Нехай назва статті не видається вам дивною, адже мова піде про вкрай цікаву річ – як прийти сферу програмування і стати тією особистістю, про яку ви таємно мрієте в душі? Стати успішним і затребуваним ІТ-фахівцем на ринку праці, який вміє працювати і в команді, і наодинці, і який вміє, будемо чесно, заробляти пристойні гроші, бо достойний цього. Просто тому що достойний, не більше не менше.
Отже, як стати такою особистістю? Давайте розглянемо деякі важливі аспекти цього питання.
Бажання потішити своє его чи проблема власного саморозвитку – що змусило вас прийти в сферу ІТ? Чи працювали ви раніше в службах техпідтримки, наприклад? Чи в колл-центрах оператором? Якщо вам доводилося перед входженням у середовище ІТ працювати на суміжній технічній спеціальності, ви зрозумієте, про що далі піде мова. Бо говорячи про егоїзм, неможливо не згадати про принцип Колізею, який панує у подібних колективах. Тобто кожен сам за себе, і якщо ти вижив – працюєш, а якщо ні – будь ласка, звільняйся, тебе тут силою ніхто не тримає. На твоє місце прийде хтось інший.
І подібний підхід ніби й можна зрозуміти. В таких колективах плинність кадрів значна, і пояснювати новому стажеру те саме, що зовсім недавно пояснював іншому новачку, не надто хочеться. Ті ідеї і принципи, які сповідують згуртовані команди, тут просто відсутні. І в технічного спеціаліста може скластися, що в ІТ-сфері справи аналогічні. Але це зовсім не так.
І це зовсім не перебільшення, тому що над потужними проектами повинна працювати потужна команда. А кожна згуртована команда складається з іноді таких різних людей, що з боку може видатися дивним, як можуть працювати разом такі несхожі між собою люди. Але якщо кожен працює на команду, а власні амбіції тримає під контролем, то й результат буде відповідний.
Ви готові працювати в команді? Готові поставити загальну мету вище за власні амбіції? Якщо так, ви теж навзамін отримаєте чимало: повну підтримку у всіх питаннях від будь-кого з команди, детальні пояснення з розгорнутими прикладами, якщо виникне така потреба. І так – щоразу, якщо ви чогось не розумієте, бо програмування – це така річ, коли іноді найдосвідченішим програмістам потрібно добре помізкувати над тією чи іншою задачею. А що вже казати про новачків у сфері ІТ, які тільки почали опановувати цей захоплюючий світ програмування?
З усього вищесказаного можемо сформувати чудове правило, якщо хочете стати в сфері ІТ тим, ким ви хочете стати: допомагайте колегам, приділяйте їм свій час, пояснюйте що незрозуміло. І будьте певні – вам теж допоможуть, бо так діє команда – один за всіх і всі за одного. Гарна фраза, чи не так? А хіба працівники ІТ-сфери – не інтелектуальні мушкетери ХХІ століття?
Нерішучість і страх перемін не повинні вам завадити різко змінити напрям діяльності, якщо вам сподобається щось інше. Припустимо, ви прийшли працювати розробником ПЗ, але захопилися тестуванням мобільних додатків. Або працювали в техпідтримці, але хочете вивчити одну з мов програмування і створювати додатки для смартфонів. Важливо зрозуміти для себе, наскільки сильно ви хочете перемін, і реально зважити свої шанси. Якщо ви бачите перспективи на десять, двадцять років уперед в омріяній вами спеціальності – то чому, власне, вагатися? Навіть якщо для отримання перших помітних результатів потрібно буде витратити півроку-рік, але ж далі все буде рухатися тільки вгору, і позначку «досягнуто» можна переставляти догори стільки разів, скільки вам заманеться.
Може трапитися, що після блискучого проходження курсів програмування чи тестування ПЗ вас переслідуватимуть невдачі на співбесідах. Не впадайте у відчай, а краще проаналізуйте, що не так, у яких саме моментах ви «просідаєте». Може трапитися так, що знаєте добре теорію, а проблема полягає у відсутності практичного досвіду; можливо, потрібно трохи попрактикуватися, навіть безкоштовно, щоб здобути той безцінний досвід, який і допоможе пройти наступну співбесіду.
Що важливо зрозуміти, якщо хочете прийти в сферу ІТ і стати тим, ким ви бачите себе в своїх думках – будьте ініціативними, постійно намагайтеся покращити те місце, де ви працюєте. Це не означає, що потрібно одразу ж братися за щось грандіозне, зовсім ні. Почніть з чогось малого, що допоможе автоматизувати якісь рутинні процеси, діліться цими секретами з колегами, знаходьте в собі сили довести початі справи до кінця.
Давайте поблажки собі та своїм колегам по роботі. Пам’ятайте, що всі ми маємо право на помилку, і це стосується зараз не так написання рядків коду чи тест-кейсів, як тонкощів людської комунікації. Якщо людина щиро вибачається за свою поведінку, то, напевно, варто забути про її промах і рухатися далі.
Те ж саме стосується самого себе. Вигорання, незадоволення собою та багато інших негативних моментів супроводжуватимуть нас впродовж життя. Оскільки від цих речей нікуди не дітися, потрібно час від часу давати собі поблажки. Якщо настає вигорання, в такі дні складно працювати натхненно. Та й взагалі – просто працювати. Як протидіяти цьому? Частіше беріть відпустку, міняйте локацію, з якої працюєте (коли віддалена робота, зробити це досить легко), плануйте робочі дні в календарі. Основний смисл, який несуть ці дії – це відновитися психологічно, щоб з новими силами іти на роботу і ставати тим, ким ви хочете стати.
Прояви дискримінації на співбесідах зазвичай не вибиваються зі стандартного кола питань. Хоча іноді HR-спеціалісти можуть і здивувати. Сьогодні з’ясовуємо, як відповідати кандидату в подібних ситуаціях.
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.