RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Справочник квалификационных характеристик профессий работников
  3. Кваліфікаційні характеристики
  4. Контролер складання електричних машин, апаратів та приладів

Контролер складання електричних машин, апаратів та приладів

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Контролює та приймає зібрані прості електротехнічні вироби, окремі вузли та механізми електричних машин, апаратів та приладів за кресленнями та технічними умовами. Приймає за кресленнями деталі, які надходять на складання, за допомогою спеціального та універсального інструменту з точністю до 0,01 мм та зовнішнім оглядом. Перевіряє стрілкові прилади класу точності 4-1,5 за механічними параметрами та стрілкові прилади 4-го класу точності за електричними параметрами. Перевіряє прилади опору класу точності 0,1-0,2 за механічними та електричними параметрами. Перевіряє якість порізки ізоляційних та інших матеріалів, які надходять на складання. Контролює правильність зберігання вузлів та деталей. Оформляє технічну документацію на продукцію, яка прийнята та забракована.

Повинен знати: основи технології складання електричних машин, апаратів та приладів на своїй дільниці; технічні вимоги на вузли та вироби, що складаються, та правила приймання; контрольно-вимірювальний інструмент і пристрої, які застосовує, та правила поводження з ними; основні поняття про систему допусків та посадок, квалітети та параметри шорсткості; можливі причини браку та способи виявлення і запобігання їм; вимоги до деталей, вузлів та матеріалів, що надходять на складання; основи знань з електротехніки; правила оформлення технічної документації.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт.
1. Вузли до автоматичних вимикачів, станцій магнітних, пунктів розподільних - контроль складання.
2. Котушки для приладів та апаратів - перевірка перетину проводу та габариту котушки.
3. Колодки клемні, баранчики, панелі та інші аналогічні деталі з прес-порошку - перевірка якості.
4. Конденсатори силові з паперовим діелектриком та кількістю листів між обкладками до 4 - контроль та приймання секцій.
5. Кінці кабелів - контроль паяння наконечників, ізолювання та бандажування.
6. Магазини опору та мости постійного струму - перевірка опору ізоляції.
7. Перемикачі кнопкові, кулачкові та декадні - перевірка комплектації блоків, прилягання щіток до контактів та фіксації положення щіток.
8. Прилади електровимірювальні стрілкові - перевірка за механічними та електричними параметрами.
9. Прилади електричні побутові (праски, чайники, електроплитки, лампи настільні тощо) - контроль складання.
10. Станини, щити, кришки підшипників для електродвигунів - перевірка якості зовнішнім оглядом.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує поопераційний та вибірковий контроль та приймання електротехнічних виробів, окремих вузлів та механізмів електричних машин та апаратів середньої складності відповідно до креслень або технічних умов. Приймає вузли та деталі, які надходять на складання, за кресленнями з допомогою спеціальних та універсальних контрольно-вимірювальних приладів, інструментів та пристроїв. Перевіряє на міжвиткове замикання котушок та секцій електричних машин на пробій. Перевіряє за калібрами пази статорів електричних машин. Перевіряє регулювання контактів контакторів, пускачів, реле та інших аналогічних апаратів. Контролює міцність та ізоляційні властивості електричних ланцюгів. Контролює вакуумні процеси та сухе складання різних типів силових конденсаторів. Виконує електричну перевірку стрілкових приладів постійного та змінного струму класу 2,5-1,5 за зразковими приладами. Перевіряє похибки приладів опору та потенціометрів класу точності до 0,03 на мостових та потенціометричних установках методом заміщення зразковими котушками опору. Контролює та перевіряє якість зчеплення між основою та манганіном, якість сріблення та наявність міді на друкованих схемах. Класифікує брак на дільниці, яку обслуговує, за видами, встановлює причину його виникнення та своєчасно вживає заходів для його усунення.

Повинен знати: будову, призначення, принцип дії та технологію складання електричних машин, апаратів, приладів та інших електротехнічних виробів; технічні умови на вузли та вироби, які складаються, правила приймання; будову, призначення, принцип роботи та правила експлуатації контрольно-вимірювальних приладів, які застосовує, інструментів та пристроїв; вимоги до ізоляції та електричної міцності вузлів та виробів; основи системи допусків та посадок; квалітети та параметри шорсткості; види браку та способи їх виявлення, усунення, а також заходи щодо запобігання йому; технічні умови на деталі, матеріали та комплектувальні вироби, які надходять на складання; основи знань з електротехніки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 2 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Автомати захисту мереж - контроль складання та перевірка відключення біметалічного елемента.
2. Апарати рентгенівські пересувні простої конструкції - контроль складання та регулювання.
3. Вимикачі автоматичні, станції магнітні, пункти розподільні - контроль складання та регулювання.
4. Електродвигуни асинхронні єдиної серії - перевірка електричної міцності ізоляції обмотки між витками.
5. Котушки точних електровимірювальних приладів - вимір опору.
6. Керни електровимірювальних приладів - перевірка куті заточування, чистоти оброблення та правильності запресування керна в буксу.
7. Конденсатори силові з паперовим діелектриком та кількістю листів між обкладками понад 4 - контроль та приймання секції.
8. Конденсатори силові з паперово-плівковим діелектриком - контроль та приймання секцій.
9. Контактори, пускачі, реле та інші аналогічні апарати - перевірка роботи відповідно до технічних умов.
10. Контактори, реле- перевірка складання магнітних систем.
11. Машини та апарати електропобутові - контроль складання вузлів та перевірка електричної міцності.
12. Прилади опорів - контроль якості складання та електрична перевірка.
13. Прилади стрілкові- перевірка якості складання та паяння монтажних схем, перевірка електричних параметрів.
14. Пружини моментні - вимір зусилля.
15. Ротори асинхронних електродвигунів єдиної серії - перевірка балансування.
16. Системи магнітні з довжиною полюсів до 1000 мм - контроль складання.
17. Статори електричних машин загального призначення - перевірка пазів за калібрами.
18. Шунти - перевірка за механічними та електричними параметрами.
19. Якорі та ротори електричних машин - контроль статичного балансування.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує контроль та заключне приймання електричних машин постійного та змінного струму малої та середньої потужності, складних, але не відповідальних високовольтних та низьковольтних апаратів, щитових електровимірювальних приладів класу 1,5-1,0, самописних та трифазних приладів класу 2,5 та приладів опору класу 0,01. Контролює вакуумне просочування виймальної частини та складання силових конденсаторів. Визначає причини дефектів у процесі складання та своєчасно вживає заходів для їх усунення. Користується складними контрольно-вимірювальними приладами та установками із самостійним їх налагодженням та регулюванням. Перевіряє взаємне положення спряжених деталей та прилягання поверхонь за допомогою універсального вимірювального інструменту. Веде облік та звітність з прийнятої та забракованої продукції.

Повинен знати: будову, призначення, принцип роботи та технологію складання електротехнічних виробів на дільниці, яку обслуговує; Державні стандарти на вироби, що виготовляються; методи контролю та правила приймання; будову, призначення, принцип роботи та правила експлуатації складних контрольно-вимірювальних приладів та установок і способи їх настроювання та регулювання; систему допусків та посадок, класи точності та чистоти оброблення; основні закони електротехніки; правила ведення обліку та звітності з прийнятої та забракованої продукції; способи виявлення та запобігання браку.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 3 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Вимикачі автоматичні - контроль заключного складання та регулювання.
2. Вимикачі масляні - контроль заключного складання.
3. Генератори - контроль монтажу за принциповою схемою.
4. Електродвигуни постійного та змінного струму потужністю до 100 кВт - типові контрольні випробування та приймання.
5. Машини та апарати електропобутові - контрольні випробування та приймання.
6. Прилади опору: магазини, мости, потенціометри, зразкові котушки, потенціометричні та мостові установки - перевірка за електричними параметрами.
7. Системи магнітні з довжиною полюсів понад 1000 мм - контроль складання.
8. Станції магнітні - контроль заключного складання.
9. Схеми друковані - перевірка якості травлення.
10. Якорі та ротори електричних машин з номінальною швидкістю обертання до 3000 об./хв. - контроль динамічного балансування.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує контроль та заключне приймання особливо складних електричних машин постійного та змінного струму, високовольтних апаратів, пультів та щитів керування, електровимірювальних приладів та установок високого класу точності та інших електротехнічних виробів відповідно до технічних умов. Перевіряє на спеціальних стендах відповідність характеристик до паспортних даних на електротехнічні вироби, які складаються. Розраховує допустимі навантаження електричних машин, апаратів та приладів. Перевіряє роботу перемикачів напруги трансформаторів з регулюванням напруги під навантаженням. Складає паспорти на вироби, що складаються, та оформляє приймальні акти та протоколи випробувань. Виконує роботи щодо запобігання браку.

Повинен знати: будову, призначення, принцип роботи та технологію складання електротехнічних виробів, які приймає; Державні стандарти та технічні умови на вироби, які виготовляються; перевірне та випробувальне устаткування та установки, правила їх налагодження та регулювання; методику та порядок випробувань вузлів, механізмів та електротехнічних виробів, які приймає; особливості та правила ведення випробувань високовольтних електротехнічних виробів; основи електротехніки та електромеханіки; систему допусків та посадок, квалітети та параметри шорсткості; правила оформлення приймальних актів та протоколів випробувань.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 4 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Апарати спеціального призначення зі складною електричною схемою - контроль монтажу, складання та регулювання.
2. Ватметри, фазометри, частотоміри, прилади багатограничні самописні, аварійні самописні прилади, датчики імпульсів - повна перевірка за усіма електричними параметрами.
3. Вимикачі високовольтні повітряні - контроль заключного складання.
4. Електродвигуни постійного та змінного струму потужністю понад 100 кВт - типові контрольні випробування та приймання.
5. Електродвигуни спеціальні на 400 і 500 Гц - дослідження і перевірка роботи та складання.
6. Котушки опору - перевірка на великий струм.
7. Машини електричні з підшипниками ковзання - контроль складання для випробування на стенді.
8. Мікродвигуни постійного струму спеціального призначення - типові випробування та приймання.
9. Прилади цифрові, потенціометри - приймання за усіма електричними параметрами на потенціометричних установках.
10. Пульти керування - контроль монтажу.
11. Ротори великих турбогенераторів - поопераційний контроль складання.
12. Якорі та ротори електричних машин з номінальною швидкістю обертання понад 3000 до 10000 об./хв. - контроль динамічного балансування.

6-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує контроль та заключне приймання складання складних та особливо відповідальних електричних машин спеціального призначення, турбо- та гідрогенераторів, високовольтних великогабаритних силових трансформаторів, особливо відповідальних та унікальних електричних апаратів, станцій та щитів керування, взірцевих електровимірювальних приладів та установок високого класу точності з виконанням усіх передбачених технічними вимогами випробувань. Бере участь у дослідженнях дефектів, які виявлено під час контролю та випробування, та в розробленні заходів щодо усунення і запобігання цим дефектам. Складає паспорти та формуляри на прийняту продукцію, оформляє приймальні акти та протоколи випробувань.

Повинен знати: будову, призначення, принцип роботи та конструктивні особливості електротехнічних виробів, які приймає; технологію складання, монтажу та випробування складних і особливо відповідальних електричних машин, апаратів та приладів; методи контролю та випробувань виробів, які приймає; устаткування та установки, що застосовує для контролю та випробування виробів, способи їх налагодження та регулювання; основні види та причини дефектів, які виявлено під час складання, монтажу, випробування та експлуатації, виробів, які приймає, способи ж усунення та запобігання.

Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією контролера складання електричних машин, апаратів та приладів 5 розряду - не менше 1 року.

Приклади робіт.
1. Агрегати електромашинні перетворювальні з системою автоматичного регулювання - контроль та приймання складання.
2. Котушки взірцеві - вимір температурних коефіцієнтів.
3. Машини електричні особливо відповідальні для металургійної промисловості та суднобудування - контроль складання та приймання колекторів.
4. Системи самозбудження, щити керування, підтримки напруги та регулювання - контроль параметрів, монтажу та приймання складання.
5. Статори турбо- та гідрогенераторів із форсованим водневим або водяним охолодженням - приймання складання активної статі (розгін ребер під складання активної сталі перевірка щільності запресування за допомогою приладів тощо).
6. Турбо- та гідрогенератори із форсованим водневим або воднево-водяним охолодженням та великі відповідальні електричні машини з водяним охолодженням - контроль та приймання на газощільність установлення та складання для випробування.
7. Якорі та ротори електричних машин з номінальною швидкістю обертів понад 10000 об./хв., а також ротори турбогенераторів та великих електричних машин - контроль динамічного балансування.


Ищете работу?

Ищете персонал?

↑ Наверх