Власна віра людини у те, чим вона займається – аспект, необхідний у кожній справі. Якщо до цього додати талант та здатність ризикувати – може вийти цікава історія успіху.
Jobs.ua пропонує поглянути на сміливі рішення та незвичні поступки звичайних людей, які не побоялися та були винагородженні за свої сміливі дії.
Еліша Отіс – винахідник безпечного пристрою для гальмування ліфтових кабін у випадку аварії троса, міг би й не увійти до лав історій успіху, якби мав сумніви щодо того, чим він займався.
Переїхавши до Нью-Йорку, де він мав відповідати за роботу по підйому вантажів на верхні поверхи будівель, Отіс зіткнувся з проблемами безпеки ліфтів того часу. Існуючи системи підйому були геть ненадійними та не мали жодних пристроїв, що мали забезпечити хоча який шанс на виживання у разі падіння кабіни чи платформи з висоти. До речі, такими механізмами людство того часу, користувалося задля промислових цілей. Тож, не маючи ліфтів для перевезення пасажирів, багатоповерхівок не будували, оскільки підійматися на верхні поверхи доводилося б, виключно, пішки.
Працюючи над проблемою, Еліша Отіс винайшов пристрій, який назвав «уловлювачем». Ідея полягала у тому, щоб надійно застопорити кабіну чи вантажну платформу, у якої раптово порвало троса підйомника.
Незважаючи на те, що експерименти доказували безпеку пристрою, страх перед численними падіннями ліфтів був настільки високим, що винахідника ніхто не бажав сприймати серйозно.
Не впадаючи у відчай, впевнений у користі винаходу для усього людства, у 1854 році Отіс, дочекався видатної виставки механізмів, що проходила в Нью-Йорку та влаштував ефективну презентацію свого пристрою.
Щоб привернути увагу до того, наскільки безпечним є ліфтовий уловлювач, Отіс самостійно піднявся у кабіні ліфту, що був обладнаний пристроєм, а потім…. його помічник перерізав ліфтовий трос на очах сотень глядачів.
Кабіна не впала й вже за три роки Отіс побудував та встановив перший пасажирський ліфт у світі. Поступово, його компанія стала відомою та очолює рейтинги крупних холдингів й зараз.
А людство, отримавши безпечний ліфт, почало будувати «у висоту», створивши перші хмарочоси та повністю вирішивши проблему економії землі та надання можливості великої кількості людей оселятися у великих містах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?