Обробник кінофотоматеріалів
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виготовляє стрічки корекс на спеціальних прес-верстатах методом гарячого пресування. Розкроює малі та середні формати фотоскла на розміри, ріже фотохроматичні фотопластинки та світлофільтри на спеціальних напівавтоматичних верстатах. Ріже вручну відпечатані чорно-білі та кольорові діапозитивні фільми на екземпляри згідно з еталонами. Виконує операції пробивання у роликах заправних кінців на компостері під керівництвом обробника вищої кваліфікації. Склеює на напівавтоматах окремі куски плівки, підклеює зарядні ракорди до роликів плівки. Упаковує кінофотоматеріали вручну або за допомогою найпростішої механізації.
Повинен знати: технологію процесу різання діапозитивних фільмів; перфорації кінофотоплівок та фотопаперу; правила склеювання кінофотоплівок; технологію печатання фільмокопій; фізико-хімічні властивості та асортимент кінофотоплівок; геометричні розміри плівки; прийоми упакування та вимоги до нього; взаємодію вузлів машин напівавтоматів; світлотехнічний режим робочого приміщення.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Розкроює фотоскло на великі розміри, ріже ізохроматичні та відповідальні асортименти на спеціальних напівавтоматичних верстатах. Ріже діафільми на машині. Відбраковує на спеціальних верстатах масові сорти кінофотоплівок, фотопаперу, підшаруватого фотоскла та світлофільтрів. Веде процес світлового маркування порядкових номерів футів по краю перфорації ролика світлочутливих кіноплівок на спеціальних футажних машинах. Провадить бобінування в ролики-бобінки фотокіноплівок на спеціальних напівавтоматах. Склеює окремі куски кіноплівки або підклеює до кінців роликів спеціальних плівок захисні ракорди на склеювальних напівавтоматах під час виробництва кінофотоплівок. Упаковує кінофотоматеріали на автоматі.
Повинен знати: технологію процесу оброблення кінофотоматеріалів: різання, перфорування, футажу, бобінування, склеювання, візитажу та упакування; фізико-хімІчні властивості кінофотоматеріалів; види браку; асортимент, допуски, будову, принцип дії машин, верстатів, які обслуговуються, та правила їх регулювання.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією обробника кінофотоматеріалів 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Розкроює на полоси-формати рулони позитивної, негативної кінофотоплівки, кольорових паперів на поздовжньо-стрічкових, поперечно-різальних машинах та напівавтоматах. Ріже на машинах з електронним пристроєм під час ведення суміщених операцій перерізування та світломаркування. Веде технологічний процес перфорування позитивних кінофотоплівок та фотопаперів, кінонегативних та спеціальних плівок на перфораційних машинах. Перфорує негативні спеціальні авіаплівки, одночасно веде процес перфорування з перерізуванням фотопаперів на спеціальних верстатах. Відбраковує на спеціальних верстатах та контрольних пристроях відповідальні та спеціальні сорти кінофотоплівок, технічних плівок, фотопластинок, матеріалів для ядерних досліджень, спеціальних та технічних фотопаперів та провадить контрольну відбраковку фотопаперів. Провадить бобінування в ролики-бобінки фотоплівок, вкладає їх в касети, пенали на спеціальних автоматах. Розраховує раціональний розкрій та вихід придатної продукції. Перевіряє автоблокування та автоматику. Заправляє ролики-котушки кінонегативних та спеціальних плівок на перфораційний верстат. Відбирає зразки. Обслуговує телевізійні контрольні пристрої (перевіряє скло на щільність), різальну машину, бракеражно-метражний верстат або напівавтомат, візитажні столи для форматних виробів, автомати вирубування кінців плівки. Ділить рулони кіноплівки, спецплівки, фотоплівки, фотопаперу на ролики заданого метражу за лічильником. Контролює та вирізає дефектні ділянки, рахує ролики, придатні листи, придатні фотовироби, прокладає листи папером. Визначає геометричні параметри скла, визначає стрілу прогинання. Перевіряє наявність тріщин та зломів, піноутворення, дефектів кромок. Веде облік відбракованого скла за класами та видами браку. Передає продукцію на наступну фазу оброблення. Здає відходи. Провадить візитаж роликів, заміряє симетрію кожного ролика плівки. Контролює роботу основного устаткування.
Повинен знати: технологію оброблення та фізико-хімічні властивості світлочутливих виробів; взаємодію вузлів та частин устаткування, яке обслуговується; світлотехнічний режим робочого місця.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією обробника кінофотоматеріалів 3 розряду - не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес різання негативних сортів кіно- і спецплівок на полоси та формати на машинах з електронним пристроєм. Перевіряє контрольні зразки, придатну продукцію. Провадить бобінування в ролики-бобінки фотоплівок, вкладає їх в касети, пенали на автоматах з програмним керуванням. Подає рулон до вузла розмотування з місцевого пульта керування. Ознайомлюється з документацією на партію кінофотоплівки, яка обробляється, та уточнює методи її оброблення і комплектації. Проглядає зразки кінофотоплІвки та провадить інструктаж обробників нижчої кваліфікації. Відбраковує високороздільні фотопластинки для напівпровідникової мікроелектроніки. Виявляє дефекти фотопластин у відбитому та прохідному світлі. Перевіряє геометричні параметри фотопластин. Регулює температурний, пірометричний та світлотехнічний режими приміщення. Провадить візитаж на різальній машині вісей кінофотоплівок, які потребують кваліфікаційної оцінки придатності та призначення, видає дозвіл на їх упакування. Заправляє плівку в автомат бобінування. Виконує пробний пуск автомата у ручному режимі та перевіряє його роботу в автоматичному. Заправляє касети в гнізда автомата, знімає касети з плівкою в пенали. Контролює натягування плівки, подавання котушок, тиск стиснутого повітря. Провадить дефектоскопію за допомогою звукової та світлової сигналізації роботи світлового табло.
Повинен знати: технологічний процес оброблення кінофотоматеріалів; фізико-хімічні властивості та технологію оброблення світлочутливих виробів; будову, кінематичні схеми устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, пристроїв для автоматичного процесу оброблення; види браку, заходи щодо запобігання йому; державні стандарти та технічні умови на кінофотоматеріали.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією обробника кінофотоматеріалів 4 розряду - не менше 1 року.