I категорія
Завдання та обов’язки. Монтує музичні та шумові фонограми до перезапису для звичайних і стереофонічних фільмів і передач. Відбирає матеріал для здавання до фільмотеки і фонотеки. Монтує під керівництвом кінорежисера чи монтажера окремі епізоди або фрагменти. Проводить роботи як монтажник позитива не менше, ніж у п’яти умовних повнометражних фільмах. Самостійно монтує короткометражні фільми. Самостійно виконує роботи з перемонтажу дубльованих фільмів.
Повинен знати: технологію запису і перезапису звуку; монтаж зображення і фонограми; технологію кіновиробництва; технічні прийоми з усього технологічного комплексу робіт під час монтажу всіх видів фільмів (широкоформатних, панорамних, стереоскопічних); правила трудового розпорядку; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією монтажника позитива II категорії — не менше 1 року.
II категорія
Завдання та обов’язки. Підготовлює матеріал до мовного, музичного і шумового озвучення (розрізує зображення на кільця, підготовлює ракорди, склеює кільця з ракордами). Розрізує на кільця всю картину за монтажними аркушами при дублюванні фільму. Робить синхронну розмітку підібраних кілець. Синхронізує мовне, шумове і музичне озвучення на звукомонтажному апараті. Складає паспорти для монтажу негатива зображення і фонограм. Підготовлює частини фільму до перезапису (підготовлює спеціальні синхронні ракорди і виписує для звукооператора схеми розміщення звуку на плівках). Перевіряє магнітну плівку після розмітки. Підготовлює магнітну плівку з ракордами для масового друку. Підготовлює зображення для зйомки на рірпроекції і комбінованих планів (відбирає фони, робить розмітку шторок, напливів і затемнень). Монтує рекламний фільм до повнометражного фільму під керівництвом кінорежисера. Проводить роботи як монтажник позитива не менше, ніж у чотирьох умовних повнометражних фільмах.
Повинен знати: режисерський сценарій; техніку монтажу фільму;
загальне уявлення про технологію обробки плівки; правила експлуатації звукомонтажної апаратури; основи технології виробництва фільму; монтажні процеси дублювання; техніку ведення матеріалу по фільму (оформлення, збереження, систематизація та ін.); збирання матеріалу по фільму в сценарному порядку для монтажу; правила трудового розпорядку; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією монтажника позитива III категорії — не менше 1 року.
III категорія
Завдання та обов’язки. Розроблює позитивний матеріал (зображення і фонограма) за сценарними номерами. Підбирає позитивний матеріал за сценарієм. Склеює позитив для відбору дублів. Відбирає дублі для монтажу. Розбирає і систематизує дублі і зрізки (за планами, епізодами і сценами). Робить розмітку зображення і фонограми для підготовки до монтажу. Синхронізує матеріал за хлопавками і розміткою зображення з магнітною фонограмою синхронними мітками. Підбирає синхронності на звукомонтажному столі. Підготовлює магнітні фонограми для копіювання і встановлення магнітиків для механічної розмітки. Підготовлює кільця для тонування. Обслуговує тонування під час мовного, музичного, шумового озвучення (веде запис на тонуванні з відбору дублів, склеює кільця тощо), обслуговує укладання тексту. Переносить коробки з плівкою між монтажними кімнатами і апаратними при перегляді матеріалу на екрані і при тонувальних роботах. Проводить роботи як монтажник позитива не менше, ніж у двох умовних повнометражних фільмах.
Повинен знати: правила поводження з плівкою; техніку склеювання; правила роботи на пресі, синхронізаторі, монтажному і звукомонтажному столі, розшифрувальнику; призначення магнітика; способи розмагнічування інструменту; процес підготування і оброблення синхронного і німого матеріалів до монтажу; правила трудового розпорядку; правила охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.