Якщо ви не стикалися з професійним вигоранням на роботі – вважайте, вам пощастило. Коли на тлі хронічного стресу зникає інтерес до професійної діяльності, це може призвести до непередбачуваних наслідків. Професійне вигорання працює як бомба уповільненої дії: якщо пустити процес на самотік, нічого хорошого в результаті не очікуйте. Сподіватись, що проблема вирішиться сама по собі – це самообман.
Виділимо основні симптоми професійного вигорання: загальне почуття втоми, втрата інтересу до роботи («від роботи верне», як кажуть в народі), відчуття тривоги і незадоволеності. Працівник стає дратівливим, може конфліктувати з колегами чи начальством через дрібниці; з’являється відчуття втрати сенсу («Навіщо я це роблю?», «Кому це потрібно?»).
Причин для професійного вигорання теж достатньо:
Ресурс із пошуку персоналу та працевлаштування Jobs.ua у листопаді провів соціологічне опитування на цю тему. Питання було поставлене так: «Що допомагає вам уникати професійного вигорання на роботі?»
За перший варіант відповіді «Улюблене хобі, відпочинок з родиною та друзями» віддали свої голоси 23% опитаних. Другий варіант відповіді («Заняття спортом, фізична активність») обрали 12% відвідувачів сайту, які долучились до опитування. За цілющу властивість сну («Добре відіспатися на вихідних») висловилися 7% респондентів. Що ж, не хочеться розчаровувати людей, які воліють нормально відсипатися лише на вихідних, але вчені, які досліджують природу сну, мають дещо іншу думку. Річ у тому, що відіспатися лише на вихідних, ігноруючи з тієї чи іншої причини повноцінний сон під час робочого тижня – для нашого організму це недостатньо.
Практично половина опитаних (48%) віддали свої голоси за варіант «Усе з вищепереліченого». І, нарешті, останній пункт опитування («Щось інше») вподобали усього лиш 10% опитаних.
Які висновки напрошуються з результатів нашого опитування? Фактично половина відвідувачів сайту вдаються до комплексної профілактики і протидії професійному вигоранню. Такий підхід, безперечно, спрацьовує найефективніше, адже професійне вигорання – це серйозна проблема, і чим більше засобів протидії цій проблемі у вашому «арсеналі», тим краще.
Звичайно, можемо тільки здогадуватися, що криється за останнім варіантом відповіді для окремо взятого респондента («Щось інше»). Для когось це можуть бути медитації чи інші нетрадиційні практики оздоровлення організму, а для когось – зняття стресу за допомогою алкогольних напоїв чи просто, як-то кажуть, щоб «ніхто не чіпав ввечері бодай декілька годин».
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».