3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес коагуляції шляхом додавання розчину кухонної солі. Готує розсіл (кухонної солі), зливає розсіл і конденсат в реактор, перемішує, підігріває розчин, витримує температурний режим процесу, візуально визначає готовність та якість скоагульованого продукту. Фільтрує на нутч-фільтрах, передає продукт за призначенням. Обслуговує реактори, насоси, фільтри, конденсатори та інше устаткування та комунікації. Пускає та зупиняє устаткування, обпресовує, чистить устаткування.
Повинен знати: суть технологічного процесу; правила регулювання його; будову, принцип роботи устаткування, яке обслуговується; схему арматури, комунікацій; технічні умови на готовий продукт.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес коагуляції у дисперсних або колоїдних системах шляхом додавання різних коагулянтів: кислот, солей, спиртів та інших. Готує розчини (очищає, підігріває), приймає, дозує компоненти, коагулює, промиває, відстоює від кислого маточника, повторно промиває, фільтрує, передає на вакуум-змішувачі або центрифугу. У разі потреби провадить центрифугування, стабілізацію, сушіння, затарювання продукту і передавання на склад. Стежить за ходом технологічного процесу коагуляції за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і за результатами хімічних аналізів.
Регулює параметри технологічного режиму, які передбачені регламентом: температуру, тиск, вакуум, концентрацію розчинів та інші. Відбирає проби. Запобігає причинам відхилень від норм технологічного режиму та усуває їх. Обслуговує ємкості, дозери, змішувачі, відстійники та інше устаткування. Виявляє та усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Обліковує витрати сировини. Веде технічну документацію. Очищає устаткування та прибирає робоче місце. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему процесу; будову і принцип роботи основного и допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; фізико-хімічні властивості сировини, готового продукту; технологічний режим; правила регулювання процесу; правила відбору проб; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника коагуляції 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
Розщеплення дисперсії тіоколу сульфогідратом натрію.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес виділення каучуку з латексу шляхом коагуляції електролітами. Приймає і подає латекс, розчини, електроліти, змішує, коагулює латекс, передає скоагульований латекс на стрічковідливні машини. регулює дозування, температуру, рівень тиску у змішувачах за допомогою контрольно-вимірювальних приладів, засобів автоматики і за результатами хімічних аналізів. Запобігає причинам відхилень від норм технологічного режиму та усуває їх. Обслуговує каскади коагуляції та інше устаткування. Обліковує витрати латексу та електролітів.
Повинен знати: технологічну схему процесу виділення каучуку з латексу; будову, принцип роботи основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, засобів автоматики; схему арматури та комунікацій; фізико-хімічні властивості латексу, електролітів; правила регулювання технологічного процесу, правила відбору проб; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника коагуляції 4 розряду - не менше 1 року.