Коли робота не подобається – її треба змінювати негайно. Але, далеко не кожен наважиться це робити одразу, без підготовки. Та, й підготувавшись до такого кроку, можна не наважитися його зробити.
Так, мова йдеться не про пошук нового робочого місця, а про зайняття чимось зовсім новим, можливо про що, ви мріяли у ранньому дитинстві. Досить цікава ідея, покинути рутину та почати «з початку» особливо у випадках, коли поточна робота - лише тимчасовий заробіток, що поневолі перетворився у стаціонарний труд.
Змінювати, звичайно треба, але у будь-якому зрілому віці, такі кроки обумовлюють певний відсоток вдачі. Тож до цього треба бути готовим.
Готуватися до таких змін необхідно заздалегідь, починаючи думати про те, що на вас чекає. Незважаючи на серйозність бажання, таке рішення не слід приймати «тут й зараз». Як не крути, але робота в вас є. Проте, чи вдасться швидко почати заробляти на новій стежці - поки що не відомо.
Приймаючи рішення про кардинальну зміну напрямку професії, проаналізуйте де-кілька ключових аспектів з вашого життя:
Почніть робити записи, вносячи туди все, що ви думаєте про свою поточну роботу. Визначайте всі «за» та «проти». Багато хто не дуже полюбляє свою робочу спеціалізацію, але цінує те, що дає йому його посада. Наприклад, це можливість подорожувати чи навчатися, реалізація свого внутрішнього світу та інші, здебільше, нематеріальні цінності.
Якщо, список «поганого» на поточній роботі, безумовно більший, ніж «колонка з «плюсами» й ви самі розумієте, що готові залишити це місце, починайте розбиратися в своїх бажаннях.
Буває так, що людина міняє роботи та напрямки, ганяючи за матеріальними благами. Це невірний підхід, бо задля більших заробітків, набагато краще залишатися на одному місці та вибудовувати вертикальну чи горизонтальну кар’єри, щоб стати унікальним та незамінним робітником.
Пам’ятайте, що найчастіше, зміні роботи перешкоджають недостатні гроші, яких не вистачає на весь період пошуків й людина має повертатися до початку.
Заздалегідь підготувавшись до цього, ви зможете отримати шанс на те, що все вийде. Для створення фінансової подушки безпеки, можливо доведеться утискати себе у чомусь, скоротити усі можливі розходи та «відпочити» від відпочинку у барах , кінотеатрах та інших місцях, де дозвілля коштує грошей.
Починаючи шукати роботу, віднесіться до цього процесу дуже серйозно. Постійно шукайте зв’язки та знайомства, що можуть вас вивести на цікавий напрямок. Адаптуйте резюме під кожну вакансію – пишіть так, щоб не давати рекрутерові жодного шансу про вас забути.
Проаналізуйте можливий кар’єрний шлях на новій спеціальності та загальні перспективи, що можуть на вас чекати у новій галузі.
Для цього:
Все це необхідно для того, щоб не втратити роботу й час, необережно потрапив до галузі, що застаріла та зникає.
Також, перед такою кардинальною зміною професії, непогано десь повчитися. Звичайні курси, теж стануть у нагоду, та зможуть принести суто спеціалізовані знання, що буде враховано, як «плюс» кандидатові, коли ви прийдете на співбесіду.
У цьому житті, майже все можливо. Справа в тому, наскільки такі зміни потрібні та чи не стане ця авантюра загрозою для спокійного існування вас та ваших близьких. Якщо впевнені у собі та своїх силах, то – вперед. Змінювати ніколи ен пізно. Головне, робити це із задоволенням та підготовкою.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?