RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Публикации о работе
  3. Работодателю
  4. Рынок труда Украины
  5. Безперебійна робота під час блекаутів: як адаптуватися компаніям та працівникам

Безперебійна робота під час блекаутів: як адаптуватися компаніям та працівникам

28.11.2024 114
Безперебійна робота під час блекаутів: як адаптуватися компаніям та працівникам

Безперебійна робота під час блекаутів: як адаптуватися компаніям та працівникам

28.11.2024     114

Аналітики інвестиційної компанії Dragon Capital в щорічному економічному прогнозі припустили, що ця зима минатиме в Україні з помірним дефіцитом електроенергії. «Укренерго» натомість прогнозує три сценарії відключень світла. Хай там як, компаніям і співробітникам слід завчасно потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.

Як досягти максимальної продуктивності праці?

Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Сучасні житлові комплекси вже починають орієнтуватися на енергонезалежну модель новобудов. Звичайно, резервна система живлення в багатоповерхівках не покриє всі потреби мешканців, але воду й опалення забезпечити цілком здатна. І працівник, який працює з дому, маючи зарядну станцію з повним зарядом, зможе працювати в комфорті і теплі, з кавою і працюючим ліфтом.

Повсякденна реальність спонукає до впровадження додаткових внутрішніх правил поведінки в компанії. Підготуйте пам’ятки економного поводження з е/енергією, почепіть їх у службових приміщеннях та в офісі на видноті. Вимагайте від працівників вчасно заряджати пристрої та вимикати світло й техніку, коли полишають офіс. Прорахуйте, які альтернативні джерела живлення вам вигідно встановити: генератори, акумулятори чи зарядні станції. Подбайте про підключення резервного живлення в щитову вашого офісу. Коли е/енергія зникне, резервна система ввімкнеться за 0,2 секунди. Складається така система з інвертора та акумулятора. Підключити її зможуть навіть люди без профільної освіти електрика.

Безперебійній роботі і максимальній продуктивності праці сприятиме й відчуття безпеки в працівників. Тому наявність укриття поряд з роботою — це важливо. А частина підлеглих, щоб не зривати дедлайни, зможе виконувати робочі задачі, перебуваючи в укритті.

Адаптація робочих графіків і права працівників

Чи не порушує роботодавець трудові права своїх працівників, коли змінює робочі графіки на власний розсуд? Згідно чинного законодавства — не порушує. Роботодавець має право змінювати не лише робочий графік, а й механізми його обліку. І при цьому він може узгоджувати графіки з працівниками, а може діяти на власний розсуд. Також роботодавець лишає за собою право перемістити підлеглих на інші робочі місця, де ситуація з електрикою краща. Переміщати працівників у межах населеного пункту можна без їхньої згоди.

Але й права працівників ніхто не скасовував. Роботодавець може вимагати звичний результат праці тоді, коли створив необхідні умови роботи. Необхідні умови роботи передбачають забезпечення й електроенергією. Звісно, роботодавці не завжди здатні забезпечити працівників належними умовами праці. З об’єктивних причин. Але в такому разі й звичних обсягів роботи теж не мають права вимагати.

Простій виробництва, вимкнення е/енергії і оплата праці

Чи оплачує компанія час простою працівникам? Так, бо такий простій відбувається не з їхньої провини. Між іншим, оголошувати простій чи ні — це право, а не обов’язок роботодавця. Хоча оголошення простою може виявитися вигідним для компанії. Згідно зі 113-ю статтею КЗпП, час простою — якщо він не з вини працівників — оплачується з розрахунку 2/3 від тарифної ставки. Якщо простій не оголошено, сплачується повний оклад.

Чи існує ризик виникнення спірних моментів між роботодавцями і працівниками? Так, існує. Українське трудове законодавство виявилось неготовим до регулювання трудових відносин в умовах аварійних відключень. Проте компроміси завжди можна знайти, навіть в надзвичайній ситуації.

Комбінуємо, шукаємо варіанти і можливості

Ще один варіант забезпечення комфортної роботи — віддалена робота і гнучкий графік. З’ясуйте, хто з працівників може працювати віддалено; можливо, їм зручніше регулювати робочий час на власний розсуд. А чи законно роботодавцю змінювати режим роботи, підлаштовуючи його під вимкнення світла? Теоретично так, але пам’ятайте, що грамотний розподіл робочого часу вимагає певного планування. Передбачуваність і систематичність — теж важливі фактори, які треба враховувати в плануванні. Словом, змінювати щодня робочий розпорядок не вийде. На практиці підлаштуватися до вимкнень е/енергії можна лише в ситуації, коли графіки відомі бодай на тиждень вперед.

Сонячні панелі й акумулюючі станції

Ідеальний спосіб, як здобути бодай часткову енергонезалежність — монтаж сонячних панелей на даху комерційних будівель. Мінусів два: недешеве обладнання і зниження ефективності в хмарну погоду й осінньо-зимовий період. З плюсів — ви повністю (чи майже повністю) вирішите проблему забезпечення працівників електроенергією. Бо якщо зможете власними силами виробляти 60% е/енергії від свого обсягу споживання, відключення вам не загрожуватимуть. Таке рішення ухвалили на засіданні уряду наприкінці листопада.

Дізнайтеся про грантові програми в своєму місті та області, які спрямовані на підтримку енергетичної стійкості бізнесу; залучайте інвесторів, якщо є така опція. Приміром, власники бізнесу у Вінниці можуть отримати до 1 млн гривень компенсації за монтаж відновлюваних джерел е/е чи акумулюючих станцій. Звичайно, ця компенсація прив’язана до податків, сплачених у міський бюджет. Та для когось ця державна компенсація може стати вигідним рішенням.

Сонячні панелі

Відновлювальна енергія і ринки Європи

Відмова від генераторів та дизелів, перехід на відновлювальні види енергії цілком відповідає європейському енергетичному курсу на найближчі десятиліття. Це означає, що експортно орієнтований бізнес може претендувати на європейський ринок. Складова ЕКО має вагу на європейських ринках, тож бізнес, який використовує екологічні види енергії, отримає більше перспектив у країнах Європи для реалізації своєї продукції.

Інший важливий момент полягає в тому, що перехід бізнесу і виробництв на зелену енергію зменшує навантаження на енергосистему в цілому. Та й децентралізація енергетичного сектору сприяє стійкості української енергосистеми в цей складний час.

Читайте также


↑ Наверх