Сьогоднішній воєнний час визначає низку питань, щодо врегулювання трудових відносин між роботодавцем та працівником. Велика їх кількість стосується саме тих працівників, що стали добровольцями, були мобілізовані, вступили на військову службу за контрактом у разі виникнення кризивої ситуації або вступили в лави тероборони. Звісно ж, подібний статус кожного такого працівника вимагає особливих пільг та ведення нормативно правової документації роботодавцем. Як відмічати, як оформлювати та як виплачувати заробітну плату працівникам, що виконують військовий обов’язок та військову службу, розбираємось сьогодні на Jobs.ua.
Працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів. Тому відношення між роботодавцем та працівником унормовані відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» в редакції від 08.02.2015 року зі змінами, внесеними Законом України від 15.01.2015 р. №116-VIII, за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації чи то введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності.
Згідно з ч. 3 ст. 119 КЗпП, мобілізованим працівникам нараховується компенсація в межах середнього заробітку, який розраховується, враховуючи заробітну плату за попередні два місяці (відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100). Не проводити виплати середнього заробітку підприємство не має права.
Найважливішим питання для кадровика є правильне оформлення працівника, що відбуває воєнну службу. По-перше, необхідно видати наказ щодо увільнення працівника від роботи та виконання посадових обов’язків на воєнний період із збереженням середнього заробітку. При цьому ніякий запис в трудову книжку вносити не потрібно. Щодо тих працівників, які були зараховані до складу добровольчих формувань територіальних громад, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів ЗСУ. Тож за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, також зберігають місце роботи, посада і середній заробіток. Підставою при цьому є підписаний контракт.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».