Буває, що навіть, маючи гарну роботу, людину переслідує відчуття знаходження не на своєму місці. Під впливом цього настрою, дуже часто, багато хто наважується на радикальні зміни у своєму професійному та не тільки житті, маючи у фіналі, фіаско. Насправді, причинами такого вашого стану може стати те, що ви банально «переросли» ту роботу, яку виконуєте.
Jobs.ua пропонує подивитись на свою роботу під новим кутом, якщо вас щось не влаштовує, при відсутності явних ознак того, що робота «не ваша».
Одною з перших ознак того, що непогана та ще не так давно, цікава робота вже не для вас, може стати відчуття нудьги. Згідно з офіційним психологічним словником, така назва закріпилася за станом людини у якому вона «спокійно спостерігає за свого зниженням інтересу до роботи». Саме таке «спокійне спостерігання» на фоні щоденного виконання одних й тих обов’язків, стане першою ознакою того, що вам треба прагнути к іншим, більш цікавим завданням та обов’язкам.
Також, якщо без суттєвих причин, вже деякий період ви відчуваєте труднощі із концентрацією на робочому процесі та ви впевненні, що це не прояви прокрастинації, це також може показати на те, що час «рости» вже настав.
Звичайно, якщо ваша посада не має змоги стати наступною сходинкою кар’єри, треба думати про зміну роботодавця. У інших же випадках, не треба квапитися з рішенням, роздивившись навколо, як можна проявити себе на знайомих полях знайомої компанії.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?