2-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес розчинення твердих та рідких речовин під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Готує сировину, завантажує в реакційний апарат. Вивантажує продукт. Відбирає проби. Чистить устаткування. Готує устаткування до ремонту. Обслуговує технологічне устаткування.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування; схему арматури та комунікацій на дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні основи та суть технологічного процесу розчинення; фізико-хімічні властивості сировини; розчинників, активаторів, готового продукту; вимоги до сировини та готового продукту; правила відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес розчинення твердих та рідких речовин; виконує окремі операції технологічного процесу розчинення металів; веде технологічний процес травлення різної сировини, яка містить в собі цинк, концентрованою сірчаною кислотою у травильних апаратах для отримання розчину цинкового купоросу. Розводить сірчану кислоту. Готує реагенти, дозує в реакційний апарат, розчиняє, нейтралізує, передає продукт на наступну операцію. Заливає по трубопроводах в апарати слабкі розчини цинкового купоросу, сірчаної кислоти та води. Реґулює температурний режим, тиск, вакуум, кількість дозованих компонентів, рівні, концентрацію розчину за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і результатами аналізів. Розраховує дозовані компоненти. Виконує передбачені інструкцією аналізи. Обслуговує реакційні апарати, холодильники, мірники, насоси, контрольно-вимірювальні прилади, арматуру, комунікації та інше устаткування. Веде облік сировини та кількості одержаної продукції. Приймає устаткування з ремонту. Керує апаратниками нижчої кваліфікації за їх наявністю.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; будову, принцип роботи основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему араматури та комунікацій на дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні основи та суть технологічного процесу розчинення; фізико-хімічні властивості сировини, розчинників, активаторів, готового продукту; вимоги до сировини та готового продукту; правила відбору проб; методику виконання аналізів; технологічний режим; правила регулювання процесу; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника розчинення 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес розчинення полімінеральних руд щелоками або кислотами, металів (цинку, заліза, міді та інших) кислотами або веде технологічний процес розчинення твердих та рідких речовин з одночасним обслуговуванням абсорбційної установки, виморожувачів або з одночасним веденням процесу фільтрації під тиском гострої пари. Приймає та готує сировину, готує зрошуючі розчини, у разі потреби отримує кислоти. Завантажує сировину в апарати, подає кислоти, зрошуючі розчини, пару, пароповітряну суміш, конденсати, підігріває щолок. Підігріває реакційні маси до заданої температури, перемішує, передає отримані розчини в ємкості або на наступні технологічні стадії виробництва. Контролює та регулює параметри технологічного режиму, які передбачені регламентом: температуру, концентрацію та кислотність розчинів, рівень реакційної маси в апаратах та інші показники ведення процесу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Веде розрахунок кількості сировини, склад розчину, який зрошує, та виходу продукту. Обслуговує реактори, колони, витравні башти, змішувачі, збірники, стрічкові конвеєри, відцентрові, заглибні та дозувальні насоси, фільтри, вентилятори, контрольно-вимірювальні прилади, арматуру, комунікації та Інше устаткування. Виконує простий ремонт устаткування.
Повинен знати: технологічну схему дільниці, яка обслуговується; технологічний процес розчинення металів кислотами та способи регулювання його; будову устаткування, яке обслуговується, контрольно-вимірювальних приладів та правила користування ними; фізико-хімічні властивості кислот, металів та розчинів; методику проведення аналізів та розрахунків; державні стандарти, технічні умови на сировину та готову продукцію; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника розчинення 3 розряду - не менше 1 року.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ АПАРАТНИК РОЗЧИНЕННЯ (ВИРОБНИЦТВО КАРБАМІДУ)
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес класифікації гранульованого карбаміду і розчинення некондиційного продукту після класифікатора з одночасним веденням процесу фільтрації і перегонки приготовленого розчину у відділенні кристалізації і одночасним очищенням запиленого повітря в інжекційному скрубері. Веде технологічний процес зберігання та дозування карбамідоформальдегідної смоли в плаві карбаміду. Приймає гранульований карбамід з-під ґранбашти і подає на склад, приймає його зі складу до класифікатора, відсіває некондиційний карбамід, розчиняє в реакторі з мішалкою, фільтрує під тиском та перекачує у відділення кристалізації. Відсмоктує запилене повітря на інжекційному скрубері, очищає повітря та промиває його циркуляційним розчином. Приймає карбамідоформальдегідну смолу з залізничних цистерн у сховища, перекачує у проміжну ємкість і подає смолу в плав карбаміду на гранбашту. Контролює та регулює параметри технологічного режиму, які передбачені регламентом: температуру, тиск, концентрацію, рівень розчинів карбаміду в реакторі та карбамідоформальдегідної смоли в ємкостях, витрати розчину та інші показники ведення процесу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Відбірає проби та виконує передбачені інструкцією аналізи. Обслуговує реактор з мішалкою, класифікатор, стрічкові конвеєри, колони, витравні башти, змішувачі, збірники, відцентрові, заглибні та дозувальні насоси, фільтри, вентилятори, ємкості, контрольно-вимірювальні прилади, арматуру, комунікації та інше устаткування. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту. Виконує простий ремонт устаткування.