Слюсар-ремонтник
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає, ремонтує, складає і випробує прості складові одиниці і механізми обладнання і машин. Регулює просте обладнання і машини, а також середньої складності під керівництвом слюсаря більш високої кваліфікації. Виконує слюсарну обробку деталей по 12-14 квалитетах. Промиває, чистить, змащує деталі. Виконує роботи із застосуванням пневматичних, електричних інструментів і верстатні. Здійснює шабрування деталей за допомогою механізованого інструменту. Виготовляє прості пристосування для ремонту і складання.
Повинен знати: основні прийоми виконання робіт з розбирання, ремонту і складання простих складових одиниць і механізмів устаткування і машин; призначення і правила застосування слюсарного і контрольно-вимірювальних інструментів; основні механічні властивості оброблюваних матеріалів; основи знань про систему допусків і посадок, квалитети і параметри шорсткості; найменування, маркування і правила застосування мастил, металів і миючих засобів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Болти, гайки, шпильки - обпилювання, прогін різьблення.
2. Вентилі запірні для повітря, мастил і води - встановлення з пригоном.
3. Колінці, трійники для трубопроводів - випробування і складання.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає, ремонтує, складає і випробує середньої складності складові одиниці і механізми устаткування і машин. Ремонтує, регулює і випробує середньої складності устаткування і машини, а також складні під керівництвом слюсаря більш високої кваліфікації. Виконує слюсарну обробку деталей по 11-12 квалитетах. Ремонтує футероване устаткування й устаткування, виготовлене із захисних матеріалів і феросиліцію. Розбирає, складає і ущільнює фаолітову і керамічну апаратуру і комунікації. Виготовляє пристосування середньої складності для ремонту і складання. Виконує такелажні роботи при переміщенні вантажів за допомогою простих вантажопідйомних засобів і механізмів, керованих з підлоги.
Повинен знати: будову устаткування, яке ремонтується; призначення і взаємодію основних складових одиниць і механізмів; технологічну послідовність розбирання, ремонту і складання устаткування і машин; технічні умови на випробування і регулювання складових одиниць і механізмів; основні властивості оброблюваних матеріалів; конструкцію універсальних пристосувань і застосовуваних контрольно-вимірювальних інструментів; систему допусків і посадок, квалитети і параметри шорсткості; правила стропування, підйому, переміщення вантажів; правила експлуатації вантажопідйомних засобів і механізмів, керованих з підлоги.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві.
Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-ремонтника 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Вентилі всіх діаметрів - притирання клапанів.
2. Вентилятори - ремонт і встановлення.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Розбирає, ремонтує, складає і випробує складні і особливо складні складові одиниці і механізми устаткування. Виконує ремонт, монтаж, демонтаж, випробування, регулювання, налагодження складного устаткування, агрегатів і машин і здає їх після ремонту. Виконує слюсарну обробку деталей і складових одиниць по 7-10 квалитетах. Виготовлює складні пристосування для ремонту і монтажу. Складає дефектні відомості на ремонт. Виконує такелажні роботи із застосуванням підйомно-транспортних механізмів і спеціальних пристосувань.
Повинен знати: будову устаткування і машин, яке ремонтується; правила регулювання машин; способи усунення дефектів у процесі ремонту, складання, випробування устаткування, агрегатів і машин; конструкцію, призначення і правила застосування використовуваних контрольно-вимірювальних інструментів; конструкцію універсальних і спеціальних пристосувань; способи розмітки й обробки нескладних різних деталей; систему допусків і посадок, квалитети і параметри шорсткості; властивості кислототривких і інших сплавів; основні положення планово-попереджувального ремонту устаткування.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-ремонтника 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Верстати деревообробні і металоріжучі - капітальний ремонт, регулювання.
2. Коробки швидкостей і подач металообробних верстатів - складання і регулювання.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує ремонт, монтаж, демонтаж, випробування, регулювання і налагодження особливо складного устаткування, агрегатів і машин і здає їх після ремонту. Виконує слюсарну обробку деталей і складових одиниць по 6-7 квалитетах. Розбирає, ремонтує і складає вузли і устаткування в умовах напруженої і щільної посадок.
Повинен знати: конструктивні особливості устаткування і машин, яке ремонтується; технічні умови на ремонт, складання, випробування і регулювання, на правильність установки складових одиниць устаткування і машин; технологічний процес ремонту, складання і монтажу устаткування; правила випробування устаткування на статичне і динамічне балансування машин; геометричні побудови при складній розмітці; способи визначення передчасного зносу деталей; способи відновлення і зміцнення зношених деталей і нанесення захисного покриття.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-ремонтника 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Коробки швидкостей токарських напівавтоматів - складання і переключення з взаємним пригоном шліцевих валиків і шестерень.
2. Механізми гідравлічної подачі металообробних станків - ремонт і регулювання.