Слюсар-електрик з ремонту електроустаткування автомобілів
2 розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає прилади (агрегати) електроустаткування на окремі складові одиниці. Очищає, промиває, протирає та продуває стисненим повітрям деталі, прилади, агрегати електроустаткування автомобілів із застосуванням простих ручних пристроїв і обладнання.
Повинен знати: принципи роботи приладів (агрегатів) електроустаткування автомобілів (генераторів, стартерів, реле-регуляторів); призначення і принципи застосування спеціальних пристроїв і контрольно-вимірювальних інструментів та приладів; способи прокладки проводів; прості електромонтажні схеми з'єднань деталей і складових одиниць; основи електротехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Генератор - розбирання, чистка, промивка, сушка.
3 розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає прилади (агрегати) електроустаткування автомобілів. Здійснює дефектування деталей, замінює дрібні зіпсовані деталі (втулки, підшипники втулок, контакти, додаткові опори, обмотки, радіодеталі); діагностує, відновлює пошкоджені ізоляції з'єднань дротів; виконує паяння контактів.
Повинен знати: будову і принципи роботи приладів (агрегатів) електроустаткування автомобілів; будову універсальних та спеціальних пристосувань, монтажного інструменту та контрольно-вимірювальних інструментів, що використовуються.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві.
Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-електрика з ремонту електроустаткування автомобілів 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Стартери, генератори - розбирання на окремі деталі, дефектування деталей.
4 розряд
Завдання та обов'язки. Діагностує та ремонтує схеми зовнішнього та внутрішнього освітлення автомобілів, систем опалення і звукової сигналізації. Замінює дрібні зіпсовані деталі (втулки, підшипники), зачищає та проточує колектори (кілець) та фрезерує ізоляцію між пластинами, відновлює пошкоджені дроти котушок, паяє наконечники; збирає прилади (агрегати). Регулює та випробує їх на контрольних приладах та стендах; виконує свердління та розгортку отворів.
Повинен знати: будову і призначення універсальних і спеціальних пристосувань, контрольно-вимірювальних інструментів та приладів; будову і принципи роботи приладів (агрегатів) електроустаткування автомобілів; технічні умови на випробування приладів (агрегатів) на контрольних приладах і стендах.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-електрика з ремонту електроустаткування автомобілів 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Освітлення зовнішнє - регулювання.
2. Система опалення - перевірка роботи.
3. Стартер - перевірка роботи на стенді.
5 розряд
Завдання та обов'язки. Діагностує та ремонтує складні схеми приладів та складових одиниць (генератор, стартер) електроустаткування автомобілів. Замінює дрібні деталі агрегатів та приладів. Виконує ремонт, збирання, регулювання, заміну та випробування агрегатів та приладів електроустаткування автомобілів.
Повинен знати: будову, призначення і принципи застосування спеціальних пристроїв; складних контрольно-вимірювальних інструментів та приладів; технічні умови на випробування приладів (агрегатів) на контрольних приладах і стендах; складні електромонтажні схеми з'єднань деталей і складових одиниць.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-електрика з ремонту електроустаткування автомобілів 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Генератор, стартер - перевірка роботи на стенді.
2. Система запалення - перевірка.
6 розряд
Завдання та обов'язки. Діагностує, ремонтує складні схеми приладів для вимірювання температури, тиску, рівня рідини, швидкості руху і пройденого шляху автомобілів, частоти обертання колінчастого валу двигуна, сигналізаторів про досягнення граничного значення параметрів, одометра, тахометра двигуна внутрішнього згорання. Здійснює діагностику, демонтаж, ремонт приладів (агрегатів) системи запалення, енергопостачання, пуску двигуна, освітлювання і світлової сигналізації та додаткового електроустаткування (склоочисників, звукового сигналу, вентиляційного обладнання). Здійснює випробування на контрольних приладах та стендах.
Повинен знати: будову та принципи роботи всіх систем електроустаткування автомобілів; будову та принципи роботи контрольно-вимірювальної апаратури, випробувальних стендів, що застосовуються для діагностики та ремонту електроустаткування автомобілів.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-електрика з ремонту електроустаткування автомобілів 5 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Генератор - демонтаж, контроль технічного стану і випробування ізоляції якоря.
2. Прилади вимірювання рівня тиску двигуна внутрішнього згорання - діагностика, демонтаж.