Переможна Україна майбутнього має постати геть іншою державою – могутньою, розвиненою, технологічною. Найголовнішими мотиваторами цього процесу стануть саме діти. Адже не тільки для себе, але й для них, у першу чергу, ми будуватимемо оновлену державу.
Уже 17 липня діти матимуть унікальну можливість створити власними руками Україну Перемоги та спланувати реконструкцію наших тимчасово окупованих територій – «Таврійської Долини» на безоплатному онлайн ІТ-марафоні від ІТ-академії для дітей GoITeens.
Марафон розрахований на дітей 7-17 років, які працюватимуть за трьома напрямами (на вибір):
Подія триватиме з 17 по 21 липня, до неї долучаться багаточисленні партнери: MEGOGO, Socar, Контора Pi, Kharkiv IT cluster, Lun ua, Мій клас та чимало інших.
Серед партнерів марафону – благодійний фонд «Благомай». Адже марафон має на меті також залучити дітей позбавлених батьківського піклування, дітей військовослужбовців та ветеранів, допомогти їм спробувати себе в ІТ та створити свої перші самостійні проєкти.
Протягом події на дітей чекають не тільки захопливі завдання, але також численні розваги в Discord та стріми на YouTube-каналі GoITeens @go_iteens.
У фіналі марафону дітлахи, які виконали всі завдання, отримають цінні подарунки та зможуть долучитися до розіграшу призів від партнерів.
Календар розважально-освітніх подій вашої дитини буде неповним без участі в онлайн ІТ-марафоні «Таврійська долина», тож запрошуємо до реєстрації!
Усі деталі в Instagram: @go_iteens
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.