3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес карбонізації під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Бере участь у підготовці розчинів, завантаженні компонентів в реакційні апарати. Вивантажує готовий продукт. Чистить устаткування Відбирає проби. Обслуговує реакційні апарати. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування на дільниці, яка обслуговується; вимоги до сировини та готової продукції; правила відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес карбонізації різних розчинів або отримання бікарбонату натрію під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Очищає гази від завислих в них частинок під дією сили тяжіння, відцентрової сили, хімічно осадженої крейди, білої сажі. Провадить карбонізацію та передавання продукту на наступну технологічну операцію. Забезпечує заданий температурний режим, рівень та концентрацію рідини і газу та інших показників процесу. Регулює процес карбонізації за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і результатами аналізів. Керує електропечами. Виконує передбачені інструкцією аналізи. Обслуговує реакційні апарати, карбонізаційні колони, апарати, скрубери, експанзери, вакуум-випарники, пароежекційні установки, насоси, холодильники, ємкості, комунікації, контрольно-вимірювальні прилади та інше устаткування. Виявляє та усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Веде облік сировини та готової продукції. Здає та приймає устаткування з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій на дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні властивості вуглекислого газу та інших компонентів реакції; вимоги до сировини та готової продукції; правила відбору проб; методику проведення аналізів; технологічний режим; правила регулювання процесу; методику розрахунку сировини та виходу продукції; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника карбонізації 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
Ведення процесу карбонізації під час отримання графітованих вуглецевих волокнистих матеріалів.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес насичення вуглекислим газом аміачно-соляного розсолу і отримання бікарбонату натрію. Контролює подавання аміачно-соляного розсолу і вуглекислого газу в карбонізаційну колону. Контролює та регулює температурний режим осаджувальних колон і колон попередньої карбонізації, тиск газу. подавання води в холодильники, газові навантаження по колонах. Регулює процес отримання крупних і стабільних за розміром кристалів бікарбонату. Промиває осаджувальні колони, перемикає колони. Виконує аналізи. Забезпечує задані параметри технологічного режиму: температуру, тиск, концентрацію та кількість газу, який надходить, рівень рідини у колоні. Регулює процес карбонізації за допомогою приладів автоматики, а у разі потреби провадить ручне керування процесом. Приймає устаткування з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні основи і суть процесу карбонізації; правила регулювання процесу; фізико-хімічні властивості сировини, продуктів; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; методику розрахунку сировини і виходу продукції; правила відбору проб; методику виконання аналізів; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника карбонізації 4 розряду - не менше 1 року.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес карбонізації з одночасним керівництвом і координуванням роботи апаратників нижчої кваліфікації у виробництві кальцинованої соди. Керує технологічним процесом та регулює його відповідно до робочих інструкцій. Коректує процес за результатами аналізів і спостережень. Заміряє витрату сировини та вихід готового продукту, оцінює їх якість за результатами аналізів. Провадить контрольні аналізи. Стежить за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і засобів автоматики, за станом і роботою устаткування, яке обслуговується. Бере участь у ремонтних роботах основного і допоміжного устаткування.
Повинен знати: технологічну схему дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні основи і суть процесу карбонізації; правила регулювання процесу; фізико-хімічні властивості сировини, продуктів; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування, і контрольно-вимірювальних приладів; методику розрахунку сировини та виходу продукції; правила відбору проб; методику виконання аналізів; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника карбонізації 5 розряду - не менше 1 року.