2-й розряд
Завдання та обов’язки. Загототовляє, ріже, маркує монтажні, екрановані проводи, кабелі, шнури, ізоляційні матеріали різних марок і перерізів за взірцями, шаблонами та таблицями, розбирає їх за типовим технологічним процесом з використанням ручного та механізованого робочого та вимірювального інструменту. Знімає ізоляцію з кінців жил проводів вручну з використанням пристроїв, електровипалу або мурашиної кислоти. Зачищає і лудить проводи, перемички кабелів і шнурів на автоматах та напівавтоматах. Формує і підрізає випуски електрорадіоелементів та мікросхем. Одягає ізоляційну панчоху, захисні та маркувальні трубки; накладає нитяні та металеві бандажі, обплітання та покриває їх лаком; заправляє ізолятори та коуші; приклеює контактні пелюстки та наконечники. Готує розчини мурашиної та інших кислот потрібної концентрації для знімання ізоляції з проводів. Склеює деталі та скріплює різні електрорадіоелементи клеями, лаками, мастиками. Перемотує проводи з бухти на котушки.
Повинен знати: заходи виконання радіотакелажних робіт з різними матеріалами; способи різання, знімання ізоляції, маркування, лудіння, плетіння та бандажування кінців проводів та електрорадіоелементів; технічні і технологічні вимоги до радіотакелажу та електрорадіоелементів, які заготовляє; призначення, будову і правила експлуатації устаткування, яке застосовує, універсальних і спеціальних пристроїв та контрольно-вимірювального інструменту; основи знань з електро- і радіотехніки.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт:
1. Антени — заготовлення проводів за розмірами, виготовлення канатика з уплетенням перемичок ізоляторів, коушів та припаюванням їх у місцях, які передбачені кресленнями.
2. Антени типу “Біжуча хвиля”, ВЕТ — виготовлення за кресленнями або взірцями.
3. Виводи електрорадіоелементів — зачищання за допомогою ручних інструментів та пристроїв.
4. Виводи електрорадіоелементів, перемичок, проводів — лудіння паяльником або у тиглі.
5. Відтяжка з лагліня різного діаметра — виготовлення.
6. Відтяжки багатоярусні різного діаметра — виготовлення із сталевого канатика з заплітанням у коуші та ізолятори.
7. Контактний комплект для 2-х і 3-х провідного штепселя — різання виводів, знежирення, лудіння, складання та паяння.
8. Ланцюжок з горішковим ізолятором — виготовлення з антенного канатика із заправленням до 5 та більше ізоляторів, з накладанням обплітання.
9. Папір конденсаторний, телефонний, пресшпан, лакотканина, лакошовк, плівка фторопластова — нарізування заготовок.
10. Проводи, кабелі і шнури з екранованим обплітанням -
знімання ізоляції та розбирання.
11. Сітка латунна — заготовлення за розмірами.
12. Трос сталевий та канат мідний — заправляння металовиробів у трос, зшивання тросу, паяння та лудіння наконечників.
13. Трос сталевий — обплітання мідним дротом у місцях зрощування.
14. Трубки ізоляційні — надягання на електродеталі та їх виведення вручну.
15. Трубки, проводи, кабелі ізоляційні — нарізування у розмір на заготовки, маркування.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує різні роботи з заготовлення радіотакелажу та електрорадіоелементів на напівавтоматах, автоматах та автоматичних лініях. Готує устаткування та веде процес формування, підрізання, лудіння виводів електрорадіоелементів у мікромодульному виконанні. Розбирає особливо складні екрановані кабелі, шнури з використанням складних пристроїв робочого та контрольно-вимірювального інструменту. Підналагоджує устаткування, яке обслуговує, та його основні вузли у процесі роботи.
Повинен знати: технічні, технологічні умови та допустимі відхилення на заготовлення електрорадіоелементів; будову, принцип роботи та правила експлуатації технологічного устаткування та контрольно-вимірювального інструменту, які застосовує у процесі заготовлення електрорадіоелементів; загальні знання з електро- і радіотехніки в обсязі роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією 2 розряду не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Випуски мікросхем — напресування дротового припою на напівавтоматі.
2. Мікромодулі, дроселі, трансформатори, діоди, матриці, мікросхеми — формування, лудіння та підрізання виводів.