Бундестаг Німеччини знімає обмеження, щоб дозволити підприємцям «напряму» заключати контракти з іноземними робітниками.
Надихнувшись досвідом Польщі, щодо поповнення робочої сили на власному ринку праці за рахунок трудових мігрантів, Німеччина вже робить суттєві кроки у цьому напрямку, та погрожує переманити до себе усіх охочих до заробітку іноземних мігрантів.
Як дізнався Jobs.ua, для українських мігрантів це може стати гарною новиною, оскільки вже зараз, так би мовити «на нелегальному положенні», українські заробітчани заробляють в Німеччині в два рази більше, ніж у «легальної» Польщі. А, завдяки «масового виходу» іноземної робочої сили з польського ринку праці, економіка країни може втратити близько 1,5% ВВП.
Якби там не було, але брак близько 1 600 000 одиниць «робочих рук», підштовхує німців до послаблень у існуючому законодавству. Тому, це гарна новина не тільки для заробітчан, але, в чому й для країни, в цілому. Наприклад, по підрахункам, прийняття нових законів у Німеччини та легалізація українських заробітчан, може збільшити об’єм перерахувань ними коштів до України. Ці цифри,в же на наступний рік можуть складатиме близько 15 000 000 000 доларів США.
У самої Польщі, соціальні опитування серед роботодавців показали такі результати. 93% поляків – власників бізнесу позитивно налаштовані у тому, щоб в їхній країні працевлаштовували іноземців, 83% - зазначили суттєвий брак кваліфікованої робочої сили, 71% мали проблеми, через невчасну «легалізацію» іноземних робітників, в чому звинувачують місцеву бюрократію, а 29% жаліються, що втрачають контракти через те. Шо їм бракує робочих, в цілому.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.