Коли дуже хочеться працювати в сфері ІТ-технологій, але кодити не вмієте і взагалі – це ні разу не ваше заняття, можна спробувати себе на інших посадах. Адже штат ІТ-компаній складається не лише з програмістів. Стаття адресується всім, хто хоче працювати в цій сфері, але не розробником програмного забезпечення.
Всі люди помиляються, і програмісти в процесі написання коду – теж. Щоб програма не потрапила до користувачів із численними багами і глюками, в гру вступає інженер з тестування. Він з усіх можливих (і неможливих) сторін досліджує продукт на виявлення недоопрацювань і помилок. Інженеру з тестування важливо зрозуміти, чи працює програма як задумано і чи не виконує випадково те, що не потрібна виконувати. Ця професія вимагає уваги і прискіпливості. А також терпіння, бо доведеться багато годин витратити на те, щоб протестувати продукт за багатьма сценаріями.
Знання коду для інженерів з тестування не вимагається. Але великим плюсом для них буде, якщо вони розбиратимуться в тому, як він пишеться. Зрештою, можна прийти на роботу і без глибоких знань у програмуванні, а з часом підтягнути це питання.
Набагато важливішим для роботи тестувальника є знання англійської мови. Якщо ви знаєте англійську на рівні В1 або нижче, її варто підтягнути, бо кейси і тестувальні сценарії пишуться зазвичай англійською (більшість ІТ-компаній в Україні працюють на замовників з-за кордону). Взагалі цей пункт важливий і для інших професій, які згадуватимуться далі.
Осягнути, як тестувати програмні продукти – насправді не важко. Трохи самодисципліни, зосередженості і занурення в новий для себе пласт знань, і задача буде виконана. До речі, інженери з тестування отримають практично однакову з програмістами зарплату, але відповідальності значно менше.
Кому не дається програмування, а спілкування з людьми приносить чимало задоволення, ця посада наче створена для вас. Раз самі не кодите, допоможіть ІТ-компаніям відшукувати обдарованих розробників програмного забезпечення. Ви отримаєте всі бонуси від компанії, які отримують програмісти – звичайно, це стосується й інших професій, не тільки рекрутерів.
Для людей, які прагнуть побудувати кар’єру в ІТ, теж буде можливість розігнатися на цій посаді. Але щоб почуватися впевнено на посаді рекрутера, базові знання доведеться опанувати – на майбутніх співбесідах з програмістами ви повинні знати, про що з ними розмовляти, що запитувати. Також вам доведеться відстежувати зміни в сфері технологій, адже ця галузь дуже стрімко розвивається. Якщо одні мови програмування і веб-платформи, з якими сьогодні працюють програмісти, завтра зміняться на інші, це означає, що до кандидатів у програмісти теж зміняться вимоги.
ІТ-компаніям важливо, щоб люди в процесі роботи почувалися максимально комфортно. Тому рекрутерам також доведеться складати різноманітні тести і метрики, щоб зрозуміти, що продуктивність команди зросте, якщо в кімнаті для нарад поставити нові зручні крісла, а в кімнату відпочинку придбати тенісний стіл. Працювати на подібній посаді – це вливати нову кров у тіло компанії.
Програмісти створюють програмні продукти, які кожного дня змінюють наш світ. Для цієї роботи потрібна креативність, яка подекуди межує з геніальністю. Але для успішного функціонування ІТ-компанії потрібен також холодний розум, який зможе прорахувати прибутки і витрати. Цими якостями може похвалитися продакт-менеджер, на плечі якого лягає розробка концепції нового продукту. Він аналізує ринок і вимоги замовника, співвідносить витрати з потенційним прибутком, визначає терміни реалізації готового продукту.
Вміти зрозуміти користувачів і спрогнозувати майбутнє програмного продукту – в цьому полягають завдання продакт-менеджера. А для цього потрібно розбиратися в економіці і розуміти механізм створення успішного продукту.
Якщо програмісти будуть розбиратися з тим, які бізнес-задачі їм вирішувати в процесі створення програмного продукту, для цього їм доведеться зануритися в питання економіки і законів функціонування бізнесу. В такому разі для створення коду в них не залишиться часу. Тому роль зв’язкового між бізнесом і власне девелоперами бере на себе ІТ-консультант. Представник цієї професії повинен розуміти границі технічних можливостей програми, але напряму працювати з кодом йому не доведеться. Суть цієї професії полягає в тому, щоб вміти аналізувати інформацію, щоб слухати клієнта – і чути його при цьому – і знаходити чітке вирішення його проблеми.
Бажаючим опанувати цю професію доведеться навчитися працювати з аналізом даних. Взяти інформацію і видобути з неї найцінніше – ось основне завдання аналітика даних. Він повинен вміти структурувати інформацію, виводити гіпотези і перевіряти їх на практиці. Звичні проблеми, які повсякчас розв’язує аналітик – чи піде на користь бізнесу, якщо ці дані зміняться; який зиск я можу видобути з того чи іншого масиву даних? Аналітик відшукує відповіді на ці питання і доступно роз’яснює їх менеджерам компанії. Щоб добре виконувати свою роботу, аналітик даних повинен добре розуміти динаміку ІТ-сектора і володіти інструментами, які дають можливість проводити розрахунки і будувати графіки, створювати ефективні презентації. Вміти програмувати від нього теж не вимагається.
Як бачимо, ІТ-сфера пропонує безліч можливостей для людей, яких не причаровують рядки коду. Кожен, хто має яскраво виражені таланти – розбирається в бізнес-процесах чи вміє грамотно розмовляти з людьми – за бажання знайде своє місце в ІТ-компанії.
Знайти ідеального працівника на важливу посаду не так уже й складно. А от переконати його пристати на вашу пропозицію — ще той квест. В цій статті вчимося ставити правильні, коректні питання кандидату, щоб він погодився на вашу пропозицію.
Ох уже ця англійська! Куди не глянь, в сучасному світі без неї не обійтися. І поки друзі та колеги вільно — чи майже вільно — знають цю прекрасну мову, ви ніяк не зберетеся її вивчити. Знайомо? Якщо так, Jobs.ua пропонує розглянути найпоширеніші проблеми, чому ми кидаємо вчити англійську на пів дорозі.
Світовий ринок праці намагається встигати за новітніми трендами, хоча в наш час все змінюється з блискавичною швидкістю. Та все ж спробуємо окреслити ключові тренди 2025-го року, які впливатимуть на робочі місця в усіх куточках світу.
Працюєте на творчій ниві і переживаєте за те, як ШІ змінить «баланс сил» у вашій професії? Продаєте товари чи послуги і хочете оптимізувати бізнес процеси з використанням штучного інтелекту? З’ясуємо, як «подружитися» з АІ, щоб не відстати в майбутньому від своїх конкурентів.
Нещодавно ми писали, як обрати навчання в магістратурі за кордоном. Сьогодні пропонуємо вашій увазі топову підбірку нагадувань, що взяти з собою, якщо плануєте навчатися в іншій країні.