольтних ліній, автоблокування.

Установлює та замінює збірні опори, гнучкі поперечки, ригелі, консолі, кронштейни, фіксатори, секційні ізолятори і деталі підвіски. Перевіряє роботу приводів секційних роз’єднувачів з дистанційним керуванням, ізоляції відтяжок анкерованих опор та роботу струмоприймача. Установлює та здійснює монтаж апаратури дистанційного керування. Утримує та ремонтує високовольтні лінії, автоблокування хвильоводів, які підвішені на опорах контактної мережі та на опорах, що стоять окремо. Зварює проводи термітним способом і “методом вибуху” та опресовує.

Виконує в складі бригади роботи під напругою та поблизу частин, які знаходяться під напругою. Обходить лінії електропередачі та пристрої, оглядає їх з кабіни машиніста або вагона. Оглядає стан конструкцій фундаментів, відтяжок та низу опор без відкопування грунту, установлює постійні сигнальні знаки на опори контактної мережі.

Повинен знати: схеми живлення та секціонування контактної мережі та інших пристроїв електропостачання, типи підвісок контактної мережі; конструкції та типи металевих, залізобетонних опор та способи їх установлення; конструкції струмоприймачів та їх вплив на контактний провід; місця виводів та нумерацію ліній, які живляться; схеми живлення високовольтних ліній, хвильоводів, які підвішені на опорах контактної мережі; властивості вибухових речовин, порядок підготовки та проведення операцій по зварюванню методом “вибуху” та термітним зварюванням; будову такелажного оснащення та поводження з ним; сигналізацію під час проведення такелажних робіт; правила утримання та ремонту контактної мережі, відповідно до кола своїх обов’язків.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електромонтера контактної мережі 3 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт
1. Контур заземлення — перевірка опору. 2. Лінії, які відсмоктують та живлять — огляд. 3. Опори, фундаменти опор — перевірка опору та витоку струмів. 4. Проводи контактні — вимір спрацьовування на перегонах і станціях та сезонне регулювання. 5. Роз’єднувачі контактної мережі — переключення у межах прилеглих дистанцій, які обслуговуються. 6. Стояки фіксаторні консольні — огляд. 7. Траверси зі штирями для хвильоводів — огляд. 8. Троси поперечні — заготовляння та натягування.


5-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює монтаж, демонтаж обладнання контактної мережі трамвайних та тролейбусних ліній з розбивкою згідно з кресленнями та ескізами прямих дільниць. Робить ревізію та ремонт усіх пристроїв контактної мережі, високовольтних ліній, що підвішені на опорах контактної мережі. Поздовжнє та поперечне регулювання контактної мережі. Підсилює діючі пристрої контактної мережі. Регулює натяг фіксуючих тросів гнучких поперечин. Регулює розвідні пристрої на мостах. Налагоджує, регулює апаратуру з дистанційного керування. Перевіряє струмознімач.

Повинен знати: технічні норми з експлуатаційного обслуговування пристроїв контактної мережі; схеми основного і аварійного живлення та секціонування контактної мережі; тяговий рейковий ланцюг; причини пошкоджень, несправностей контактної мережі та способи їх запобігання; методи поздовжнього та поперечного регулювання контактної мережі; умови роботи струмоприймачів; будову шаф, що переключаються; допустимі навантаження на опори; принцип дії розвідних пристроїв на мостах; будову і схему апаратури дистанційного керування на мережах і підстанціях; правила читання креслень і схем контактної мережі; правила безпечного проведення робіт зі зняттям напруги і накладання заземлення; норми витрат вибухових речовин; способи і правила зберігання, транспортування і знищення вибухових матеріалів; правила надання першої допомоги та ведення звітності з виконаних робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електромонтера контактної мережі 4 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт
1. Захист станції стикування — огляд. 2. Зигзаги, виноси, висоти підвішувань контактного проводу - вимірювання. 3. Перемикачі пунктів групування — вимірювання струму. 4. Проводи контактні і несучі троси — розгортання і монтаж. 5. Розрядники — установлення і монтаж. 6. Троси середнього анкерування, еластичні струни — монтаж, заміна без зняття напруги з контактної мережі. 7. Фіксатори — заміна без зняття напруги з контактної мережі. 8. Троси поперечні — заготовляння та натягування.


6-й розряд

Завдання та обов’язки. Здійснює монтаж і демонтаж обладнання контактної мережі трамвайних та тролейбусних ліній з розбивкою згідно з кресленнями та ескізами кривих дільниць та вузлів. Здійснює регулювання контактної мережі та технічний нагляд за усіма роботами контактної мережі на вузлових та сортувальних станціях, за роботами на високовольтних лініях, що підвішені на опорах контактної мережі.

Виконує монтаж та демонтаж усіх видів розвідних пристроїв на мостах. Здійснює монтаж керованих секційних роз’єднувачів на вузлових станціях та парках стикування різних систем струму та напруги. Виявляє та усуває пошкодження секційних роз’єднувачів та вимикачів з дистанційним керуванням. Знімає та готує ескізи та креслення. Керує роботами з поточного обслуговування та ремонту пристроїв електропостачання контактної мережі.

Повинен знати: способи розбивки опор контактної мережі та методи їх установлення у котловани; конструкції та розміри фундаментів опор; схеми живлення та секціонування контактної мережі у межах дистанції електропостачання електрифікованої залізниці; схему живлення контактної мережі трамвайних та тролейбусних ліній; допуски та норми, монтажні таблиці, що застосовуються під час експлуатації та ремонту контактної мережі; роботу тягових підстанцій та електрорухомого складу, що відносяться до пристроїв контактної мережі.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електромонтера контактної мережі 5 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт
1. Заземлення групове — ревізія і ремонт. 2. Поперечки ізольовані гнучкі — перевірка справності ізоляторів без зняття напруги з контактної мережі. 3. Проводи контактні — монтаж вставок без зняття напруги з контактної мережі. 4. Рейка — консоль — вимірювання перехідного опору витоку струму, зняття потенціальних діаграм. 5. Сполучення ізолюючі — перевірка стану. 6. Станції стикування електричної тяги змінного та постійного струму, пункти групування — ревізія та ремонт обладнання в пристроях контактної мережі, що перемикаються. 7. Укладання повітряної стрілки на щойно електрифікованих коліях.


7-й розряд

Завдання та обов’язки. Діагностує пристрої контактної мережі за допомогою діагностичної апаратури (АДО, Філій, Діакор, IЗС-10Н, УК-14ПМ, ВIКС, Тепловізор та ін.). Робить аналіз виробничих вимірів. Вносить виміри у програми персональних ЕОМ. Організовує роботи в умовах підвищеної небезпеки. Здійснює керівництво та виконання усіх видів робіт у пристроях електропостачання, що обслуговуються.

Повинен знати: принципові схеми та принцип дії приладів діагностики та методики роботи з ними, перелік пристроїв, що відносяться до місць підвищеної небезпеки та правила роботи на них.

Кваліфікаційні вимоги. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією електромонтера контактної мережі 6 розряду не менше 1 року. Примітка. Присвоєння розрядів кваліфікації електромонтеру контактної мережі повинно погоджуватися з вимогами правил безпечного обслуговування відповідних пристроїв, а саме: електромонтер контактної мережі 2-го розряду

Повинен знати правила техніки безпеки в обсязі II групи; 3-го розряду — в обсязі III групи; 4-го розряду — в обсязі IV групи; 5, 6, 7 розряду — в обсязі V групи.


Ищете работу?

Ищете персонал?

↑ Наверх