1-й розряд
Завдання та обов’язки. Виконує роботи під керівництвом маркшейдера під час знімання, нівелювання, вимірювання, замірах під час проведення гірничих виробок, будівництва шахтових стовбурів, під час спорудження об’єктів шахтової поверхні, споруд спеціального призначення. Проміряє відстані. Встановлює рейки, тички, штативи та виски. Освітлює лінії виска і позначок нівелірної рейки. Очищає, протирає, переносить, установлює геодезичні та маркшейдерські інструменти і прилади. Закріплює репери і маркшейдерські пункти. Бере участь в оформленні документації.
Повинен знати: назви, призначення і правила поводження з геодезичними та маркшейдерськими приладами, вимірювальними інструментами і правила догляду за ними; маркшейдерські та геодезичні знаки й правила їх установленням основні поняття про рельєф місцевості; розташування і призначення гірничих виробок; найпростіші маркшейдерські плани; систему сигналізації; порядок зберігання, видавання і приймання інструментів і приладів.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
Завдання та обов’язки. Встановлює маркшейдерські та геологічні прилади на місці робіт. Установлює маркшейдерські та геологічні знаки і репери. Закладає тимчасові і постійні пункти маркшейдерського улаштування і репери, виконує їх зовнішнє оформлення. Бере участь у детальному маркшейдерському зніманні гірничих виробок. Замальовує та оформляє документацію прохідних гірничих виробок, бере участь в обробленні матеріалів, обчислює висотні позначки (перевищення) точок і горизонтальні відстані до точок знімання. Бере участь у нанесенні результатів знімання на маркшейдерський план. Переносить позначки на місцевість за допомогою рівня.
Вираховує або виміряє планіметром площі дільниць. Виконує роботи з засічки знімних точок і тахеометричної зйомки. Заготовляє та встановлює розпізнавальні знаки для стереофото-грамметричних зйомок. Стежить за тріщинами і заміряє їх у гірничих виробках. Виконує підготовчі роботи під час фотознімальних і фотолабораторних робіт. Бере участь у замірюванні виїмкових потужностей очисного простору, в проміжному замірюванні просування гірничих виробок і обсягу їх ремонту, замірюванні щілин у гірничих виробках. Розбиває пікети у другорядних гірничих виробках, доглядає за геодезичними і маркшейдерськими приладами та інструментами. Ставить і центрує візирні цілі за допомогою висків.
Повинен знати: призначення теодоліта, нівеліра, гірничого компаса, спеціальних геодезичних і маркшейдерських приладів та устаткування; порядок і способи установлення геодезичних і маркшейдерських приладів, знаків та реперів; основні методи і порядок виконання маркшейдерської зйомки та нівелювання; основи ведення гірничих робіт; основні поняття про зрушення гірських порід; методи опрацювання матеріалу маркшейдерської зйомки; найпростіші маркшейдерські плани; правила перенесення позначок на місцевість; способи центрування візирних цілей за допомогою висків; правила проведення і методи фотолабораторних робіт; правила поводження з переносними низьковольтними джерелами електроенергії.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією гірника на маркшейдерських роботах 1 розряду не менше 0,5 року.
3-й розряд
Завдання та обов’язки. Визначає габарити гірничих виробок, виїмкові потужності очисного простору, глибину і напрям буропідривних свердловин, лінійні параметри зрушення гірських порід. Контролює оперативні проміри проектних параметрів гірничих виробок. Бере участь у відповідальних зйомках стереофотограмметричним, звуколокаційним методами, а також з застосуванням гідроскопічних, лазерних приладів, радіо- і світлодалекомірів під керівництвом маркшейдера. За вказівкою маркшейдера знімає зсувні деформації бортів розрізів, кар’єрів, відвалів.
Виконує роботи щодо фотоконтролю за завантаженням транспортних посудин. Визначає об’єми завантаження посудин за фотознімками. Здійснює інструментальний поділ геологорозвідувальних виробок. Виконує світлокопіювальні роботи, бере участь у визначенні обсягу виконаних гірничих робіт, фактичних розмірів перерізу споруджуваних гірничих виробок, оформленні маркшейдерської документації, графічних матеріалів — планів, розрізів. Розбиває пікети в капітальних гірничих виробках. Спрямовує гірничі виробки і свердловини за висками або за допомогою нескладних інструментів (кутомірів).
Бере участь у побудові опорних маркшейдерських мереж, у зйомках підвищеної точності під час проведення гірничих виробок зустрічними вибоями і біля небезпечних зон, у перевірці профільної зйомки вертикальних стовбурів, горизонтальних положень і перевищень під час теодолітної зйомки. Установлює і визначає місцезнаходження шляхових реперів. Бере участь у встановленні та приведенні до належного стану найточніших маркшейдерських інструментів і приладів.
Повинен знати: основні методи маркшейдерської зйомки і обчислення; технологію ведення маркшейдерських робіт; застосовувані прилади і правила їх експлуатації; правила ведення стереофотограмметричних робіт; способи визначення виконаного обсягу гірничих робіт і фактичних розмірів перерізу здійснюваних гірничих виробок; методику обчислення гірничої маси в транспортних посудинах за фотознімками; основні поняття про зрушення гірських порід; порядок заповнення, облік і зберігання документації; правила експлуатації лічильно-обчислювальної техніки; порядок установлення і визначення стану шляхових реперів; будову світлокопіювальної установки і правила роботи з аміаком; правила інструментального створення напрямів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією гірника на маркшейдерських роботах 2 розряду не менше 1 року.
Примітка. Уразі проведення маркшейдерських зйомок підземних гірничих виробок у складних гідрогеологічних і тектонічних умовах за наявності залишкових напорів підземних вод або небезпечних за гірничими ударами тарифікація проводиться на один розряд вище.