Коли йдеться мова про активний пошук роботи, в хід йдуть всі зусилля здобувача. Він задіює свої ресурси та зусилля двадцять чотири години на добу. Але якщо ви являєтеся пасивним здобувачем і шукаєте роботу знаходячись працевлаштованими, то неможливо бути залученим в цю справу наповну. Пасивний пошук роботи. Який він та як його проводити таємно від керівника?
Як ви вже зрозуміли, пасивний пошук роботи відрізняється від активного рівнем залученості в цю діяльність та витраченим часом на це. Найчастіше до нього звертаються ті спеціалісти, хто думає над зміною місця роботи перебуваючи працевлаштованим і періодично шукає найкращий варіант.
Запитайте будь-якого пошуковця і він вам скаже, що пасиваний пошук роботи - найкраща можливість працевлаштуватися без будь-яких втрат часу, грошей, запалу. Це і є основна перевага пасивного пошуку роботи від усіх інших.
Методи пасивного пошуку роботи
Якщо до цього ви не мали практики пасивного пошуку роботи і вирішіли спробувати, то наступні поради та секрети стануть вам у нагоді.
Перше з чого вам слід розпочати - привести до ладу власне резюме. Тільки воно дає змогу в першу чергу дізнатися роботодавцю про ваші здібності та кваліфікованість. Завантажуючи резюме, не забудьте скористатися важливою функцією - скрити від свого роботодавця. Це справді вбереже вас від подальших розбирань з боку компанії, на яку ви працюєте.
Не забудьте також підписатися на розсилки вакансій від провідних компаній. Це допожде вам вчасно отримувати найсвіжіщі вакансій від роботодавців та швидко на них реагувати.
Не забудьте також відвідувати співбесіди. Звісно, якщо ви працюєте і не маєте багато часу в обідню перерву, то зробити це буде важко. Але ви завжди можете домовитись провести ознайомчу співбесіду по скайпу або після роботи. Та не відмовляйте собі у відвідуванні співбесіди з майбутнім робюотодавцем хоча б заради спілкуванню в таких незвичних обставинах.
А як ви ставитесь до рекрутингових агенств та агентів? Сюди можна віднести елітні вакансії агенств від найкращих роботодавців. Але це, звісно, буде вам коштувати окремо.
Тож не гайте час, пасивний пошук роботи - безпрогаршний варіант!
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.