Назва може видатися вам трохи незрозумілою, тому одразу пояснимо, що мається на увазі. Після повномасштабного вторгнення чимала кількість російськомовного населення України почала переходити на українську мову. І цей процес – безумовно, позитивний та чудовий – має не лише культурне значення. Таке рішення призведе до низки неочевидних наслідків, а саме – покращення ваших когнітивних та поведінкових функцій як працівника.
Звідки такі висновки і чому варто переходити на українську, читайте далі в матеріалі Jobs.ua.
Якщо ви працюєте в компанії, в якій більшість співробітників досі спілкуються російською, маєте зараз чудову нагоду, щоб запропонувати своїм колегам експеримент з «українізації». З лагідної українізації, між іншим. Тобто без примусу і заборон. Інакше виникає питання – навіщо нав’язувати українську мову в своїй організації насильно? «Навряд чи це хороше рішення», мабуть, так вважатимуть більшість читачів. Якщо ми прагнемо бути в Європейському Союзі, прагнемо рухатися в Європу – брати приклад з тоталітарних і примусових методів Кремля аж ніяк не потрібно.
А щоб процес лагідної українізації минав приємніше і солідніше, компаніям не завадить обміркувати систему бонусів і заохочень, а не покарань, щоб їхні працівники без негативу переходили на українську мову. А цей процес – тобто вивчення української мови – вже як піде, то піде (що правда то правда!). І милозвучна, і співоча, і лагідна наче спогади з дитинства або свіженьке парне молочко – ці та інші речі ви дізнаєтеся про українську, якщо захочете вивчати і розмовляти нею на роботі та в побуті.
Але це не всі приємні бонуси від вивчення української мови.
Вивчаючи іншу мову, ми вчимося думати якісніше, діяти і приймати рішення якісніше. Це якщо перекласти на людську мову наукове поняття «розвиток метакогніції». Чому так відбувається? Все просто і тут не потрібно бути дипломованим лінгвістом чи психологом, щоб розуміти такі речі. Вивчаючи нову мову, наш словниковий запас суттєво розширюється. Щоб правильно і гарно сформувати свою думку іншою мовою, ми використовуємо нехарактерні іншій мові словесні вирази, конструкції, поняття. Це вимагає від нашого мозку нестандартних рішень. А, отже, веде до покращення наших когнітивних і поведінкових функцій.
І якщо ми вже заговорили про розвиток когнітивних навичок, ця чудова трійця чи не найбільше прокачується, коли ми вчимо нову мову. Як бонус на майбутнє, який ви отримаєте з опануванням української – іноземні мови буде легше і комфортніше вивчати.
До речі, логічне мислення теж розвивається, коли ми починаємо вчити нову мову. Плюс прокачуємо навички самодисципліни, що важливо в будь-якій роботі, від вантажника та касира і до топ-менеджменту.
Ну і як приємний бонус наостанок – соціокультурний фактор. Ви зможете повноцінно насолоджуватися якісною українською озвучкою у фільмах і серіалах, грати в ігри, локалізовані для українців та читати книги українською.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.