Нині банківська система є напівзакритим професійним середовищем, яке поповнюється кадрами з інших галузей економіки. Потрапити на роботу в банк людині, яка раніше там не працювала і не мала досвіду з відповідної спеціальності, складно. Ринок праці банківських спеціалістів став консервативнішим, зважаючи на специфіку роботи, однак він залишається професійним. Серед робітників банків виділяються такі групи спеціалістів:
У ринку свої закони, або Чому знижується попит на банківських спеціалістів?
У банках різних категорій існує тенденція щодо об’єднання чи навпаки, роз’єднання згідно зі спеціалізацією окремих ділянок банківської бухгалтерії, наприклад, валютних операцій, операцій із дорогоцінними металами, оподаткуванням, юридичною роботою (арбітражні процеси, робота з угодами, нерухомість) тощо. На такі ділянки роботи банки воліють готувати спеціалістів самостійно або переманювати з інших фінансових закладів. А ще поєднувати нові і старі функції за рахунок підвищення навантаження на персонал. Таким чином знижується попит на персонал і зростає ринок безробіття. Дослідження свідчать: лише третя частина спеціалістів має змогу знов улаштуватися на роботу в банк, а іншим доводиться докорінно змінювати профіль діяльності або переходити з роботи в банку на роботу в галузевих, регіональних корпораціях та бюджетних структурах (приблизно 60% фахівців). Опинившись без роботи, претендувати на рівноцінну посаду в банку може тільки 30% спеціалістів; на посаду, вищу за попередню — 5% та на посаду, нижчу за попередню — 65% від загальної кількості (в основному за рахунок великого рівня безробіття).
Рух спеціалістів
Рух спеціалістів з одного банку в інший відбувається повсюдно з певною регулярністю. Ця міграція зумовлена пошуком комфортніших умов праці: зайняти вищу посаду або таку саму, але з більшою платнею, чи перехід на тих самих умовах у банк іншої категорії (існують варіанти: з великого банку до середнього на вищу посаду і таку саму платню або з середнього банку до більшого на таку ж посаду і більшу платню). Іноді поштовхом до міграції є банкрутство. Головні причини вимушеної міграції працівників:
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».