Вже не одноразово висвітлюючи тему роботи у режимі фріланс, Jobs.ua писав про різні сторони такого труда.
Резюмуючи, можна ще раз пройтись по тим аспектам праці, які вважаються «плюсами» фрілансу, не забуваючи й про його «слабкі» сторони.
Вільний робочий графік та відсутність прив’язки до конкретного робочого місця – безумовні переваги такої праці. Також, як й можливість вибору, й економія на витратах на пересування до робочого місця та назад.
Необмежений ставкою прибуток та теоретична можливість вибирати роботодавця, також, стали суттєвими перевагами, що зробили цей вид роботи популярним.
При цьому, висока конкуренція та постійні вимоги до самоконтролю, при високій необхідності спілкування з «живими» колегами – роблять й негативний аспект у віддаленій роботі.
До мінусів зайняття додають також й вірогідність неофіційних трудових відносин та нестабільні заробітки.
При всьому, фріланс продовжує упевнено крокувати по країнах, в Україні також знаходячи кожного року все більше своїх шанувальників.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.