Нещодавно в новинах повідомлялося, що київський студент опинився в десятці найкращих студентів світу. А вже вчора стало відомо на весь світ, що саме киянина визнали найкращим студентом світу. Читайте в матеріалі Jobs.ua про Ігоря Клименка, найкращого з-поміж найкращих.
Є в світі така чудова студентська премія, яка об’єднує студентів зі всього світу, адже потрапити в десятку найкращих і зайняти перше місце може студент з будь-якої країни світу. Але не будь-який студент, зрозуміло. В числі найкращих студентів світу опиняються ті, хто дійсно справляє вплив на навчання, а також на свою студентську спільноту та суспільство загалом.
Окрім престижного статусу, який надає перемога в премії, переможець також отримує кругленьку суму в розмірі 100 тис. доларів США. Радіємо, що премія та всесвітнє визнання потрапили цьогоріч до України. А щоб ви не подумали, що Ігоря Клименка визнали найкращим через, зокрема, прихильність світу до протистояння нашої країни проти російських загарбників – перейдемо до винаходу, яким Ігор займається вже багато років і за який, власне, він і був номінований на цю премію.
Ще починаючи з 2014-го року, Ігор бажав допомогти своїй країні, і почав придумувати концепції роботів для розмінування. Навчався тоді хлопець в 5-му класі. Вже згодом, коли він перейшов під керівництво завідувача наукової лабораторії кріогенної техніки фізико-математичного фак-ту КПІ ім. Ігоря Сікорського, заслуженого вчителя України Козленка О. В., Ігор створив квадрокоптер, призначенням якого був пошук мін. Винахід Ігора Клименка помічали на міжнародних виставках та конкурсах, він отримував численні нагороди. Приміром, минулого року винахід молодого українця став фіналістом Х Фестивалю інноваційних проєктів під назвою «Sikorsky Challenge-2021». Окрім цього престижного конкурсу, Ігор привіз із Малайзії золоту медаль, здобуту на 21-й Малазійській технологічній виставці 2022-го року.
Особливість його винаходу полягає в тому, що мініатюрний квадрокоптер-міношукач можна покласти в рюкзак, і за потреби швидко запустити його для пошуку вибухонебезпечних об’єктів на поверхні та під землею. Зрозуміло, що масове використання його винаходу дозволило б мінімізувати участь людини в цьому небезпечному процесі.
Як відомо про Ігоря Клименка, він багато працює, тисячі годин сумарно провів у лабораторії. А це багато про що говорить. Тільки відданість своїй справі, менторство від найкращих фахівців своєї галузі дозволили молодому українцю досягнути такого нечуваного успіху.
Звичайно ж, хлопець вкладе ці кошти в масове виробництво свого винаходу. Отриманої суми повинно вистачити, щоб створити привабливі умови для залучення інвесторів. Навіщо? Щоб якомога швидше отримати готовий продукт, який би допомагав військовим та прикордонникам берегти свої життя від непотрібних ризиків, пов’язаних із розмінуванням вибухонебезпечних предметів.
Бажаємо успіхів Ігорю Клименку на шляху до його подальших перемог, здобутків та звершень!
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?