Завдання та обов’язки. Проводить інструктаж особового складу, практичні навчання та спеціальні тренування з реальних дій у зоні надзвичайної ситуації, правильного використання спеціальної техніки, аварійно-рятувального обладнання та індивідуальних засобів захисту. Під час надзвичайної ситуації керує виконанням індивідуальних та групових аварійно-рятувальних завдань з ліквідації надзвичайних ситуацій, організовує роботи з рятування людей та евакуації матеріальних цінностей. Здійснює візуальний контроль за навколишнім середовищем на території, що знаходиться у зоні відповідальності підрозділу. Доповідає керівництву у разі виявлення надзвичайних подій, сприяє дотриманню правил безпечного виконання робіт, за необхідності працює в апаратах захисту органів дихання.
Бере участь у роботі групи розвідки, використовуючи розвідувальне спорядження і прилади. Реєструє та повідомляє посадових осіб, що очолюють розвідку, про небезпечні для здоров’я та життя людей явища та людей, які перебувають у небезпеці. Евакуює людей із зони небезпеки, надає потерпілим первинну допомогу. Забезпечує доставляння необхідних матеріалів до зони ліквідації. Організовує створення умов для швидкої та безпечної евакуації людей із зони небезпеки, використовуючи радіозасоби та переговорні пристрої. Сприяє утриманню аварійно-технічного та рятувального спорядження у справному стані, перевіряє його стан після закінчення роботи, у разі необхідності організовує технічне обслуговування та ремонт техніки і спорядження.
Повинен знати. Основи Конституції України ;
Цивільний кодекс України ; інші законодавчі та нормативно-правові акти України про цивільний захист; вимоги статутів, положень, наказів, інструкцій та інших документів, що регламентують організацію, проходження і несення служби в аварійно-рятувальних підрозділах; правила охорони праці під час проходження і несення служби; тактико-технічні характеристики спеціальних автомобілів, аварійно-рятувального спорядження та спеціального обладнання, якими оснащено аварійно-рятувальний загін; технології гасіння пожеж згідно з їх характеристиками та класифікацією; правила застосування засобів зв’язку, аварійно-технічного обладнання, його експлуатації; засоби та умови протипожежного водопостачання; сигнали цивільної оборони та дії, які вони приписують; порядок та засоби надання першої медичної допомоги; відомості про аварійно-профілактичну роботу, її завдання, особливості перевірки протиаварійного стану об’єктів; технічні характеристики та правила роботи в апаратах захисту органів дихання; обов’язки та умови взаємозамінності майстрів-рятівників, які входять до складу бойового розрахунку відділення, під час роботи на основних, спеціальних та допоміжних автомобілях та техніці.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, молодшого спеціаліста.
Стаж роботи за фахом:
Старший інструктор аварійно-рятувального (спеціального)
підрозділу — стаж роботи у сфері аварійно-рятувальних робіт на посаді інструктора аварійно-рятувального (спеціального) підрозділу не менше 1 року. Спеціальна навчально-курсова підготовка, наявність кваліфікації “Інструктор-рятівник”.
Інструктор аварійно-рятувального (спеціального) підрозділу — стаж роботи у сфері аварійно-рятувальних робіт не менше 2 років. Спеціальна навчально-курсова підготовка, наявність кваліфікації “Інструктор-рятівник”.