Робоча міграція – характерне для сьогодення явище, з яким зіткаються більшість європейських країн.
«Перетікаючи» з менших до більших «водойм», кадри залишають порожніми робочі місця в своїх рідних країнах, які в той же час заповнюють кваліфіковані шукачі з країн, чия економіка знаходиться ще на рівень нижче.
Сьогодні, в Україні шукають кваліфікований медичний персонал представники Естонії, яка потерпає від відтоку власних лікарів до Швеції та Фінляндії. Сьогодні, це одна з найпопулярніших тем всіх прибалтійських ЗМІ, зокрема сусідньої до Естонії Латвії, передає Jobs.ua.
Одна з естонських клінічних лікарень, розташована у Кохтла-Ярве, вже на постійній основі розміщує на тематичних ресурсах оголошення щодо набору лікарів з країн колишнього СРСР, таких як Україна, Молдова та Росія. Тільки за останній час, у лікарні працевлаштувалося 40 лікарів-іноземців, й ця тенденція продовжує набирати оберти, поширюючи свій вплив й на інші лікарні країни.
Популярність роботи у вищеназваної клініці пояснюється дуже просто. Зокрема сучасних умов роботи й самого новішого обладнання, лікарня впевнено пропонує усім охочім спеціалістам, саму велику зарплатню для лікарів у країнах Балтії.
Ну, а це, як відомо, дуже непоганий для людини, стимул працювати.
Цікаво, що у квітні поточного року, Естонія очікує на реформу, яка гарантує лікарську зарплатню – не менш ніж 1 600 євро (на руки), при зарплатах молодшого медичного персоналу у 900 євро. Але, згідно з інформацією, отриманою з латвійського ТБ, вже зараз зарплатня «просто гарного» лікаря в Естонії дорівнює 2 500 євро, а «дуже гарні» заробляють ще більше.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!