Премьер-министр Украины Гройсман, в очередной раз акцентирует внимание на необходимость контроля над соблюдением выплат заработной платы с учетом новых постановлений об ее минимальном размере.
Так, по словам премьера, правительство уделяет особое внимание соблюдению новых сумм минимальной заработной платы при выплате зарплат украинцам. Для этого не только создается специальный орган, призванный контролировать соблюдение вступившего в силу Закона, но и целый ряд мер – наказаний за его игнорирование.
Гройсман подчеркнул, что несоблюдение принятого закона установившего минимальную украинскую зарплату в размере 3200 гривен, есть не что иное, как пренебрежение правами человека. И те, кто готов содействовать подобному, будут немедленно наказаны, в отличие от «честного бизнеса», способствующего созданию «нормального климата для развития».
На вопрос журналистов об опасностях использования нового закона и органов контроля за его исполнением, как инструментов давления на отечественный бизнес, премьер подчеркнул, что будет осуществляться и контроль за чиновниками, во избежание такого положения вещей.
Назвав принятые постановления «вертикалью Правительства», Владимир Гройсман заверил в том, что Министерство социальной политики готово принимать безапелляционные решения в отношении любых чиновников, которые будут уличены в такой нерадивости.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?