Бундестаг Німеччини знімає обмеження, щоб дозволити підприємцям «напряму» заключати контракти з іноземними робітниками.
Надихнувшись досвідом Польщі, щодо поповнення робочої сили на власному ринку праці за рахунок трудових мігрантів, Німеччина вже робить суттєві кроки у цьому напрямку, та погрожує переманити до себе усіх охочих до заробітку іноземних мігрантів.
Як дізнався Jobs.ua, для українських мігрантів це може стати гарною новиною, оскільки вже зараз, так би мовити «на нелегальному положенні», українські заробітчани заробляють в Німеччині в два рази більше, ніж у «легальної» Польщі. А, завдяки «масового виходу» іноземної робочої сили з польського ринку праці, економіка країни може втратити близько 1,5% ВВП.
Якби там не було, але брак близько 1 600 000 одиниць «робочих рук», підштовхує німців до послаблень у існуючому законодавству. Тому, це гарна новина не тільки для заробітчан, але, в чому й для країни, в цілому. Наприклад, по підрахункам, прийняття нових законів у Німеччини та легалізація українських заробітчан, може збільшити об’єм перерахувань ними коштів до України. Ці цифри,в же на наступний рік можуть складатиме близько 15 000 000 000 доларів США.
У самої Польщі, соціальні опитування серед роботодавців показали такі результати. 93% поляків – власників бізнесу позитивно налаштовані у тому, щоб в їхній країні працевлаштовували іноземців, 83% - зазначили суттєвий брак кваліфікованої робочої сили, 71% мали проблеми, через невчасну «легалізацію» іноземних робітників, в чому звинувачують місцеву бюрократію, а 29% жаліються, що втрачають контракти через те. Шо їм бракує робочих, в цілому.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?