2-й розряд
Завдання та обов'язки. Виконує окремі операції варіння на дільницях, які оснащені нескладним устаткуванням під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Провадить дроблення, розчинення та завантаження компонентів в апарати. Вивантажує готовий продукт. Очищає апарати від шламу. Обслуговує устаткування. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування; правила відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес варіння на дільницях, які оснащені нескладним устаткуванням, або виконує технологічний процес варіння на дільницях, які оснащені складним устаткуванням, під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Попередньо готує сировину (подрібнює, розчиняє), завантажує реактори (котли), автоклави сировиною, нагріває реакційну масу до заданої температури, перемішує. Обслуговує варильні апарати, збірники, комунікації, насоси. Відбирає проби для аналізу. Усуває несправності у роботі устаткування.
Повинен знати: технологічну схему дільниці, яка обслуговується; суть технологічного процесу; технологічний режим; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування; правила відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника варіння 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Брикетна маса (лісохімічні виробництва), рідке скло, масла (для просочення азбестових технічних виробів), сиропи (виробництво вітамінів), хімікати (виробництво сірчистих барвників, грампластинок та ін.) - ведення процесу варіння.
2. Магнезія - ведення процесу білого варіння.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес варіння на дільницях, які оснащені складним устаткуванням. Вносить необхідні поправки в температурний режим процесу. Визначає момент закінчення процесу за результатами аналізів, часом або зовнішніми ознаками. Додає необхідні компоненти. Вивантажує та очищає готовий продукт. У випадках, які передбачені технологічним регламентом, фільтрує, відстоює, упарює, кристалізує або вилуговує готовий продукт. Контролює хід технологічного процесу. Провадить аналізи. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему дільниці, яка обслуговується; суть технологічного процесу; параметри технологічного режиму та правила регулювання процесу; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини та готової продукції; правила відбору проб; методику виконання аналізів; схему комунікацій; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника варіння 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Бакелітовий лак, грунти (для палітурних, взуттєвих тканин, кальки), пігменти (для художніх фарб), декоративні облицьовувальні матеріали - ведення процесу варіння.
2. Магнезія - ведення процесу чорного варіння.
3. Хімікати (виробництво сірчистих барвників) - варіння в котлах "Фредеринга".
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес варіння у виробництвах іонообмінних і фенолформальдегідних смол та лаків, сечовино-формальдегідних смол, полісульфідів, поліхлорвінілового пластикату, фаоліту, епоксидних лаків і органічних напівпродуктів або веде технологічний процес варіння продуктів на дільницях, які оснащені складним устаткуванням, з одночасним керівництвом апаратниками нижчої кваліфікації. Розраховує кількість сировини. Готує устаткування до роботи; дозує сировину згідно з розрахунком; провадить конденсацію, сушіння. Під час варіння лаків здійснює уварювання, розчинення, фільтрування, охолодження та зливання в збірники. Вибирає оптимальний режим варіння.
Повинен знати: технологічну схему дільниці, яка обслуговується; суть технологічного процесу; параметри технологічного режиму і правила регулювання процесу; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини та готової продукції; правила відбору проб і методику виконання аналізів; схему комунікацій; методику розрахунку дозування компонентів та підбору оптимального режиму варіння; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника варіння 4 розраду - не менше 1 року.