4-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес шампанізації вина періодичним резервуарним методом. Завантажує в резервуари суміш виноматеріалів і лікеру насосом або під тиском двоокису вуглецю. Подає дріжджову розводку. Стежить за температурою і тиском у резервуарах, подаванням охолоджувальної води, вмістом цукру. Контролює і регулює процеси заброджування, бродіння і відстою. Визначає момент закінчення шампанізації за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і результатами лабораторних аналізів. Подає ігристі вина на фільтрацію і розлив. Стежить за справністю устаткування, усуває дефекти в його роботі. Веде облік.
Повинен знати: технологію виробництва ігристих вин періодичним резервуарним методом; біофізико-хімічні властивості вина, дріжджів, цукру, вуглекислоти; вимоги до якості готової продукції; будову основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, регулювальних пристроїв, комунікацій; правила безпечного ведення робіт з місткостями під тиском; правила ведення обліку.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною професією 3 розряду — не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов’язки. Веде процес шампанізації вина безперервним резервуарним методом. Завантажує у батареї й одномісткі резервуари суміш виноматеріалів і лікеру насосом або під тиском двоокису вуглецю. Подає дріжджову розводку. Стежить за температурою і тиском у батареї, подаванням охолоджувальної води, дріжджової розводки, швидкістю проходження потоків суміші, вмістом цукру. Контролює і регулює процес вторинного бродіння, охолодження і відстою за показаннями контрольно-вимірювальних приладів, регулювальних пристроїв і за результатами лабораторних аналізів. Дозує експедиційний лікер. Подає ігристі вина на фільтрацію і розлив. Стежить за справністю устаткування, усуває дефекти в його роботі.
Повинен знати: технологію виробництва ігристих вин безперервним резервуарним методом; конструктивні особливості основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, регулювання пристроїв, комунікацій; правила безпечного ведення робіт з місткостями під тиском.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника виробництва шампанського 4 розряду — не менше 1 року.