При укладенні строкових трудових договорів працівники подають заяву, в якій вони просять прийняти на відповідну роботу за строковим трудовим договором із за¬значенням конкретного строку чи на час виконання робіт.
При укладенні строкових трудових договорів працівники подають заяву, в якій вони просять прийняти на відповідну роботу за строковим трудовим договором із зазначенням конкретного строку чи на час виконання робіт.
Коли термін дії строкового трудового договору закінчується, то працівника звільняють з роботи на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП, закінчення строку договору (п. 2 і З ст. 23 КЗпП), крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 391 КЗпП. Тобто, якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.
Одним із різновидів письмових строкових трудових договорів є контракт, який можна укласти (за певних обставин і на відповідні посади) тільки у випадках, прямо передбачених в законах України, яких налічується на сьогоднішній день 44...
Інколи виникає потреба прийняти на роботу працівника на період відсутності постійного працівника, наприклад, на період надання працівниці відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох або шести років.
У цих випадках застосовується п. З ст. 23 КЗпП, тобто укладається строковий трудовий договір на час виконання певної роботи, адже роботодавець ще не знає конкретної дати, коли мати захоче перервати свою відпустку для догляду за дитиною (вона має право зробити це в будь-який час).
Переведення працівників, які працюють за безстроковим трудовим договором, на строковий трудовий договір не допускається.