Завдання та обов’язки. Реалізує під керівництвом кінорежисера спільний задум в частині зображального вирішення фільму. Забезпечує достовірність відзнятого матеріалу, забезпечує високий художній рівень фільму, його зображальне трактування, достовірність портретних характеристик, світлотональну єдність відзнятого матеріалу, фотографічну і технічну якість зображення.
Здійснює безпосередньо зйомку фільму. Бере участь у відборі дублів і обговоренні відзнятого матеріалу. Бере участь у здаванні готової картини. Проводить роботу з удосконалення технології, підвищення продуктивності праці і запобігання операторського браку. Здійснює експериментальні роботи в галузі операторського мистецтва.
Повинен знати: нормативні документи, які визначають напрями розвитку кінематографії, чинні державні стандарти і технічні умови; технологію фільмовиробництва; теорію і практику операторського мистецтва; методи кіноосвітлення і кінокомпозиції, методи комбінованих і спеціальних видів кінозйомки; кольорознавство; кіноматеріали та їх характеристики; основні типи знімальної апаратури, їх кінематичні і оптичні схеми; джерела енергії, що застосовуються під час зйомки; види і типи знімальних об’єктів та їх характеристики; засоби операторського транспорту; основи світлотехніки; види освітлювальної апаратури; порядок оформлення заявок і замовлень на необхідну апаратуру; історію національної і світової кінематографії; найновітніші досягнення національної і світової кіно- і відеотехніки; правила експлуатації, транспортування і збереження кіно- і відеознімальної апаратури, оптики і освітлювальної техніки; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Оператор відеозапису I категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста — без вимог до стажу роботи, бакалавра — стаж роботи за професією оператора відеозапису II категорії — не менше 2 років, творчі здібності, досвід зйомки складних постановницьких фільмів на високому художньому рівні не менше 2 повнометражних або 6 короткометражних художніх постановницьких, анімаційних чи науково-пізнавальної фільмів на високому художньому рівні з відмінною оцінкою роботи.
Оператор відеозапису II категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації; для спеціаліста — без вимог до стажу роботи, для бакалавра — стаж роботи за професією оператора відеозапису — не менше 2 років, досвід зйомки не менше 2 складних постановницьких повнометражних або 6 короткометражних художніх постановницьких, анімаційних чи науково-пізнавальних фільмів на високому художньому рівні з відмінною і доброю оцінкою роботи.
Оператор відеозапису III категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.