2-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде простий технологічний процес хлорування під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Готує та завантажує сировину. Вивантажує продукт. Відбирає проби. Очищає устаткування. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: суть процесу хлорування; принцип роботи та правила обслуговування основного та допоміжного устаткування; схему арматури та комунікацій; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готової продукції; правила відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде простий технологічний процес хлорування ропи, бурових вод, вапняного молока у виробництві хлороформу, депресатору, отримання розчину гіпохлориту натрію, а також веде процес хлорування середньої складності під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Подає в апарати хлор, хлористий водень та повітря. Зливає готовий продукт та передає на наступні технологічні стадії. Усуває несправності в роботі устаткування. Обслуговує устаткування.
Повинен знати: суть процесу хлорування; будову, принцип роботи та правила обслуговування основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; правила відбору проб; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готової продукції.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника хлорування 2 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
Ведення процесу хлорування: бурових вод, вапняного молока у виробництві хлороформу, ропи.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде середньої складності технологічний процес хлорування. Регулює подачу хлору, хлористого водню та повітря. Підігріває або охолоджує реакційну масу, хлорує в присутності каталізатора або ініціатора. Провадить розгонку, нейтралізує, відстоює, сушить. Уловлює та очищає відхідні гази. Контролює та реґулює параметри технологічного режиму, які передбачені регламентом: температуру, тиск, вакуум, концентрацію хлору у відхідних газах, якість продукту та інші за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Розраховує сировину та вихід готової продукції. Виконує аналізи. Обслуговує хлоратори, реактори, колони та печі хлорування, конденсатори, нейтралізатори, сепаратори, скрубери, відгінні куби, холодильники, насоси та інше устаткування і комунікації. Обпресовує устаткування перед пуском стиснутим повітрям або азотом. Виявляє та усуває причини відхилень від норм технологічного режиму та несправності у роботі устаткування. Керує апаратниками нижчої кваліфікації за їх наявністю.
Повинен знати: технологічний процес хлорування та способи його регулювання; будову, принцип роботи та правила обслуговування основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; правила відбору проб; методику проведення аналізів; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готової продукції.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника хлорування 3 розряду - не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде складний технологічний процес хлорування або середньої складності з одночасним керівництвом апаратниками нижчої кваліфікації. Регулює подавання сировини в апарати. Спостерігає за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та засобами автоматики, за станом та роботою устаткування, яке обслуговується. Виявляє та усуває причини відхилень від норм технологічного режиму. Усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту. Виконує простий ремонт устаткування та комунікацій. Провадить контрольні аналізи.
Повинен знати: технологічний процес хлорування та способи його регулювання; будову та правила обслуговування основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; методику проведення аналізів; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готової продукції.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника хлорування 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
Ведення процесу хлорування у виробництві технічного хлорофосу, хлорнітробензойної кислоти або хлорування одночасно понад трьох продуктів.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде складний технологічний процес хлорування або середньої складності та керівництво апаратниками нижчої кваліфікації. Керує технологічним процесом та регулює його відповідно до робочих інструкцій. Заміряє витрати сировини та вихід готового продукту з оцінює їх якість за результатами аналізів. Обслуговує технологічне устаткування, контрольно-вимірювальні прилади та засоби автоматики. Бере участь в ремонтних роботах.
Повинен знати: процеси хлорування та способи їх регулювання; будову та правила експлуатації основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій; методику проведення аналізів; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готової продукції.
Кваліфікаційні вимоги. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника хлорування 5 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
Ведення процесу хлорування технічного гексахлорану, пірідоксину, фолієвої кислоти та чотирихлористого кремнію безперервним методом, а також ведення процесу хлорування епіхлоргідріну, чотирьоххлористого вуглецю та перхлоретилену.