2-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес конденсації під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Подає сировину та конденсовані засоби в апарати. Вивантажує конденсат. Обслуговує технологічне устаткування. Відбирає проби. Чистить апарати. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: будову, принцип роботи основного та допоміжного устаткування на дільниці, яка обслуговується, властивості сировини, напівпродуктів та готового продукту; правила відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде простий технологічний процес конденсації - переводу з газоподібного стану речовини в рідке або тверде охолодженням або виконує окремі операції з ведення середньої складності процесу хімічної конденсації. Регулює надходження сировини (пари або пароподібних сумішей) в апарати, подає охолоджувальний розсіл або інший конденсований засіб. Передає конденсат в збірники або на наступне оброблення. Уловлює неконденсований газ. Контролює та реґулює технологічні параметри процесу (температуру газу, рівень конденсату, тиск газової суміші) за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і результатами аналізів.
Обслуговує реакційні апарати, холодильники, теплообмінники, випарники, мірники, ємкості, уловлювачі, насоси та інше устаткування, комунікації та контрольно-вимірювальні прилади. Виявляє та усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Виконує аналізи, які передбачені інструкцією. Обліковує сировину та кількість одержаної продукції. Здає устаткування в ремонт.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів, схему арматури, комунікацій на дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готового продукту; вимоги до сировини та готової продукції; фізико-хімічні основи, суть і параметри фізичного процесу конденсації; правила регулювання процесу; правила відбору проб; методику проведення аналізів; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника конденсації 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде середньої складності технологічний процес конденсації. Розраховує дозовані компоненти, зважує або дозує та завантажує в апарати конденсації. Веде процес конденсації в суворо визначених умовах температури та тиску. Перемішує масу, підігріває суміш та виконує інші операції, які передбачені технологічним регламентом. Контролює реакції середовища і додає реагенти, які потрібні за розрахунком. регулює процес за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і результатами аналізів. Визначає момент закінчення реакції. Нейтралізує суміш. Обслуговує конденсатори, відмивні колони, нейтралізатори, бризкоуловлювачі, дозери та інше устаткування, комунікації та контрольно-вимірювальні прилади. Приймає устаткування з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; суть та параметри процесу конденсації; будову, принцип роботи устаткування, яке обслуговується; схему арматури та комунікацій; призначення та правила користування контрольно-вимірювальними приладами; правила відбору проб і методику проведення аналізів; фізико-хімічні властивості реагентів і продуктів реакції; методику розрахунку компонентів, які завантажуються; вимоги до сировини та готової продукції, технічні умови на них; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника конденсації 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Кротонова конденсація.
2. Реакція Вюрца.
3. Реакція перетворення індоксилу в індиго.
4. Реакція Перкіна.
5. Реакція Фриделя-Крафтса.
6. Рідкий хлор, жовтий фосфор, елементарна сірка - ведення процесу конденсації.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде складний технологічний процес конденсації або керує апаратниками нижчої кваліфікації під час ведення процесу конденсації середньої складності. Заповнює маслом - теплоносієм ємкості, холодильники, маслопідігрівники, конденсатори. Нагріває та охолоджує масло та провадить його циркуляцію. Подає фторповітряну суміш (ФПС) в конденсатори наморожування, заповнює їх азотом. Плавить фталевий ангідрид та зливає його в ємкості. Вимірює рівень рідкого фталевого ангідриду в ємкості, відбирає проби для аналізу.
Передає розплавлений продукт з проміжних місткостей в сховища дня наступної дистиляції. Контролює хід технологічного процесу конденсації фталевого ангідриду за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і даних аналізів лабораторії. Керує роботою конденсаторів з дистанційного пульта. Продуває конденсатори азотом (автоматично та вручну). Заряджає уловлювачі для парів фталевого ангідриду дибутилфталатом.
Подає азот в ємкості та сховища для фталевого ангідриду та в місткості для масла. Очищає хвостові гази (подає воду на зрошення газів, регулює скидання промислових вод у відстійники). Чистить устаткування, промиває конденсатори наморожування луговим розчином. Виявляє та усуває порушення технологічного режиму, несправності устаткування та комунікацій. Обслуговує технологічне устаткування, комунікації та контрольно-вимірювальні прилади. Виконує дрібний ремонт устаткування.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; хімізм та параметри процесу конденсації; будову, принцип роботи устаткування, яке обслуговується, та контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; методику проведення аналізів; фізико-хімічні властивості реагентів і продуктів реакції; методику розрахунку компонентів, які завантажуються; вимоги до сировини та готової продукції, технічні умови на них; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника конденсації 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Ведення процесу конденсації кремнійорганічних лаків та смол, фолієвої кислоти, пантотенату кальцію, бета-іонону, тіаміну, рибофлавіну, хіміко-фармацевтичних препаратів і напівфабрикатів, фталевого ангідриду, пентаеритриту, карбамідних смол, карбамідно-фуранових смол, фуранових смол.
2. Конденсація ваніліну, монометилсечовини, гексилрезорцину, дитразинфосфату, карнозину, кетону Міхлера, наганіну, кумарину, саліцилового альдегіду.
3. Реакція Гриньяра у виробництві вітаміну A.
4. Реакція Кляйзена у виробництво піридоксину.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде складний технологічний процес конденсації з одночасним керівництвом апаратниками нижчої кваліфікації. Контролює та регулює процес конденсації відповідно до робочих інструкцій. Коректує процес за результатами аналізів і спостережень. Провадить контрольні аналізи. Стежить за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і засобів автоматики, за станом і роботою устаткування. Вимірює витрати сировини та виходу готового продукту, оцінює їх якість за результатами аналізів. Бере участь у ремонтних роботах основного та допоміжного устаткування.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; хімізм та параметри процесу конденсації; будову і правила експлуатації устаткування, яке обслуговується, та контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; методику проведення аналізів; методику розрахунку компонентів, які завантажуються; державні стандарти або технічні умови на сировину та готову продукцію; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника конденсації 5 розраду - не менше 1 року.