Чи не кожен випускник мріє одразу після закінчення навчального закладу відшукати пристойну роботу. Воно й зрозуміло: не терпиться розпочати вдалу кар’єру, віднайти роботу своєї мрії та зарекомендувати себе як чудового працівника. Але типові помилки випускників, яких вони припускаються при пошуку своєї першої роботи, доволі часто призводять до невдачі: компанії відмовляють, а зачароване коло «потрібен досвід роботи, а його немає» не дає змоги працевлаштуватися і достойно заробляти одразу після завершення навчання. І про високу конкуренцію на ринку праці теж не будемо забувати.
Ми зібрали для вас помилки випускників при пошуку роботи, яких можна уникнути, якщо правильно підійти до усіх моментів, пов’язаних з першим працевлаштуванням.
Резюме – це документ, в якому ви подаєте короткі відомості про себе, про свою трудову діяльність, професійні успіхи та досягнення. Зрозуміло, що резюме у випускника ВНЗ буде коротким і небагатослівним, на одну сторінку. В будь-якому випадку, «води» лити не потрібно – рекрутеру це одразу кинеться в очі.
Про що ж тоді писати в резюме?
Зверніть також увагу на статтю Ознаки успішного резюме – що потрібно і що не потрібно писати. Інформація, викладена в цій статті, допоможе суттєво покращити цей важливий документ.
Що це означає? Що ви без досвіду, це зрозуміло, і хочете, щоб роботодавець усього вас навчив. Але рекрутерам не до вподоби такі категоричні заяви, на кшталт «Я хочу працювати в компанії, яка буде розвивати мене як професіонала». Це виглядає так, начебто ви перекладаєте усю відповідальність на роботодавця.
Безумовно, чимало компаній, бажаючи вливання «молодої крові», готові брати випускників або навіть студентів без практичного досвіду, щоб у процесі всього їх навчити. Про це, до речі, вони можуть зазначити у вакансії. Але випускникам важливо також зрозуміти, що таких претендентів багато, і перевагу над іншими кандидатами отримає той, хто самостійно докладає зусиль для свого професійного розвитку. Це означає відвідування різноманітних курсів, вебінарів, лекцій, знайомство із спеціалізованою літературою. Тому обов’язково поділіться на співбесіді, що ви вже зробили для свого професійного становлення і над чим працюєте зараз, щоб отримати роботу мрії.
Безперечно, достойна зарплата, як і можливість кар’єрного зростання – важливі, але надмірна зосередженість випускника на цьому питанні може зіграти не на його користь. Річ у тому, що працівник, мотивований тільки фінансовою стороною справи, не може вважатися добрим працівником. А кожна компанія хоче бачити в своєму активі спеціалістів, яких цікавить не лише рівень заробітної плати. І якщо ви бачите в анкеті кандидата графу «Бажаний рівень зарплати», проаналізуйте спершу ринок праці та розвідайте, яку оплату пропонують інші компанії на обраних вами позиціях. І не забувайте той важливий факт, що зростання ваших професійних вмінь так чи інакше вплине на рівень заробітної плати в майбутньому. Тому краще зосередьтеся на цьому.
Не очікуйте того, що рекрутери розглядатимуть надіслане вами резюме на невідповідну позицію. Його просто обминуть увагою, і зосередяться на розгляді більш підходящих пропозицій. Щоб уникнути ігнору з боку роботодавців, краще створіть декілька резюме та мотиваційних листів на ті вакансії, які вас зацікавили.
Отже, утримайтеся від розсилання резюме наосліп; натомість проаналізуйте перед надсиланням цікаві вам сфери праці і дайте відповіді на наступні питання:
Якщо відчуваєте брак інформації, відшукайте на відповідних ресурсах (приміром, LinkedIn) фахівця, який знається на обраній вами сфері. Зверніться до нього із проханням про консультацію. Не бійтеся цього зробити: у гіршому випадку вам відмовлять, у кращому – допоможуть.
Коли ви наткнулися на вакансію, у якій компанія зазначає, що готова взяти на роботу навіть випускника навчального закладу, та ще й без досвіду – немає нічого дивного, що у відповідь «прилетять» десятки, а то й сотні резюме. І якщо ви не отримали зворотного зв’язку, стримано нагадайте про себе. Попросіть, щоб вас проінформували стосовно наступних етапів відбору кандидатів. Не зайвим буде попросити тестове завдання, якщо ви хочете переконатися в тому, що у вас достатньо вмінь і навичок, щоб пробуватися на цю вакансію.
Але пам’ятайте, що нагадування про себе не повинно переростати у нав’язливість. Не переслідуйте рекрутерів у соцмережах чи безкінечними електронними листами – всім без винятку не сподобається така нав’язлива поведінка.
Звісно, нагадування про себе не дасть жодних гарантій, що вас візьмуть на роботу. Але, принаймні, ви матимете шанс отримати зворотній зв’язок, щоб підтягнути деякі свої компетенції і вже наступного разу сміливіше почуватися у такій ситуації.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».