Ринок праці більш не обмежується кордонами України. Як не крути, та - де офіційно, а де – не зовсім, але українці продовжують працевлаштовуватися за кордоном.
Як стало відомо Jobs.ua, з 1 липня поточного року, зростає вартість де-яких послуг, щодо отримання закордонних паспортів громадянами України.
Згідно з інформацією з Міністерства внутрішніх справ, витрати міграційної служби, майже удвоє збільшилися, у зрівнянні з показниками 2017 року, при цьому собівартість послуг Служби виросла на 44,2%. Це підштовхнуло Міністерство до внесення пропозицій, щодо перегляду тарифів для населення на деякі послуги міграційної служби.
Так, повторна видача громадянського паспорту у разі його втрати буде коштувати від 126 до 252 гривень, відповідно до терміну у який документ бажають отримати.
Закордонні паспорти також «дорожчають». Тепер, за отримання такого документу, у тому числі, повторного, доведеться заплатити від 352 до 704 гривень. Звичайно, крім оплати цих тарифів, громадяни повинні сплатити вартість бланку паспорта та послуги, наданні центром по обслуговуванню.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.